ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): " יש לנו שילוב של ממשלה עם המון חרדים וגם הקצנה של המפלגות הדתיות-לאומיות. והם לוקחים את ישראל לכיוון של פחות יהודית כפי שאני רואה אותה ופחות דמוקרטית"

90 ממנהיגי ומנהיגות היהדות הקונסרבטיבית בעולם פגשו היום (ב') בכנסת את חברי הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד), ציפי לבני (המחנה הציוני), יצחק הרצוג (המחנה הציוני), יולי אדלשטיין (הליכוד) ויעל כהן פארן (המחנה הציוני)  במסגרת התכנסות לציון 40 שנה לתנועה המסורתית בישראל.

הנה כמה מהדברים שאמרה ח"כ לבני במפגש:

"יש לנו הבנה הדדית בנושא של מה זה אומר לישראל ולכם להיות אומה של כל היהודים– אני מאמינה שאנחנו צריכים לפתוח בדיאלוג חדש עם העולם היהודי ואני מודאגת ממגמות שונות בישראל בנושא הזה. בכנות, אני נמצאת במצב מוזר של להיות ישראלית מסורתית שהולכת לבית כנסת אורתודוקסי. במשך הרבה מאוד שנים לא הבנתי את הזרמים, כי הבחירה היא בין להיות חיוני, מסורתי במובן של אורתודוקס-לייט או חרדי, או דתי לאומי.

אני גדלתי בבית שבו הורי היו מסורתיים שבחרו אילו מצוותלקיים בחייהם ונהגנו לחיות בבניין מגוון שבו היו חרדים, חילונים לגמרי, דתיים לאומיים אבל מה שקורה היום בישראל הוא שאנחנו מופרדים זה מזה בלי להבין זה את זה. מסיבות פוליטיות המונופול על היהדות בישראל ניתן ליהדות החרדית למרות שהם מיעוט, והם מטמיעים את דעתם על מה היא ישראל לדעתם כמדינה יהודית, והרוב בישראל לא מתייחס לכך כנושא חשוב.

החילונים מתייחסים בעיקר לנושא של שבת תהיה במרחב הציבורי אבל זהו זה. כמו שאני לא הכרתי אתכם מספיק, רוב האנשים לא מבינים אתכם ואת הזרמים. מה שקורה בתוך ישראל משפיע על היחסים עם התפוצות. אנחנו לא הדמוקרטיה שתמציא מה זה אומר להיות דמוקרטים, יש הרבה אנשים שמנסים לקחת את ישראל לכיוון של מדינת הלכה ופחות למקום של ערכים היהודיים כפי שאני רואה אותם. הדיון המרכזי הוא מה האופי של ישראל הוא כמדינה יהודית- המונופול לא צריך להינתן למפלגות החרדיות, זה אומר יהדות במובן הלאומי, כולם יכולים להביע את יהדותו ולעזור לה באופן שבו הוא יבחר.

זה לא תפקידי לשפוט ולקבוע מה נכון או לא ומה פחות או יותר יהודי. יש לנו שילוב של ממשלה עם המון חרדים וגם הקצנה של המפלגות הדתיות-לאומיות. והם לוקחים את ישראל לכיוון של פחות יהודית כפי שאני רואה אותה ופחות דמוקרטית. יהדות היא שוויון זכויות, וזה לא טובה שאנחנו עושים לאזרחים. האהבה שלי לאחר היא חלק מהיהדות. בגלל שבישראל והפוליטיקה שלה וההקצנה הזו, והצמצום של ההבנות הדמקרטיות, אני חושבת שפחות ופחות יהודים צעירים בקהילות שלכם מבינים או מרגישים מחוברים למדינת ישראל. זו האחריות שלנו כאן לייצר דיאלוג חדש איתכם. המשמעות היא שישראל היא ביתכם כפי שהיא ביתי וזה לא חשוב אם אתם רפורמים וכו', זו לא רק הצהרה, המשמעות של זה אם אתם רוצים ללכת לכותל אתם יכולים לעשות את זה באופן שבו אתם מרגישים שמחבר אתכם למקום- והמחויבות של ישראל היא לתת לכם לעשות את זה.

אנחנו צריכים להתעמת יחד כדי להשיג את אותה מטרה- החברה הישראלית צריכה לדעת עליכם יותר, אתם חידה עבורם. זה מצחיק עבורם לראות אישה עם כיפה. לכן אני מאמינה שאתם צריכים ואנחנו צריכים לחשוב יחד איך הישראלים יבינו שהם יותר קרובים אליכם מאשר לחרדים. כשבני היה קטן והגיע לנוע"ם עם חבר הבנתי ששם לומדים יותר על יהדות מכל תנועת נוער אחרת בישראל. זה מה שהרבה יהודים רוצים- להיות מחוברים למוזיקה היהודית ולערכים היהודיים.

ש: יותר ויותר צעירים באמריקה לא תומכים בישראל. כעת לא משנה מי אומר להם לתמוך בישראל אנחנו רואים דברים שקורים בישראל ששוברים את ליבנו ומביכים אותנו ואנחנו תוהים איפה הערכים היהודיים במדינה, מה יש בפשרותה לעשות?

"אני מסכימה שהמצב בארה"ב שהיה פעם מערכת היחסים הקרובה ביותר. יש פער אדיר בין הדמוקרטים והרפובליקנים וזה משיע גם על היחסים עם ישראל. חלק מהמנהיגים היהודים אמרו לי שהם מעדיפים לא לדבר על הנושאים הרגישים כי הם לגמרי לא בקשר.
אני לא אוהבת את הפטרונות המגיעה משר החינוך שאומר שהם לא יודעים מספק על ישראל אני אשלח אנשים שיחנכו אותם. זו לא הבנה אמיתית של הרגשות האמתיים מתחת לפני השטח. אני מאמינה שהממשלה צריכה להבחין בין לבקר תכנית ממשלתית לבין לאהוב את ישראל בשל מה שהיא. ישראל חזקה מספיק כדי לעמוד בביקורת. אני אוהבת את ישראל ואני יכולה לבקר את הממשלה בשל כך, יותר גרוע להיות אדיש אם אפשר לנהל את הדיון על מדיניות הממשלה בלי להאשים שהמדובר בהתנגדות לישראל, זה המפתח. זה צריך להיות בלי לגעת בעיקרון הבסיסי של ישראל היא מדינת היהודים- זה מה שמאחד אותנו והדיון על איך ליישם את זה יכול לעלות. הממשלה הזו לא תעשה את זה אבל זה המסר שיכול לפתוח את האפשרות בפני אנשים צעירים שיגידו שהם אוהבים את ישראל ויכבדו את המדינה כמדינת היהודים- זה לא אומר שאני צריך כיהודי להספיק לכל החלטה של הממשלה הישראלית.אנחנו צריכים ליצור יותר הבנה כאן לגבי מי אתם. הרבה ישראלים צעירים מרגישים גם הם מנוכרים מהיהדות או מהדת, יותר צעירים בוחרים לא להתחתן ברבנות. זו הזדמנות עבור הישראלים להבין טוב יותר גם אם אני לא מתחבר לזה, מה זו היהדות. זו המשמעות של מדינה יהודית".

ש: מהי עמדתך בנושאי עלייה לישראל וגיור?

"ישראל פתחה את שעריה לעולים מכל מקום, יש 300,000 עולים שהיום בישראל לא זכו למעמד שווה בנישואים בגלל נושא הגיור. ניסיתי בעבר להקל את הליך הגיור ולא מאוד הצלחתי והמסקנה שהגעתי אליה הייתה שבמקום להתווכח על הליך הגיור התשובה היא לעשות את מה שנקרא ברית הזוגיות– לתת את האפשרות להתחתן לא רק ברבנות אלא גם במשהו שדומה לנישואים אזרחיים. הגשתי הצעת חוק כזו והבית היהודי התנגדו לזה, למרות שהליכוד ייזם דבר כזה בעבר כאשר הייתי חלק מסיעת הליכוד, ולמרות שחלק מהרבנים אישרו את זה. אולי דווקא הנושא הזה של הגיור עשוי להביא לתמיכה רחבה יותר בנושא של ברית זוגיות".