ח"כ פרידמן בדיון שיזמה בועדת הפנים על אסדרת מערך המקוואות: "המסירות נפש של הטבילה זה לגיטימי אבל לא כשאישה חולה".

אתמול, שלישי 3.11.2020 התכנסה עדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן) לדיון מהיר בנושא אסדרת מערך המקוואות במדינת ישראל. הדיון התקיים לבקשתם של ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן), יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ומתן כהנא (ימינה), בעקבות מספר דיווחים בשבועות האחרונים, על מקוואות שמפרות את הנחיות משרד הבריאות בדבר טבילה במקוואות בתקופת הקורונה.

כיום, לדברי חברי הכנסת בוועדה כשישים ושבע אחוז מהמקוואות בארץ אין רישיון עסק.

ח"כ תהילה פרידמן (כחול לבן) פתחה את הדיון ואמרה:

"עשרים שנה אני הולכת למקווה, השאלה מי אחראי לשמור על הבריאות שלי ושל חברות שלי בחודשים האחרונים נחשפנו לסיפורים על מקוואות שנשים נכנסו אליהם כשהן בבידוד, אין פיקוח על כך, נשים בבידוד וחולות נכנסו לתוך המקוואות, המסירות נפש של הטבילה זה לגיטימי אבל לא כשאישה חולה.  זהו נושא ציבורי ואין עליו פיקוח. כבר בדוח מבקר המדינה יש הצבעה על ליקוי תחלואה, מקוואות עובדות ללא פיקוח, ללא רישיון עסק, הדגימות שנלקחות על ידי משרד הבריאות ספורדית, בצורה לא סטרילית ולא רלוונטית, שלא קשורה למצב שקורה בשטח. מי שרוצה לשמור על החיים שלי לא פועל על מנת לתת למקוואות לפעול אלא מביא לכך שאני אוכל לשמור התחלואה של הציבור. מי אחראי על בריאות שלי ושל חברות שלי?  משרד הפנים והרשויות המקומיות, משרד הבריאות ומשרד הדתות וכולם אמורים להפעיל את זה בסנכרון אבל זה לא מה שקורה בשטח. אני קוראת לקדם הקמה של צוות בין משרדי שיטפל בנושא הסברה, אינטרס של כולנו הוא לשמור על בריאות הציבור".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה:

"מקווה הוא מקום ציבורי, המקוואות לא במצב טוב מבחינה תברואתית, הבעיה היא בהנחיות שהעריות קבלו בנוגע לכניסה למקוואות, לא מקבלים הנחיות ברורות ממשרד הדתות והבריאות בנושא הזה. מקוואות נמצאות במצב גרוע וזה לא נושא חדש, אבל השלטון המקומי לא יודע איך להפעיל את זה. מצד אחד זה נושא ציבורי כי זה מקום ציבורי ומצד אחד מקוואות נחשבות לעסק וזה לא כל כך עסק.  הסיפור עם חולות קורונה בתוך הדבר הזה הוא נושא של חיים ומוות, חייבים להסדיר את הנושא. כשישים ושבע אחוז מהמקוואות הציבוריות אין רישיון עסק, משרד הבריאות לא מבצע פיקוח מספיק הדוק. נשים חוששות להגיע למקווה, כתוצאה של הזנחה רבת שנים. הנושא של המקוואות נופל בין הכיסאות. צריך להסדיר את הנושא".

ח"כ משה ארבל (ש"ס) אמר:

"שני ערכים מקודשים: קדושת חיי אדם, זוהי מצווה יקרה וחשובה הדיון הזה הוא דיון חשוב וערך טהרת הבית של חופש הדת- מצווה חשובה ויקרה שעם ישראל נשען עליה. וכמובן חייב לשמור על בריאות הציבור. ישר כוח על הדיון הזה  משרד הפנים שיפץ את המקוואות אז, לא היה כזה דבר רישיון עסק בהתחלה, בשנת 2015 נכנס העניין של רישיון עסק, היום חמישים ושבע אחוז מהמקוואות אין רישיון עסק אבל יש שיפור בתחום. אין קשר בין רישיון עסק לרמת הניקיון בעסק, יכול להיות סיבות אחרות שאין להם רישיון עסק. צריך להקצות משאבים, מהכספים הקואליציוניים, צריך לסדר את כספי הדת. בעקבות הקורונה יזמנו במשרד הקמה של מערך אמבולנסים כדי להביא נשים חולות קורונה למקוואות ייעודיות אך לא היה לכך תקצוב. מועצות דתיות קיבלו הנחיות ברורות על זה אסור לחולות קורונה ומבודדות להיכנס למקוואות. אין עניין למות על קידוש השם אלא לחיות על קידוש השם. הקצאת משאבים וכל מה שדרוש כדי לעקוב ולבצע הנחיות לדבר הזה- כל הדברים האלה עובדים על מנת שלא יהיו טבילות פירטיות".

יו"ר הועדה ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן) סיכמה את הדיון ואמרה:

"אישה בבידוד או אישה מעומתת לא צריכה להגיע למקווה. המטרה שלנו הייתה לקדם פתרון רוחב, זהו נושא שמחייב פעולה בין משרדית, על מנת לאפשר נשים לטבול בבטחה".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן