ח"כ ציפי לבני בוועדת העלייה והקליטה: "היהדות של מדינת ישראל לא יכולה ואסור לה להיות מונופול של המפלגות החרדיות בכנסת"

את הדברים אמרה הבוקר (24.2.16) ח"כ ציפי לבני בדיון שנערך בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בנושא "שותפות ישראל תפוצות בחיזוק המדינה היהודית- דמוקרטית" ישיבה אשר התקיימה בהשתתפות רבנים רפורמים מארה"ב. עוד אמרה ח"כ לבני כי "אני רוצה לומר לכם כאן באופן ברור- אתם לא צריכים לקבל תעודת הכשר משום מפלגה פוליטית במדינת ישראל.. אתם השותפים הטבעיים של מדינת ישראל.

יש לנו היסטוריה אחת, תרבות אחת ואנחנו חולקים את אותם הערכים. כי יהדות זה קודם כל ערכים. היהדות שלי היא יהדות פתוחה ושוויונית, מקבלת ולא שונאת. שוויון כלפי האזרחים הערבים זה לא טובה שהמדינה היהודית עושה לזו הדמוקטית- אלו ערכים יהודיים! "ואהבת את הגר"."

להלן עיקרי הדברים מהוועדה-

חה"כ תמר זנדברג (מרצ): "פשרת הכותל היא חסרת תקדים, אפילו ממשלת ישראל מתגאה בפשרת הכותל. אפילו יו"ר הכנסת התגאה בפשרה. אני חושבת שבמתווה הזה, הציבור בכל העולם ובישראל הוכיח שיש דרך לקיים שיתוף פעולה. כאשר ישראל מכבדת ולוקחת בחשבון את דעות הציבור היהודי בעולם, אז מגיעים להישגים. אנחנו יכולים להפוך את זה למודל איך לעבוד יחד. ישראל צריכה להתחשב ביהודי התפוצות, לפתוח פתח ולהגיע לפתרונות יצירתיים.

 

חה"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "בוקר טוב, התחלתי את הבוקר עם ידיעה פחות חיובית. רבנות פתח תקווה מסרבת לחתן יהודים ממוצא אתיופי, למרות שהוכרו ככאלה ועברו מסכת ייסורים בנושא. כל מי שכואב את כאבם ומתרעם, כל מי שנתקל בהתעמרות מהרבנות- שהפכה לאדוני העם היהודי, יש לי מסר עבורכם- זכרו שהמאבק אינו בלתי אפשרי כפי שהוכיחו נשות הכותל במאבקם.

השתתפתי בטקס הדלקת נרות חנוכה של נשות הכותל, להיות שם- זה להבין שמעט אור מגרש הרבה חושך. נאמרו לכל משתתפי הטקס דברים מכוערים- גם אני ספגתי לא מעט על כך שיש לי שם לא יהודי. הדת היהודית שייכת לכולנו. לא חשוב מה שמנו.

יש אומרים שהמאבק הוא לשם הפרובוקציה- פרובוקציה זה מי שמונע את חופש הדת, חופש הפולחן, חירות הפרט- זאת הפרובוקציה האמיתית. לא אנחנו.

זה מאבק על דמוקרטיה, על ערכי היסוד, יהדות שייכת לכולם. אל תתנו לאף אחד לבלבל אתכם."

חה"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): "זה לא המפגש הראשון שלי עם הנהגת הציבור הרפורמי. אני מבינה את ההתרגשות ומביעה הערכה ליו"ר הועד על היוזמה שלו לקדם את הדיון. לצד ההתרגשות והשמחה, יש בי גם עצב. זה אמור היה להיות המובן מאליו. למה המובן מאליו הופך להיות רגע היסטורי? אנחנו צריכים להתייחס לשותפות הזו איתכם כדבר שהוא בזכות ולא בחסד. בעיני אנחנו משפחה אחת. ובמשפחה אפשר לומר הכל. לכולנו אכפת מעתיד עם ישראל והעם היהודי. אני יודעת ובטוחה שכל סכין שפוגעת כאן ביהודי, פוגעת גם בכם, בחו"ל.
חשוב לנו לדעת שאנחנו ביחד במאבק הזה. זה הכוח הפנימי שלנו להתמודד.

עם זאת, אני לא לוקחת כמובן מאליו את התמיכה שלכם במדינת ישראל. הגיע הזמן לדיאלוג חדש בין ישראל ליהדות התפוצות. יש לשים את השיח הישן של "הקמנו מדינה,אתם מוזמנים אליה אם אתם חווים אנטישמיות,  בינתיים תשפיעו על הממשלות בארצכם"- בצד.

השיח החדש צריך להיות סביב הערכים שמנחים אותנו ואת איך שאנחנו רוצים שהמדינה הזו תראה- יהודית ודמוקרטית. לעולם נדמה שאנחנו "הגוליית"  של האזו וזה אתגר שצריך להתמודד איתו.

