ח"כ רוזין בדיון ו. כלכלה בנושא האיום על סגירת מפעל פניציה עקב עבודה בשבת: "אני חייבת לומר שיש פה בהחלט הקצנה ביחסי דת ומדינה"

ביום שני ה-19.2.2018 קיימה וועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), דיון בנושא איומים על סגירת מפעל פניציה, בגין דרישות ארגוני רבנים להפסקת העבודה בשבת, תמורת שמירת תעודת הכשרות של המפעלים המשתמשים בבקבוקים המיוצרים במפעל.

יושב-ראש וועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): אני יודע שיש דין ודברים בעניין הזה מתוך כוונה להגיע לסיכום שייאפשר למפעל להמשיך ולעבוד בצורה תקינה. לכן, אני רוצה שנעסוק בהקשר הרחב. ח"כ מיכל רוזין (מרצ): זהו אחד המפעלים החשובים, שמאוד חשוב לנו לשמור על קיומו, במיוחד לאחר המשבר במפעל נגב קרמיקה. מפעל שפעיל 30 שנים וחשוב מאוד לאזור, ולתעסוקה, ולתעסוקה בפריפריה. לאחר שהגשתי את הבקשה קיימתי כ"כ הרבה דיוני הלכה.
אני חייבת לומר שיש פה בהחלט הקצנה ביחסי דת ומדינה, אנחנו רואים את זה וחווים את זה עם המרכולים, אבל מתחילים לראות את זה כשזה מחלחל לשטח. גם בנושא הלכה ניתן למצוא פתרון, כפי שהיה פתרון עד היום. חשוב להדגיש שלמפעל פניציה יש היתר לעבודה בשבת. גם בצלאל סמוטריץ יודע שיש פה דיון חשוב על התעסוקה בפריפריה. ח"כ מאיר כהן (יש עתיד): הגעתי למפעל לפני שבועיים, אני רוצה לחזק את מה שמיכל אמרה, ולנתק אותם מפניציה. גם חובשי הכיפות שביננו יסכימו שזה מאוד מסוכן, מפעל שהוקם לפני 30 שנה וזכה בכל האישורים, אומרים לו היום אתה חייב ללכת בכל הכיוונים  ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי): אני נמצא בזווית טיפה אחרת, אני מאמין שמדינה יהודית יכולה וצריכה לאפשר מנוחה בשבת. אי אפשר למנוע מאנשים דתיים לצרוך כשרות, ואי אפשר למנוע מגוף דתי לתת כשרות. ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני): אין ספק שמדינה הזאתי היא מדינת היהודים, מכבדים את הגבולות, מכבדים את השבת. אני לא מצליח להבין את זה, אני מכבד את כולם, זה מפעל שקיים מ-1934.  ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
זה דיון מאוד מאוד חשוב, שאף עשוי להיות בעל השלכות שחורגות על מעבר לדיון הנקודתי, ולכן צריך לעסוק בו בשום שכל. אני חשובת שכשרוצים אפשר למצוא פתרונות. יש פה מפעל . אני באה מדיון קודם של חוק שאנשים דתיים לא יהיו מחויבים לעבוד בשבת, אז  ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני): אני מרגישה שמה שקורה עם הדתיים זה כמו סיפוח זוחל- פעם הצבא, השבת, אני דואגת מה הבא בתור, בפעם הבאה ייסגרו לנו את השלטר של חברת החשמל, לכן הנושא הזה מלחיץ אותי ביותר. כן אנחנו צריכים לכבד, אבל בטח לבטח לא בגופים חיוניים, פה נוסף גם הפן של המיקום הג"ג  ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני):
כל פעם שאנחנו אני יודעת מה המשמעות של סגירת מפעל. נכון צריך לאזן בין הצורך של אנשים במנוחה לבין עניין התעשייה, וצריך לראות איך מאזנים את זה. ח"כ מיכל רוזין (מרצ) בשאלה למנכ"ל משרד הכלכלה: אני רוצה להבין איך אתם כמשרד כלכלה נערכים להגן על מפעל פניציה מסכנת סגירה, ואיך אתם כממשלה בונים תכנית של פיצוי, עזרה, אם הנושא ההלכתי לא ייפתר. לא יכול להיות שיש פה ממשלה, וגורמים רבניים יחליטו מה יהיה גורלו של מפעל.  ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני): גם בנסיבות האלה, היוזמה באה ממקום נכון, וטוב. זה לא עניין פשוט, זה אפילו עניין יותר גדול מפניציה, זה אפילו לא הרבנות הראשית. אותה מערכת שקבוצה דתית קובעת סטנדרט לעצמה. בעולמות האלה נקבעים סטנדטים שאח"כ הם כמו דומינו.
אנחנו נמשיך ונעקוב אחר העניין הזה, אני ארשה לעצמי להתעדכן מול וועדת הכלכלה, אודה לך אם תוכל לעדכן אותנו מראש