ח"כ קוטלר וונש בדיון חמישי על העלאתם של הממתינים במחנות באתיופיה : "אין מקום לפשרה זה מימוש חזון וערכי מדינת ישראל".

הבוקר, שני 7.12.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדיון חמישי בנושא היערכות משרדי הממשלה להעלאתם לישראל של הממתינים במחנות באדיס-אבבה ובגונדר – החלטת ממשלה מס' 429.

שרת העלייה והקליטה ח"כ פנינה תמנו (כחול לבן) פתחה את הדיון ואמרה:

"אנחנו בעליי אחריות לאחינו ולאחיותינו בני ובנות הקהילה. המשלחת הייתה משמעותית ומרגשת. מדינת ישראל אבל לא לומדת לקחים. ישראל לא מנפקת פתרונות אמתיים לבניי ובנות הקהילה. אנשים ממתינים שנים ארוכות מנותקים ממשפחותיהם. אנשים שחיים בהמתנה. כל חייהם יושבים על מזוודות. עם ישראל לא יכול להפקיר אחים ואחיות. מצער אותי שעם כל התקווה אומרים שזה לעולם לא יגמר. ברור שכולנו רוצים לחזור לחוק השבות והקהילה עשתה את הקרבה לדת. מדינת ישראל לוקחת החלטה לא מיישמת אותה ואז יש זעקה. בשנת 2015 נלקחה החלטה מאז הביאו ואישרו רק אלפיים עולים כי המדינה לא יישמה את ההחלטה. אני חושבת שלמרות זאת יש הירתמות אמיתית מהפוליטיקאים דרך הפקידות והכשרת הלבבות בעם ובקהילה שיחד אנחנו יכולים לפתור את הבעיה. כדי שנביא מזור לאיחוד משפחות נביא למציאת פתרונות אמתיים. עד סוף ינואר נצליח ליישם את ההחלטה, איפה שיש חסמים כמו עם ילדים של יהודים שבאים מחוק השבות אנחנו לא נוותר. אנחנו נמצאים במבחן סביב ההחלטה הזאת אם אנחנו רוצים לשקם את האמון עם בני הקהילה".

ממלאת מקום יו"ר הועדה ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) הבהירה את מטרות הדיון ואמרה:

"אנחנו נמצאים פה בדיון הזה כי ההחלטה משנת 2015 פגה ובוועדה הזאת הדרישה הייתה להעלות את כולם. אין לנו ברירה אלא בזכות ולא בחסד זה לא טובת מי שממתינים שם אלא טובת מדינת ישראל וכלל אזרחיה. אנחנו נקיים דיון על ההתאמות והשינויים שנצטרך לעשות בהתאם לביקור של שרת העלייה והקליטה במחנות ההמתנה. חשוב שנצא מהדיון עם מסקנות קונקרטיות היות וייתכן כי זאת ישיבת המעקב האחרונה בנושא לכנסת העשרים ושלוש. יש התחייבות להעלות בינואר עוד 1500 איש ונרצה לברר האם זה אכן יכול להיות מיושם. המשימה שלנו ביחד היא להשלים את החוב מהחלטת הממשלה ב2015. עם שיבתם אנחנו נשוב גם לעצמנו. אנחנו עוד לא סיימנו את המשימה, ועדת העלייה והקליטה תמשיך לקיים דיון מעקב על הקליטה".

סגן השר לביטחון פנים ח"כ גדי יברקן (הליכוד) טען כי בשל הקריטריונים לעלייה, מספר העולים אינו מגיע ל2000 איש ואמר:

"לגבי הקריטריונים שנקבעו אמרנו כבר בוועדה שהם לא מאפשרים לנו להגיע ל2000 עולים כי הקריטריונים רק מקשים על אנשים שיכולים לעלות ולא עולים. צריך לתת את הדעת של מי שמכינים את הרשימות הללו למשרד הפנים כדי לאפשר לעוד אנשים להיכנס תחת הקריטריונים. אם הרשימה הייתה מוגשת בצורה אובייקטיבית ואמיתית היה לנו היום 2000 איש ולא היה צריך לכנס ועדת חריגים. מי שמקורב לפלוני מגיע ומי שלא מקורב לא מגיע. אנחנו חוזרים על אותן טעויות והבעיה נשארת. יש פה בעיה מורכבת בואו נפתח אותה בצורה שקופה לכולם. הרשימה השמית שהממשלה קיבלה החלטה עליהם שיש באפשרותם לעלות היא לא שקופה ולא פתוחה לציבור".

יואל ליפובצקי נציב רשות האוכלוסין הציג את תמונת המצב העכשווית ואמר:

"בשבוע שעבר הגיעו לארץ בשני ימים חמישי ושישי 420 עולים חדשים שהם כמעט רבע מכמות החלטת הממשלה. נכון לאתמול בדקנו ומצאנו שעומדים בקריטריונים 1228 נפשות. אני חושב שבתקופה כה קצרה לא נראה לי שהייתה אי פעם עבדנו בקצב כה מהיר ואנחנו עושים הכל כדי לעמוד ביעדים. נותרו לנו לבדוק בסביבות ה3500 בקשות".

שי פלבר נציג הסוכנות היהודית אמר:

"יש צורך בשינוי בקריטריונים, יש דחיפות בריענון הקריטריונים. מי שמאושר מאושר. לגביי הקריטריונים הנוספים, עוד לא דנו בהם ונצרך לזמן עוד. ברגע שאנשים מגיעים אלינו".

ממלאת מקום יו"ר הועדה ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) סיכמה את הדיון ואמרה:

"הממשלה חייבת להביא פתרון אלטרנטיבי. לא ייתכן שאלפי אנשים נמצאים במצב של חוסר ודאות לבחור בין ילד שעולה לילד שאינו עולה. בנוגע לסעיף 7 ויישומו אנחנו צריכים להבין איך משנים את הקריטריונים ואיך זה משפיע על המספרים בהתאם. נקיים על כך דיון ברגע שהשרה תתן את דעתה בנושא. ננהל מעקב לעמוד ביעד של 2000 עולים. אין מקום לפשרה זה מימוש חזון וערכי מדינת ישראל".

לצפייה בשידור הוועדה יש ללחוץ כאן