ח"כ פרידמן בהקמת ועדת המשנה להתחדשות יהודית: "אני מקימה את הועדה כדי לדון באתגרים ספציפיים יותר של המערכות השונות".

הבוקר, שלישי 15.9.2020 התכנסה ועדת החינוך התרבות והספורט בראשות ח"כ רם שפע (כחול לבן) לאשר את הקמתה של ועדת המשנה להתחדשות יהודית בראשות ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן).

בוועדת המשנה חברים חברי הכנסת עוזי דיין (הליכוד), ח"כ אריאל קלנר (הליכוד), ח"כ יוסף טייב (ש"ס), וח"כ מרב מיכאלי (העבודה).

יו"ר הועדה ח"כ רם שפע (כחול לבן) פתח את הדיון ואמר:

"אני גאה על הבחירה המשותפת שלנו. הרוח הזו שורה עלינו פה לעיתים בדיונים ונכון לייחד ועדת משנה שתדע לנקז אליה את הנושאים האלה. כבוד בשבילנו שזה הועדה שאנו מקימים. יש לי המון מה להגיד על הזויות האישיות שלי בנושא הזה. בגבעת חיים איחוד יש כמה אנשים שהנושא הזה של התחדשות יהודית חשובה להם מאוד ושם גם גדלתי. אני כל שנה ביום כיפור מעבר לזה שאני צם יש יום שלם של למידה בקיבוץ והיום זה מובן מאליו, קבלו שבת בערב וזה ככה בזעיר אנפין".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) אמרה:

"אני שמחה ומודה על הנכונות להקים ועדת משנה בנושא. ארבע מערכות חינוך שונות במדינה אחת זאת המצאה ישראלית ייחודית. יש הדורשים אותה לגנאי ויש הדורשים אותה לשבח. היתרונות ברורים. לכל אחד מאיתנו יש מסורת ושפה היקרים לנו ומגדירים אותנו. מסורת ושפה שאנו מבקשים להעביר מדור לדור. מערכת החינוך, כמו הבית, היא המקום להנחיל את הערכים הללו. גם המחיר ברור. לפני גיל 18, רוב הילדים לומדים רק את הישראלית של הקהילה שלהם. רק את התרבות שלהם. דתיים ולא דתיים פוגשים זה את זה בצבא בדרך כלל. חרדים פחות וערבים הרבה פחות. אז כל קבוצה שומרת על זהותה וערכיה, אבל היום, אל מול מגיפת הקורונה, המחיר של חוסר ההיכרות ושל הקושי להבין תרבות, תפיסה וערכים של אחרים, נותן בנו את אותותיו.  בוועדת החינוך מסתכלים על מערכת החינוך בעיקר ממעוף הציפור. הדיונים הם דיוני רוחב. חינוך מיוחד. תשלומי הורים. קידום החינוך המדעי, התמודדות עם פגיעות מיניות, חינוך לגיל הרך ועוד ועוד. אינספור נושאים ואתגרים.  אני מקימה היום את הועדה לחינוך דתי, זהות והתחדשות יהודית בכדי לדון באתגרים ספציפיים יותר של המערכות השונות. צמצום פערים בין מוסדות חינוך ממלכתי דתי, תשלומי הורים והתייעלות בקרב המוסדות. הסדרת תהליכי מיון והסללה במוסדות החינוך הדתיים על גווניהם השונים. פעילות הממלכתי חרדי – בחינת מענה לביקושים הגבוהים של הורים חרדים שמבקשים לילדיהם חינוך חרדי לא עדתי הכולל לימודי ליבה. לימודי יהדות במערכת החינוך הממלכתית- בהתאמה לאופי בית הספר ובתי התלמידים. זרם החינוך המשלב – הסרת חסמים מהתפתחות החינוך המשלב. אלו הם דוגמאות לנושאים בהם, אי"ה, תעסוק הועדה. ועדה בכנסת תפקידה פיקוח, בקרה והסרת חסמים, ומתוך כך כך גם התווית דרך ומדיניות. תודה לחבריי ח"כ עוזי דיין (הליכוד), ח"כ אריאל קלנר (הליכוד), ח"כ יוסף טייב (ש"ס), וח"כ מרב מיכאלי (העבודה) שהצטרפו לועדה. תודה ענקית לח"כ רם שפע, יו"ר ועדת החינוך ובעיקר חבר ושותף, שמכיר בחשיבות הנושא ואפשר לי להקדיש לשם כך ועדת משנה".

