ח"כ קוטלר בשדולה שהקימה למען יוצאי אתיופיה: "כרגע אישרו עלייה של 2000. וחייב ליישם עד סוף ינואר להעלות את כולם".

הבוקר, שלישי 17.11.2020 התכנסה השדולה למען יוצאי אתיופיה בישראל בראשות ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) לדיון ראשון בסימן חג הסיגד.

אל השדולה הוזמנו בין היתר שרת העלייה והקליטה ח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן) ויו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג.

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) פתחה את הדיון ואמרה:

"אנחנו משיקים היום את השדולה למען יוצאי אתיופיה בציון חג הסיגד. חידוש הברית גם ביננו, מחויבות של החברה הישראלית, לחידוש הברית ביננו פנימה. אנחנו מוקירים את התרומה של יהודי אתיופיה למדינת ישראל. יש לקיים  חשבון נפש בנושא הזה של יוצאי אתיופיה זוהי המשמרת שלנו, לחדש את הברית בינינו פנימה דווקא בתקופה הזאת.  אנחנו צריכים להזכיר ולזכור את האלפים שלא הצליחו להגיע לארץ, על מנת שנשפר את המצב בהווה ונשפיע גם על העתיד.  הנושאים שנדון בהם היום במסגרת השדולה הם קודם כל  העלאת הממתינים בגונדר ואדיס אבבה .כרגע אישרו עלייה של אלפיים מתוך שמונת האלפים שממתינים. בעניין הזה, צריך לאפשר שקיפות. משבר הקורונה הוא הזדמנות וחייב ליישם עד סוף ינואר להעלות את כולם, אי אפשר להתעלם המציאות בשטח, ישנו משבר הומניטרי שהתחיל שם. הנושא השני הוא הבטחת השתלבותם של יוצאי אתיופיה לטובת כלל החברה הישראלית. בזכות ולא בחסד. ההשתלבות תאפשר מוביליות חברתית. הסרה של כל סוגי האפליה ושיטור היתר. מימוש החזון של מדינת ישראל הוא הסרת החסמים והגזענות וגם הבטחת ההשתלבות. הנושא השלישי הוא החזרתו של אברה מנגיסטו,  אשר מוחזק בהפרה בוטה מעל שש שנים בעזה. אותה השראה של חג הסיגד מחייבת את כולנו להחזיר אותו".

סגן השר לביטחון פנים ח"כ גדי יברקן  (הליכוד) אמר:

"אני רוצה להודות לך מיכל על החשיבה ועל הכיוון. כל ישראל ערבים זה לזה. רק באמת רוצה להגיד כל הכבוד, יש פה איתנו מנהיגים חלוצים ורבים מהקהילה. לא הייתה קהילה שהתפתחה כל כך מהר, להוסיף ולהביא את עם ישראל למקום יותר טוב. ד"ש לאבא שלך שהביא את הקהילה האתיופית לארץ. כל הכבוד ותודה רבה. דלתנו פתוחה".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה:

"בקהילה האתיופית מקדמים טוב משותף, וזה מרגש וחשוב כל כך- חשבון נפש אישי לטוב משותף שהחברה הישראלית צריכה לעשות אותו. חברי הקהילה האתיופית הגיעו להישגים יוצאי דופן. הקהילה עצמה מקבלת מעט מאוד משאבים וזה חייב להשתנות, ולעשות שינוי על ידי הממשלה במהלך אקטיבי. להשקיע משאבים".

ח"כ יואב סגלוביץ (יש עתיד-תל"ם) אמר:

"אנחנו מדברים על שוויון וערכים. אבל מה שחושב לי לומר פה זה שחשוב לראות את מי שלידך, חייב לדבר על הפיל שבחדר, והוא שיטור יתר. אני מתחייב לעשות את כל מה שאני יכול עם הניסיון והידע שיש לי לפעול בנושא אל מול המקומות עבודה שעבדתי בעבר".

שרת העלייה והקליטה ח"כ פנינה תמנו שטה (כחול לבן):

"אני מברכת את מיכל, אני יודעת שנושא העלייה וקליטה זה בראש סדר העדיפויות שלך ושהשדולה תקבל משנה תוקף בזכותך, תודה על איחוד הכוחות, נעשה ביחד. אסור לנו להזניח את הסוגיות החברתיות בזמן משבר כמו הקורונה. אני מרגישה שאני מייצגת את הכלל ההיסטוריה היהודית מאתיופיה וגאה מאוד להיות ולעשות למען העדה האתיופית. כל ילד וילדה בקרב הקהילה וכל הילד וילדה שעלו לארץ ככל שיתאפשר לו להיות כל מה שחלמו".

שינוי גודל גופנים