ח"כ פינדרוס לשר ביטון: "קיבלתי מלפחות 20 חיילים דתיים שהכריחו אותם לגלח זקנים. האם נעשתה הבהרה להוראה"?

במהלך שבוע שעבר, רביעי 9.9.2020 פנה ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) במהלך נאומו במליאת הכנסת לשר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) בכדי לקבל הבהרה על הוראת הרמטכ"ל אביב כוכבי, להקפיד על גילוח זקנים בצה"ל.

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) שאל:

"אדוני השר, במסגרת חיבורי חשמל, הייתה הוראה של הרמטכ"ל לפני כמה חודשים להקפיד על גילוח זקנים בצה"ל. פניתי אליכם גם כן כמה פעמים, לבדוק מה נעשה בעניין הזה של גילוח זקנים. אני קיבלתי לפחות מ-20 חיילים דתיים – שהכריחו אותם לגלח את זקנם. האם נעשתה הבהרה להוראה הזאת של הרמטכ"ל מאז?".

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) השיב:

"תתפלא, אבל הבן שלי דתי, שומר מצוות ומגדל זקן, הוא בטירונות בגולני. לא, לא כולם יודעים. הוא גידל זקן בטירונות, והוא אמר לי: אבא, לא בקלות מסכימים לזקן שלי. הוא הולך ועושה שחרית ותפילין והכול. אחרי זה קיבלתי פניות על זקן בצה"ל. אמרתי לאכ"א שאני בניגוד עניינים, שאני לא יכול לטפל בנושא. קיבלנו כמה פניות. ביקשתי מהצבא לחדד את הנוהל, ושיהיה ברור, ושלא תהיה איפה ואיפה, ושזו לא תהיה החלטה קפריזית של מפקד בשטח – שיהיה ברור מתי חייל זכאי לעניין הזקן. אני עוד לא קיבלתי את התשובה הזאת. אם אתה רוצה, אתה תכתוב לי רשמית, ואני אשיב לך בכתב בסוגיה הזאת".

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד) אמר:

"לעניין הזה אני מוכרח לומר, שלי לא כל כך ברור כל ההסדר הזה מראשיתו. הרי אם ממילא ישנם חיילים שמטעמי אמונה דתית מאפשרים להם ללכת עם זקן, ומספרם הוא רב מאוד, לא מדובר באנשים בודדים, למה לא לאפשר את זה פשוט באופן רחב? חיילים רוצים ללכת עם זקן. אני לא מצליח להבין. ואז מתפתחת מערכת שלמה של לנסות להשיג את הפטורים האלה בכל מיני דרכים כאלה ואחרים".

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) השיב:

"יכול להיות שצריך להגדיר איזה זקן, ואיך הוא מסודר וכן הלאה".

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד) הבהיר:

ני חושב שבשורה התחתונה אין לזה הצדקה. אני חושב שבכל הנושאים לייצר שוויוניות בין החיילים. אם יש באמת מטעמים כאלה או אחרים מקום לתת ולאפשר משהו לחיילים בהיקף רחב, אני לא מדבר על מקרים בודדים – נכון לנסות לייצר נורמה אחידה לכולם".

השר במשרד הביטחון מיכאל ביטון (כחול לבן) השיב:

 "לא, יש מרכיבים. אדוני היושב-ראש, יש מרכיבים לזקן, לא עלינו, למשל: במסכות אב"כ ודברים כאלה. זה חייב להיות עקבי, כי אחת הבעיות היא שחייל מתגלח ואחרי יומיים הוא לא מגולח והוא מסביר למפקד שלו שהוא מגדל זקן. איך זה הולך? הלבינו שערותיו וצימח זקנו של רבן גמליאל? בסדר. אז זקן זה בסך הכול סימן לברכה".