ח"כ קוטלר בדיון לציון שנתיים לפיגוע בפיטסבורג: "ההכרח לאתגר אותנו ביחסי ישראל והתפוצות, את החיוב לשתף פעולה".

אתמול, 27.10.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לציון יום העלייה בהשתתפות יו"ר הסוכנות בוז'י הרצוג ונציגי הפדרציות היהודיות בצפון אמריקה. הדיון התקיים על רקע ציון שנתיים לרצח בפיטסבורג.

יו"ר הוועדה, דוד ביטן (הליכוד) הזכיר את קורבנות הפיגועים בפיטסבורג, מונסי, סן דיאגו וג'רזי סיטי, ומשתתפי הוועדה ציינו את זכרם בדקת דומייה ואמר:

"בטבח שהתרחש בבית הכנסת "קהילת עץ חיים-אור לשמחה" בפיטסבורג שבפנסילבניה, בשבת, י"ח במרחשוון תשע"ט (27.10.2018), נרצחו 11 יהודים ונפצעו עוד רבים, רוז מאלינגר, בת 97 ניצולת שואה, מלווין ווקס בן 88, בני הזוג סילבן סימון בן 86 וברניס סימון בת 84, ג'ויס אייזנברג בת 75, דניאל שטיין בן 71, ארווין יאנגר בן 69, ד"ר ג'רי רבינוביץ' בן 66, ריצ'רד גוטפריד בן 65, והאחים ססיל רוזנטל בן 59  ודייויד רוזנטל בן 54. כעבור פחות מחצי שנה, בבוקר יום שבת, כ"ב בניסן תשע"ט (27.4.2019), בפיגוע ירי שהתרחש בבית כנסת של חב"ד, בעיר פאווי שבמחוז סן דייגו, קליפורניה, נרצחה לורה גילברט קיי, בת 60, ונפצעו הרב ישראל גולדשטיין, שוטר במשמר הגבול של ארה"ב אוסקר סטיוארט וילדה נוספת. בי"ב בכסלו תש"ף (11.12.2019), במרכול הכשר בג'רזי סיטי נרצחו משה הרש דויטש בן 24, לאה מינדה פרנץ  בת 33, בעלת המרכול, קצין מהמשטרה המקומית מר ג'וזף סטילס והאזרח דאגלאס מיגל רודריגז. בפיגוע דקירה שהתרחש במוצאי שבת ליל שביעי של חג החנוכה (28.12.2019) , בשכונת פארשעי בעיירה מונסי שבמדינת ניו-יורק נפצעו 15 אנשים. ביניהם, הרב יוסף נוימן, שנפטר כעבור יום, בן 72 במותו".

לאחר מכן, התייחס יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לאירועים האנטישמים שהתרחשו בארצות הברית ואמר:

"הרצח בפיטסבורג הוא האירוע האנטישמי הקשה ביותר שפקד את ארצות הברית. הסיוט של כל יהודי להיות מותקף בבית הכנסת בשבת בבוקר בעודו מתפלל – התממש. אחרי פיטסבורג ארע שוב פיגוע ירי בבית כנסת בעיר פאווי בקליפורניה. כשאנשים שטופי-שנאה, עם נגישות קלה מאוד לכלי נשק, חודרים לבתי כנסת שבו יהודים מתפללים עוטי טליתות, הם מעשים נוראים שאנשים רבים לא האמינו שיכולים להתרחש בארה"ב של ימינו. ארצות הברית הייתה המדינה הראשונה בעולם שהעניקה כבר בסוף המאה ה-18 שוויון זכויות מלא ליהודים. היא הקהילה היהודית השנייה בגודלה בעולם אחרי ישראל, אך האנטישמיות בה איננה חדשה. בעבר הייתה תמיד מוגבלת ליחידים וקבוצות קטנות בחברה האמריקנית, בעוד מרבית החברה האמריקנית קיבלו את היהודים בזרועות פתוחות בתוך חברה שקידשה את ערכי השוויון. בעידן הקורונה, האנטישמיות גברה מאוד. הוועדה בראשותי פעלה למיגור האנטישמיות ברשתות החברתיות, וכך פייסבוק וטיקטוק שינו את מדיניות השימוש ואוסרות על פרסום תוכן הכולל הכחשת שואה או עיוותה, אך נמשיך לפעול שהקהילות היהודיות בכל רחבי ארצות הברית יוכלו לחיות בבטחה, ולנהל חיי קהילה שוטפים".

יצחק הרצוג, יו"ר הסוכנות אמר:

"דווקא במשמרת שלנו נרצחים יהודים בארה"ב – ודווקא בהיותם מתפללים בבתי הכנסת. אתמול, בכנס הפדרציות היהודיות האמריקאיות, הודגש האיום הגובר של האנטישמיות בארה"ב עלינו לשתף פעולה עם כל הארגונים במאבק נגד תופעה זו. ומכאן, מארץ ישראל אנו מביעים סולידריות עמוקה וכאב עמוק על אחינו ואחיותינו, ומבטיחים להגביר את הקשר עם אחינו שם".

ח"כ מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) ציינה :

"החשיבות וההכרח לאתגר את תפיסתה של מדינת ישראל בנוגע ליחסי ישראל תפוצות … יש לנו פה הזדמנות והכרח לשינוי פרדיגמה ,לשיח אחר , לתפיסה שונה של מערכת היחסים בינינו. האנטישמיות הישנה והחדשה מתנקזת ופורחת גם בעידן הקורונה " " התכנים האנטישמיים הולכים וגוברים דווקא בתקופה הזאת ומלמדים אותנו שאין לנו את הפריבילגיה לקפוא על השמרים. הנושא הזה של מדינת ישראל שותפה לא רק חוויות והאתגרים של הקהילות ברחבי העולם הרי גם מדינת ישראל היא חלק מהאנטישמיות כיוון שחלק גדול מהאנטישמיות החדשה מגיע בצורה של אנטי ישראליות , אנטי ציונות . ואכן גם בהמשך לדיונים שניהלנו פה בראשותך אדוני היושב ראש לגבי האנטישמיות בפלטפורמות הדיגיטליות ישנה הגדרה של אנטישמיות שכוללת את הדמוניזציה, דילגיטימציה ומוסר כפול כלפי מדינת ישראל ואנחנו מהווים חלק מאוד חשוב ממה שחובים אחינו ואחיותינו בתפוצות וחיוני שככה נבין את הנושא הזה ההכרח לאתגר אותנו ביחסי ישראל והתפוצות, את החיוב לשתף פעולה במאבק באנטישמיות – גם בזו המחודשת בעידן הקורונה".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) צייצה בחשבון הטוויטר שלה:

"היום מלאו שנתיים לטבח המחריד בפיטסבורג. האירוע האנטישמי הרצחני ביותר בהיסטוריה היהודית- אמריקאית וציון דרך משמעותי עבור יהדות ארה"ב. לא אוזכר בתקשורת הישראלית בכלל, זה כואב".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן

 

תמונת דקת הדומייה לזכר נרצחי הפיגועים הארצות הברית