ח"כ עוזי דיין (הליכוד) אמר:

"הדבר הנכון במקום הנכון ובזמן הנכון. השנה הזאת הייתה מאתגרת אבל ואנחנו מחפשים עוד דברים לאתגר אותנו. חשוב להסביר פה שאין פה התנגדות בין מדינה יהודית ודמוקרטית והם הולכים ביחד. אנשים שאומרים ששני הדברים לא הולכים יחד זה מרגיז אותי. יש דברים שצריך ללמוד בכל כיתה יהודית דמוקרטית. 5 יחידות בתנ"ך יוכלו ללמוד לא רק בבתי ספר מסוימים. בקיצור צריך בבסיס ללמוד יותר יהדות".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) אמר:

"אני רוצה לברך את חברת הכנסת תהלה. אני בעצמי בנאום הבכורה הדגשתי את הנושא הזה של לצאת ממסגרות מגזריות. ההיסטוריה של העם היהודי הוא המאחד. אני חושב שחובתנו למצוא את המאחד יותר מהמפריד ויש הרבה מהמאחד. אנחנו צריכים לחנך את הדור הבא שאומנם נמצא בבתי ספר שונים בציבורים שונים, אל לנו לשכוח שאנחנו עם אחד ואנחנו אמורים מכאן לצאת ולהיות אור לגויים וזו באמת הזדמנות טובה לעשות זאת".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) אמר:

"היהדות פנים רבות לה ואני חושב שזה אחד מהמאפיינים הכי בולטים והיפים ביהדות שלנו שיש הרבה דעות הרבה זרמים והרבה גיוון. אני רוצה להצטרף לדברים של ח"כ טייב שאנחנו צריכים לתור אחר המחנה המשותף ולא מה שמפריד בינינו. יחד עם זאת צריך לצאת מנקודת הנחה שיש דבר כזה יהדות חילונית ויש לאנשים ערכים לא פחות ולא יותר מהיהדות האורתודוכסים הקונסרבטיבית והרפורמית.אין לאף אחד מונופול על הנכסים התרבותיים והמורשתים שלנו. בוודאי צריך להעמיק ביהדות כבר בבתי ספר הממלכתיים אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש הדתה של עמותות אורתודוכסיות וחלקן מאוד קיצוניות שנכנסות לבתי הספר ולא תואמות את השקפת עולמם של התלמידים בבתי הספר הממלכתיים. למה רק בחינוך הממלכתי התלמידים צריכים להיחשף ליהדות האורתודוכסית ולמה אין צורך לחשוף את הפלורליזם הדתי במערכת חינוך הדתית והחרדית? היהדות שלהם לא מספיק טובה והם עגלה ריקה. זה בעייני עיוות שצריך לפתור אותו של הרצון שמגיע מרצון שליחותי. לכן כשאני אצטרף לדיונים ואזום דיונים בוועדת המשנה אני אשמח להעמיק בנושא הזה".

יו"ר הועדה ח"כ רם שפע התייחס לדבריו של ח"כ יוראי להב הרצנו ואמר:

"בסוף הבעיה העיקרית היא שאנחנו החילונים מפחדים להרגיש שהיא זרם ביהדות והיא לא אנטי יהודית וכשנבין את זה נרשה להמון זרמים ללמד אותנו אבל זה צריך לבוא יחד עם זה שזרמים אחרים ביהדות יבינו שאין בעיה שאני כחילוני איחשף לפלורליזם יהודי ולהבין שיש המון דרכים להבין מהי היהדות וההיסטוריה שלנו".