אנחנו המדינה היהודית היחידה בעולם. מה זה אומר?  מדינה דתית? מדינת הלכה?
מבחינתי – ממש לא!!!

היהדות של מדינת ישראל לא יכולה ואסור לה להיות מונופול של המפלגות החרדיות בכנסת. השינוי צריך  צריך להתקיים מתוך שיח-  ולשחרר את היהדות מפוליטיקה פנימית.

אני רוצה לומר לכם כאן באופן ברור- אתם לא צריכים לקבל תעודת הכשר משום מפלגה פוליטית במדינת ישראל.. אתם השותפים הטבעיים של מדינת ישראל.

יש לנו היסטוריה אחת, תרבות אחת ואנחנו חולקים את אותם הערכים. כי יהדות זה קודם כל ערכים. היהדות שלי היא יהדות פתוחה ושוויונית, מקבלת ולא שונאת.

השוויון כלפי האזרחים הערבים זה לא טובה שהמדינה היהודית עושה לזו הדמוקטית- אלו ערכים יהודיים! "ואהבת את הגר".

חה"כ אמיר אוחנה (ליכוד): "אתמול היה יום היסטורי בכנסת- יום זכויות קהילת הלהט"ב. לדעתי דברים שאמרתי אתמול רלוונטים גם לועדה היום: מדינה יהודית איננה מדינת הלכה. מדינת יהודית זוכרת ויודעת שגם אנו היינו שנואים ושנרדפנו רק בגלל שלא היינו כמו כולם. נתינה יהודית היא גם בית הלל ולא רק בית שמאי. מדינה יהודית היא בית לעם היהודי, לכולו. בבית זה אינכם מבקרים אלא גרים. את גלגלי ההסטוריה אי אפשר להחזיר לאחור, אני משווה את המאבק הזה למאבק הלהט"ב, למאבקן של הנשים לחירות ושוויון, ובסופו של דבר, זה לא עניין של איך זה עניין של מתי."

חה"כ רחל עזריה (כולנו): "שלום לכולם, יש לנו ברית בין אחים ואחיות. בתוך הברית הזאת יש מורכבות, אבל האמירה הבסיסית צריכה להיות שזו ברית וגם אם קשה, אנחנו פה כדי לתמוך אחד בשני.
אני רוצה לבקש מכם קצת נדיבות, בתוך התהליך הבלתי אפשרי הזה שאנו עוברים- האתגר הזה שאיתו אנו מתמודדים. לכל דור בחברה הישראלית היה אתגר, הדור הראשון היה דור המייסדים- והאתגר שלו היה להקים את המדינה, הדור השני היה דור הלוחמים- ואתגרו היה להלחם במלחמות הקשות שארצנו עברה,  הדור השלישי ייצר וייצב את הכלכלה הישראלית, ועכשיו, בדורנו, הגיע האתגר והוא לייצר את הסולידריות והחזון המשותף שאנו רוצים לראות במדינה שלנו."

חה"כ דב חנין (הרשימה המשותפת): "רוצה להציג לכם בחמש דקות מה שנראה לי חשוב וחיוני לדיון. אנחנו נמצאים במאבק גורלי על דמותה ועתידה של ישראל. נאבקים על עצם קיומנו, ועל דמותנו. המאבק הוא מאבק על:

א.      שלום- שלום עבור ישראל זה לא אחת האפשרויות. זו האפשרות היחידה. דרך זו לא קלה. ישנם מתנגדים וישנם קיצוניים. יש קיצוניים שמאמינים בפלסטין השלמה. יש קיצונים שמאמינים בא"י השלמה.

הפתרון הוא הפתרון היהודי הישן והקלאסי- חלוקה. לפתרון זה אין אלטרנטיבה. מה שאנחנו דורשים לעצמנו- צדק ועצמאות- אחנו חייבים לאפשר לעם השני.

יש בהנהגה היום ויתור על דרך השלום. ראש ממשלה שאומר אמירה מזעזעת כמו:"לנצח נאכל חרב". אני רוצה לתקן- לא לנצח נאכל חרב.

אם לא נתקיים בדרך השלום בסוף לא יישארו פה מי שיילחמו.

ב.      הקרב על הדמוקרטיה- אנחנו נמצאים במדרון. איום אמיתי. הדרך לגיהנום היא משעול מאוד מתון ונעים להליכה. יש לנו המון סימני "עצור". כדוגמת שר החינוך בנט שמונע מבתי ספר להיחשף לתכנים שמנוגדים ליסודות המדינה, מה זה המונח הזה יסודות המדינה?!

אנחנו חיים בחברה מורכבת. יש רוב ויש מיעוט- מורכב. ראש הממשלה בחר בדרך ההסתה נגד המיעוט בישראל.

דמיינו לעצמכם שבאמריקה נשיא המדינה היה מזהיר שיהודים נוהרים לקלפיות. זו דמוקרטיה???

חובתכם לבקר את מדינת ישראל בתור חברי אמת. אין לנו ארץ אחרת. יש לשמור, לפתח ולהגן. לעשות את הכל כדי שזו תהיה ארץ טובה ומקום טוב לכולנו."

 

חה"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "ליהדות ארה"ב יש משקל עצום- גם על ארה"ב וגם על ישראל.
אתם הוא הגשר האנושי עליו בנויים יחסי ישראל-ארה"ב. לא כל חברי הכנסת מכירים ומבינים זאת. האורתודוקסים לא מסכימים לרוב להיפגש ולדבר איתכם ואיתנו. זאת בעיה שצריך לפתור אותה.

אנחנו נמצאים במאבק מאוד קשה על דמותה של מדינת ישראל בעתיד. איזה ערכים יובילו אותנו כחברה? איזה ערכים אנחנו נקנה לילדים שלנו? איזה חינוך ילדינו יקבלו? האם תהיה להם קשת רחבה של בחירה או שיולכו בתוך מערה ללא אפשרות לפנות ימינה או שמאלה, בין מה נכון ללא נכון.

השאלה היא איזו מדינת ישראל תתקיים בעשורים הבאים וזה מהות המאבק שלנו.
למען העיקרון הזה אני וחבריי נמצאים במאבק הזה, איזו מדינת ישראל תהיה פה בשנים הבאות.

לסיום  אספר שאת היהדות הרפורמית הכרתי דרך הרבה- עדה,רבת בית הכנסת הרפורמי שבו הנצחתי את זכר הוריי זיכרונם לברכה, ומאז ליהדות הרפורמית יש מקום חם בליבי לעד."

 

חה"כ מירב מיכאלי (המחנה הציוני): "השינוי בכותל הוא עצום אך לא מושלם. רחבת הכותל היא עדיין בית כנסת אורתודוקסי מחמיר. תודה לענת הופמן ולנשות הכותל שחוללו נס בצד השני. אני רוצה להתנצל שקוראים לכם בכנסת בשמות בזויים. אלה אנשים שלא מבינים מהי יהדות ומהי דמוקרטיה. אני שמחה שאתן/ם כאן שותפות/ים למאבק.

חה"כ מייקל אורן (כולנו): "גדלתי בבית כנסת קונסרבטיבי, המחויבות שלי לפלורליזם יהודי באה מהבית. הציונות כרעיון מושתת כרעיון של קיומו של העם היהודי. בלי עם אין מדינה בלי עם אין ציונות. כחלק מתפיסת העולם הזאת לא מתקבל על הדעת שנישואיו של בנו של שגריר שבחר להתחתן פה בירושלים בחתונה רפורמית נישואיו אינם מוכרים בישראל. לא מתקבל על הדעת שליהודים רפורמים אינם מוכרים כאן. כל אחד צריך להחליט כחלק מיהדותו איך לקיים את הטקס הזה.

התפיסה הזו היא דו סיתרית- יש לנו חילוקי דעות בתוך הבית שלנו ואנחנו לא מסתירים אותם.

אני מאד מחויב ומסור להסכם של התפילה השוויונית בכותל- בתחושה של אחווה ושייכות."

 

חה"כ זוהר בהלול (המחנה הציוני): "החלטתי לחבור למפלגה שהגדירה את עצמה גם כיהודית וגם כציונית.

מגיעה לכם מדינת לאום, אך באותה נשימה, באותה מידה העם הפלסטיני ראוי למדינה.

מעבר לעובדה זו לא ייתכן שמנהיגי המדינה יכחישו את השכול הפלסטיני. להכחיש כאב של אם פלסטינית שמאבדת את בנה. משפט זה גורם לי לייסורים.

היה לי העונג להתחבר לרב גלעד קריב, אדם אנושי, ערכי, פלורליסט. לימד אותי המון על הרבנות הרפורמית."

 

חה"כ יאיר לפיד (יש עתיד): "לכל אחד יש דרכים שונות להיות יהודי. לכל אחד יש זכות לשאול שאלות ומחשבות שונות. ישראל צריכה להיות הבית לכל יהודי להיות יהודי בדרך שבה ייבחר ולאפשר לו לשאול איזה שאלות שמתאימות לו."

דבריה של ענת הופמן (יו"ר נשות הכותל ומנהל המרכז הרפורמי לדת ומדינה): "ישראל עוברת שינוי בחיי הדת והמדינה בזכות זה שהעזנו לחלום.

אני מאושרת מהשינוי שחוללנו אך עם זאת מזהירה מפני האלימות שהתגברה כלפינו מאז השינוי.

הבוקר מצאתי פוסטר בשכונת סנהדרייה הקורא לפגוע ולכלות את היהדות הרפורמית."

חה"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "מטרת הדיון היום היא לחזק יחד אתכם ובאמצעותכם את השותפות בין ישראל ובין התפוצות. לחזק את המדינה היהודית והדמוקרטית. מטרתנו היא שכל יהודי אשר בתפוצות ירגיש שישראל היא ביתו."