ח"כ קושניר על שינוי בתקנות העלייה של דור רביעי: "דבר הזה עוצר עלייה דה פקטו ואף אחד לא מחכה להצעת החוק של סמוטריץ".

הבוקר, רביעי 16.9.2020 התקיים דיון בוועדת העלייה והקליטה בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) בנושא מדיניות רשות האוכלוסין ונתיב לעלייה לישראל.

את הדיון יזם ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) בטענה כי חל שינוי בתקנות העלייה של נכדיהם לילדי היהודים, הלוא הם נציגי הדור הרביעי ליהודים, כאשר אם בעבר, המועמדים לעליה בקטגוריה הזו, עברו מיונים וקיבלו אשרת כניסה לישראל אצל נציגי "נתיב", על פי הכללים החדשים, כיום הנם יכולים לקבל אשרת כניסה רק במחלקה הקונסולרית במשרד החוץ בשגרירות ישראל במוסקבה.

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) אשר יזם את הדיון, פתח את הדיון ואמר:

"אני לא מבקשת לשנות את החוק. עד לפני ה1.8.2020 מצב העניינים היה כדלקמן. נתיב היה מנפיק לדור שלישי ודור רביעי אשרת כניסה. פתאום מישהו במשרד הפנים התעורר ואמר שזה לא לפי חוק. באחריות שר הפנים לאשר את המצב כפי שהיה רק לפני חודש וחצי. מה שקורה היום שמשפחה שמגיעה לקונסול נתיב כדי להנפיק אשרת עלייה ההורים מקבלים אשרת כניסה אבל הילדים לא. יותר מזה כשתתקשר לשגרירות בכל מקום הקונסולים של משרד החוץ לא יודעים מה לעשות. הדבר הזה עוצר עלייה דה פקטו ואף אחד לא מחכה להצעת החוק של סמוטריץ'. ילד קטין מתחת לגיל 18 היה נקרא נלווה והורשה להיכנס לישראל, היום הוא צריך לנסוע במיוחד לשגרירות ואז עוצרים את הליך העלייה שלהם. פתרון הוא מאוד קל בסמכותו של שר הפנים להסמיך את נתיב את מה שהוא כבר עשה 11 שנה אחרונות".

רשות האוכלוסין יואל לופוביצקי ראש מנהל אוכלוסין:

"שמעתי את ח"כ קושניר והעובדות שהוא ציין הן אכן נכונות. נתיב מוסמכים לתת אשרות רק על פי חוק השבות. הסכמות היא של שר הפנים וכל הנושא הזה נמצא על שולחנו. לאחרונה התחלנו לתקף את הנוהל של העבודה של נתיב ובמסגרת איכוף הנוהל התברר שהוא עובדים ללא סמכות ואנחנו פועלים כרגע כדי שהשר יסמיך אותם. הם מקבלים אישור עלייה למטוס ומקבל את מעמד א5 אצלנו בלשכות כך שלהערכתי זה לא עוצר עלייה והם גם לא צריכים לטוס במיוחד לקונסוליה. העברנו לשר הפנים את כל הנתונים ואנחנו מחכים לתשובתו".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) שאל את נציג רשות האוכלוסין:

"למה אנשים צריכים לקפוץ ממקום שכוח אל למוסקבה כדי לקבל אשרת כניסה. למה שר הפנים יקבל החלטה לבד? למה עכשיו אתם רוצים לעשות שינוי אני לא מבין את זה? המשמעות שאתם אומרים היא שנתיב הוא לא נציג מדינה. אתם לא ממליצים לשר אלא רק נותנים לו את הנתונים ואני לא מבין את זה. למה מפריע לכם שנתיב חתומים על המסמך?".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו):

"אמרת שכל אזרח זר יכול להיכנס למדינה, בוא תתאר לי את התהליך של בנאדם שנמצא תעש שעות טיסה ממוסקבה? יש לך גוף ממשלתי שנקרא נתיב, יש את רשות האוכלוסין וההגירה שהם משרד ממשלתי. הסוכנות הם לא משרד ממשלתי. מה המקום שלהם בתהליך הזה? כבר חודש וחצי אנשים לא עולים לטיסה. אני מצפה שנבקש את התשובה של השר עכשיו".

נציג רשות האוכלוסין, יואל לופוביצקי ראש מנהל אוכלוסין השיב:

"לאחר שהמשפחה קיבלה אשרת כניסה, הם שולחים את הפרטים לסוכנות והסוכנות מעבירה את פרטי הדור הרביעי או לביקורת גבולות אצלנו במדינה או לקונסוליה הכי קרובה שמטפלת בהם ואנחנו שולחים להם במייל אישור עלייה למטוס. הסוכנות היא זו שקובעת את הטיסות לעולים. המלצה השר".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד):

"מיד אחרי הסגר אני מבקש ועדה נוספת עד אז אנחנו רוצים את תשובת השר ולדעת מה הוא מחליט. אני ממליץ לכם להמליץ לשר לקיים את הנוהל הזה עד סוף שנת 2021 לפחות כי צפויה עליה מאוד גדולה בשנה הזו".

גנדי פולישצוק נציג נתיב טען:

"המדיניות שלנו היא ראשית כל מתן מענה איכותי ומהיר למבקשי אשרות והגעה לאותם מבקשי עלייה בנקודות הכי מרוחקות שיכולות להיות בשטח שבאחריותנו. התפקוד שלנו הוא בהתאם להנחיות ונהלים של ראשות האוכלוסין. אנחנו ממתינים להחלטה ונצבע כל החלטה שתתקבל בעניין אנחנו ערוכים לכל תרחיש, הפריסה שלנו מאפשרת פעילות בכל רחבי ברית המועצות. אותו עולה פונה באופן עצמאי לעולה אבל כשורה תחתונה התהליך הוא כמעט אותו תהליך שרשות האוכלוסין הציגה".

בני ליצקי נציג הסוכנות היהודית אמר:

"אכן המשפחות שילדיהם לא קיבלו אשרה הם פוני אלינו ואנחנו מנסים לקבוע להם תור אצל קונסול כי המצב בשגרירות הוא מאוד לחוץ ואורך. כל מדינה זה דין משלו. ברוסיה יש לנו בעיה כי אסור לנו להיות מעורבים שם בתהליכים מול השגרירות בשטח פדרציה רוסים שמשם באים רוב העולים".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) סיכם את הדיון ואמר:

"שמענו את רשות האוכלוסין שיש בעיה משפטית ויש צורך להסמיך את נתיב על ידי שר הפנים להנפיק אשרת כניסה לילדים נלווים של דור רביעי והנושא נמצא על שולחנו. על פי טענת רשות האוכלוסין הנושא נמצא על שולחנו של השר לכן אנחנו מבקשים וקוראים לשר לקבל החלטה מהירה מכיוון שהדבר מצד אחד מונע ומעקב עלייה כרגע ומצד שני יוצר בירוקרטיה מיותרת ובעייתית. כשיש נציגים של המדיה בשם נתיב שנמצאים במקום ומסגולים לעשות את הפעילות הזאת. נקיים ישיבה כשאנחנו חוזרים מהסגר ב14.10.2020. שמענו גם את משרד החוץ שעד להחלטת השר הם יפעלו ויזרזו את מתן האישורים לדור הרביעי על מנת שלא יהיה צורך להגיע לשגרירות. עד שהשר יקבל החלטה תנו לנתיב את האפשרות להוציא את הנוהל".

פנייתו של חכ קושניר אל יור ועדת העליה והקליטה

 

שינוי גודל גופנים