ח”כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) היום בדיון ביוזמתה בועדת העליה והקליטה: "אסור להמשיך להתעלם מהפרק השחור בתלודות יהודי בריה”מ על רדיפת היהודים בימיו של סטאלין”

בדיון מיוחד שהתקיים היום בוועדת העלייה והקליטה בראשותו של ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), נידון נושא רדיפת יהודי בריה"מ בשלהי תקופת שלטונו של יוסף סטלין כמדיניות של המדינה הסובייטית, והיחס של מדינת ישראל לרדיפות אלו כחלק מלימודי ההיסטוריה במערכת החינוך. בתום ישיבת הוועדה, שוגר מכתב לשר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי), בדרישה להחיל נושא זה כחלק מחובת הלימוד של תולדות העם היהודי. 

בדיון סוכם על קידום הצעת חוק שתחייב את משרד החינוך ללמד על יהדות התפוצות, ובכלל זה, פרק זה שנשכח וכמעט ואינו מספור.

ח"כ סבטלובה אמרה בדיון: "בינואר 1953 התפוצצה עלילת הדם נגד הרופאים היהודים שהואשמו בכך שניסו להרעיל את בכירי השלטון הסובייטי. באותו חודש רופאים יהודים רבים נעצרו ונזרקו למרתפי העינויים. אחרים, ובהם גם סבתי ויקטוריה סורוקין ז"ל, פוטרו מעבודתם ללא שום התראה.
סבתי סיפרה לי פעמים רבות איך שבה הביתה, שם חיכתה לה בתה הקטנה, אמי סבטלנה, והתחילה לארוז את המזוודה בדרך לגולג בסיביר. מה שמנע את גירושה למחנה בסיביר היה מותו של הכלב הזה, הרודן האכזר. סטלין הצורר מת ב־5 במרץ 1953, בליל פורים, וכך נעצר הגירוש, אך ההסתה וההיסטריה סביב הרופאים היהודים ויהודים בכלל נמשכו עוד שנים רבות.
רדיפת היהודי תחת משטרו של סטלין כללה גם טיהורים המוניים והלשנות. אנשים נעלמו להם באישון לילה ולעולם לא שבו. משפטי ראווה נוהלו נגד בכירי התעשייה והצבא. בשנים האחרונות אני נתקלת בשלטים שמאדירים את שמו ומורשתו של סטלין והדבר מעורר חלחלה כמו למשל, פרסומות של מכללת אופנה בתל אביב שהשתמשה בפוסטרים של סטלין. יוצרי השלטים שוכחים מי היה האיש ומה הייתה מורשתו ומדיניותו, במיוחד לגבינו – היהודים.
אני דורשת להכניס את הפרק החשוב הזה בחיי יהדות ברה”מלחומרי הלימוד במדינת ישראל."
אני מברכת על כך שדר’ אורנה כץ, המפקחת הארצית על לימודי ההיסטוריה מטעם משרד החינוך מבינה את חשיבותו של הפרק הזה, והבטיחה כי תפעל לשילובו בלימודי ההיסטוריה, ומודה ליו”ר הועדה ח”כ דר’ אברהם נגוסה על נכונותו לקדם יחד עימי חקיקה בנושא”.

נוסח המכתב ששוגר לשר החינוך בנט בתום ישיבת הוועדה: