ח"כ קסניה סבטלובה: "דברי הרב יוסף עומדים בניגוד מוחלט לערכי היהדות, הם דברי בלע והסתה"

כך כתבה הבוקר (29/3/16) ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) בעמוד הפייסבוק שלה.
הדברים נכתבו בתגובה לדרשתו של הרב (הספרדי) הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, שעוררו סערה רבה.
קראו

ביום ראשון האחרון (27.3.16) התבטא בחריפות הרב הראשי הספרדי, הרב יצחק יוסף, נגד אזרחי ישראל הלא-יהודים. ח"כ קסניה סבטלובה כתבה בתגובה את הדברים הבאים בעמוד הפייסבוק שלה:

" 'לפי ההלכה, אסור לגוי לגור בארץ ישראל. הם כאן בארץ כדי לשרת אותנו' – מתוך דרשה של רב יצחק יוסף.

חברים יקרים, כולנו מודעים לכוחה של המילה, במיוחד למילה שנאמרת על ידי מנהיג רוחני, אדם אהוד, מקובל, שמסוגל לחרוץ גורלות ולעצב את דעת הקהל בקלות.

כתב פעם דויד גרוסמן "למה לא מחייבים אנשים להוציא רשיונות למלים מסויימות כמו שמוציאים רשיון לאקדח?" וכמובן, צדק, כי למילים מסויימות עוצמה אף יותר גדולה מכל נשק מודרני.
לכן, על פי החוק הישראלי ההסתה, כמו גם הדיבה ולשון הרע – אסורה בהחלט.

גם גילויי הגזענות ושנאת זרים אסורים, אלא שככל הנראה על איסורים הללו הרב יצחק יוסף לא שמע מעולם.

דווקא הוא, רב בישראל שמייצג ציבור גדול וחשוב שסבל לא מעט מאפליה וגזענות, משסה את הציבור היהודי בישראל כנגד המיעוט הלא יהודי, למרות שבוודאי ידוע לרב שהלהבות גבוהות גם ככה, והמצב בארץ נפיץ, נפיץ מאוד.

דברים אלה עומדים בניגוד מוחלט לערכי היהדות ולמסורת היהודית אותה אני מכירה – מסורת של אהבת אדם, ובכללו, גם מי שאינו יהודי.

הייתי מצפה דווקא מאנשי הדת, המאמינים כי האל ברא את כל בני האדם בצלמו, להיות הראשונים שיקדמו את אותם ערכים גם מול הקהילה אותה הם מובילים.

"וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ", על פסוק זה אמר רבי עקיבא: "זה כלל גדול בתורה".
פסוק זה מתפרש בטעות בדרך כלל, כקובע נורמה הנוגעת ליהודים בלבד.
ברם, במדרש מובאת דעתו של בן עזאי הסבור שהפסוק "זה ספר תולדות אדם… בדמות א-לוהים עשה אותו", מבטא כלל גדול יותר מאשר "ואהבת לרעך כמוך״ (בראשית רבה, כד, ז).
פסוקו של בן עזאי מעמיד בבסיס האתיקה היהודית את העובדה שכל בני המין האנושי הרי הם כאחים, שכן מוצאם מאדם אחד.

ובמקום זאת אנחנו שומעים שוב ושוב רבנים, פוליטיקאים, ואפילו את ראש הממשלה, מנצלים את היותם מובילי דעה כדי להעביר מסרים שגויים הפוגעים במרקם העדין ממילא של החברה הישראלית, ומסיתים לשנאה ולאיבה הדדית בין האזרחים ולרדיפת מיעוטים – כל זאת כדי לקצור הון פוליטי מפוקפק.

כולי תקווה כי הציבור המוקיר ומעריך את הרב יוסף ייקח את דבריו כפי שהם – דברי בלע והסתה חסרי משמעות וחסרי אחריות.

על כן, אני קוראת בהזדמנות זו לרב יוסף לחזור בו מדבריו ולשאת במקום זאת דברי פיוס ושלום, למען אחדות בין האזרחים ולא לפילוג ושנאה."