ח"כ קוז'ינוב במליאה: "עולים מגלים כי התנאי להבאת משפחתם לחתונה בארץ בעידן הקורונה הוא רישום לנישואים ברבנות".

אתמול, שני 13.7.2020 ח"כ אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד- תל"ם) נאם במליאה והתייחס לנושא של הבאת קרובי משפחה מדרגה ראשונה מחוץ לארץ לנישואין של זוגות בעידן קורונה מאושרת רק בתנאי שהזוג נרשם ברבנות.

ח"כ אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד- תל"ם) אמר:

"גברתי היושבת-ראש. חברי הכנסת, שרים נכבדים, אני לא אתייחס ישירות לחוק שבו אנחנו דנים, אני יותר רוצה לדבר על המדיניות של הממשלה גם במובן הכלכלי, בהקשר של התוכנית שהוצגה ואתם הולכים לדון בה היום. קודם אולי נושא טיפה לא קשור, אבל הוא קשור. תרשו לי לצטט כתבה מ-Ynet מלפני כשבוע, ואני מצטט: "עולים חדשים המבקשים למסד את הזוגיות שלהם מגלים כי התנאי להבאת משפחתם לארץ בעידן הקורונה הוא אישור כי הזוג נרשם לנישואים ברבנות. א' ומ' שביקשו להינשא בחופה פרטית נאלצו להירשם כדי שההורים יורשו להיכנס לארץ, אבל בוריס ולנה, פסולי חיתון, גילו שהם כלואים בין הפטיש לקורונה" – לא יכולים להינשא בארץ – "לא יכולים להינשא ברבנות וגם לא להינשא בחו"ל". ואתם חושבים שא' ומ' ובוריס ולנה הם לבד בסיפור? לא. יש כ-10,000 איש, שלא מסוגלים לממש ולמסד את הזוגיות שלהם היום. אין, התירוץ הזה של "תינשאו בחו"ל" כבר לא עובד. ולמה? למה לעשות משהו? למה למצוא פתרון לדבר הזה, כשאפשר להמשיך במדיניות של השליפות מהמותן, וזאת מדיניות שרירותית, מדיניות של איסור הבאת קרובי משפחה מדרגה ראשונה מחו"ל רק כי הנישואים לא רשומים ברבנות, כלומר זה טקס אחר. זאת מדיניות שרירותית, כי קיים נוהל במרשם האוכלוסין שאוסר על הבאת ההורים לארץ. והיום בוועדת הקליטה, כשדנו בזה, פניתי ליושב-ראש רשות האוכלוסין, שאמר שאנחנו כרגע, כדי להביא לארץ את ההורים האלה של פסולי חיתון שמתכוונים לעשות פה סוג של חופה פרטית, צריכים להגדיר מה זה בכלל נישואים ומה זה בכלל חתונה. כלומר, 70 שנה לא הגדרנו, עכשיו צריכים להגדיר את זה. אגב, כששאלתי ישירות אם נישואים רפורמיים תופסים לעניין הזה, הוא אמר שמבחינתו זה תופס. סביר להניח שזה לא מבטא את המדיניות של המשרד, אבל מבחינתו זה תופס.  יש פה מדיניות שרירותית של פלסטרים, כל פעם לסגור איזה פינה ולסגור איזו בעיה. תודה רבה. אני מבקש מהשרים שידונו בזה היום לקחת את זה בחשבון".

 

מוקדם יותר באותו היום, התכנסה וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת, בראשות חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד), לדיון בנושא מדיניות רשות האוכלוסין בנושא כניסת אזרחים ישראלים בעידן הקורונה.

חברי הכנסת אלכס קושניר (ישראל ביתנו) ואנדרי קוז'נוב (יש עתיד תל"ם): ביקש לשאול את רשות האוכלוסין לגבי היתר כניסה להורים, שילדיהם לא רשומים לנישואין ברבנות, במטרה להשתתף בחתונת ילדיהם.

ח"כ אנדרי קוזינוב (יש עתיד- תל"ם) פנה בשאלה למנכל רשות ההגירה והאוכלוסין ואמר:

"האם הנישואין שמתקיימים כרגע בארץ או מתוכניים להתקיים בין בני זג שלא נישאים ברבנות יש להם אישור להכניס לארץ את קרובי המשפחה הגרעינית לצורך החתונה"?

מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה פרופסור שלמה מור יוסף ענה:

"זה לא רשום כך. אני לא נותן תשובה פורמאלי אני ברמה האישית חושב שאם זה נישואין לכל דבר ועניין מבחנתי כן. אנחנו נצטרך להגדיר מה זה נישואין, זה הכל. אין בעיה עם נישואין רפורמים ואנחנו נגדיר את זה".

 

"