ח"כ רחל עזריה (כולנו) על מיזם הכשרות הפרטית של ארגון רבני צהר: "הכניסה של צהר לשוק הכשרות תאפשר לתת מענה לעסקים ברחבי הארץ ולשבור את מונופול הרבנות"

ארגון רבני צהר השיק הבוקר (ב') גוף כשרות חדש שיתחרה ברבנות הראשית ויציע לבתי עסק בתחום המזון שירותי השגחה חלופיים בתנאים נוחים יותר מהמדינה. "צהר" הגדירו לעצמם יעד שאפתני: צירוף 1,200 מסעדות למערך החדש בתוך שלוש שנים והפיכתו לגוף הכשרות הפרטי הגדול בישראל.

עמותת 'השגחה פרטית' הייתה הראשונה שאתגרה את הרבנות הראשית בנושא זה ולפני כמה שנים החלה להנפיק בעלות נמוכה יחסית תעודות השגחה – תחילה בירושלים ולאחר מכן גם בערים נוספות – על פי מודל המשלב פיקוח חיצוני ונאמנות אישית של בעלי העסקים.

הרבנות אכפה נגד כמה מהעסקים האלה את חוק איסור ההונאה והטילה קנסות על מסעדנים שהציגו את המזון שהגישו ככשר. בעקבות זאת עתרו שניים מהם לבג"ץ ובין היתר טענו כי הפרשנות המקובלת לחוק מחמירה מדי ופוגעת בחופש העיסוק.
  
לפני כחצי שנה קיבל בית המשפט באופן חלקי את העתירה, ובהחלטה תקדימית קבעו השופטים כי מעתה יוכל בית עסק להציג את המזון שהוא מוכר כמפוקח הלכתית על ידי גורם פרטי בתנאי שלא ייעשה שימוש במונח "כשר" על הטיותיו השונות ויובהר כי התעודה איננה קשורה לרבנות הממלכתית המקומית. הפסיקה הכשירה בדיעבד את פעילות "השגחה פרטית", עמותה קטנה יחסית, ונתנה אור ירוק להצטרפות צהר כארגון גדול וותיק יותר.

בעקבות ההכרזה ביקשו מספר חברות כנסת להתייחס למהלך:

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "המהלך של צהר הוא צעד אמיץ, משמעותי וחשוב בתהליך של שבירת מונופול הכשרות ופתיחת שוק הכשרות לתחרות. כשהקמנו את השגחה פרטית ידענו שהמטרה היא להגיע לאלפי עסקים. הכניסה של צהר לשוק הכשרות שהיא על פי ההלכה אך אינה מטעם הרבנות תאפשר לתת מענה לעסקים ברחבי הארץ ולשבור את מונופול הרבנות. מונופול הכשרות כמו כל מונופול נותן שרות גרוע וגובה מחירים גבוהים ולא מוצדקים מהעסקים. הרבה אנשים בישראל רוצים כשרות אבל לא מוכנים להכנע למונופול. והיום רבני צוהר מייצרים אלטרנטיבה מקצועית, ממלכתית וישראלית."

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):"מדובר בצעד חשוב בדרך להשבת הכשרות לדרך המלך לטובת הציבור בישראל. לצערי מערך הכשרות במתכונתו הנוכחית אינו משרת את ציבור שומרי הכשרות בישראל. מדובר במערך מנופח ומסואב הסובל משורה ארוכה של כשלים ותיקונו הוא צו השעה ושליחות של ממש. כניסתם של גופים נוספים – תחת פיקוח ועם כללים שקופים וברורים- זו הדרך המיטבית שגם תאפשר התייעלות של המערך הקיים, גם תחזק משמעותית את האמון במערכת, וגם תהפוך המזון בישראל לפחות יקר- ויותר כשר".

לקריאת הכתבה המלאה באתר YNET, לחצו כאן. 

שינוי גודל גופנים