ח"כ פינדרוס בראיון לאתר כיפה: "אני בעד הפרדת דת ממדינה".

במהלך השבוע האחרון, שלישי 6.8.2019 התראיין ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) לאתר החדשות 'כיפה' אודות עמדתו בנוגע ליחסים בין דת ומדינה בישראל.

ש: למה החלטתם ביהדות התורה לצאת מאזור הנוחות שלכם, ולפנות לציונות הדתית?

"יש לנו הרבה אתגרים משותפים עם הציונות הדתית, כמו האקטיביזם השיפוטי, איך ייראה המרחב הציבורי במדינת ישראל – יותר יהודי או פחות יהודי, כמו עלויות שכר הלימוד. האינטרס של כולנו הוא שתוקם ממשלת ימין – חרדים, ולכן אנחנו נעשה הכל, יחד עם ההנהגה של הציונות הדתית, ויחד עם ההנהגה של הימין המסורתי במדינת ישראל, כדי להגיע לכך. עתיד המדינה היהודית מוטל על כף המאזניים, וצריך לוודא שאחרי הבחירות לא תוקם פה מדינת שמסכנת את ארץ ישראל, תורת ישראל והבית היהודי. כשהרב פרץ התבטא על טיפולי המרה היה עליו מסע תקשורתי שלם. כשהשר סמוטריץ' התבטא על מדינת הלכה גם עלו עליו. לכל אדם יש את הזכות לדבר על הדברים האלו, אבל אסור כבר לדבר על עם נורמלי ואבא ואמא. אסור לדבר על שום דבר במדינת ישראל אלא אם כן זה חילוני, תל אביבי, אשכנזי ואירופאי".

ש: אתה בעד מדינת הלכה?

"בקונסטלציה של היום התשובה היא לא. סמוטריץ' בעד, אבל אני חושב שמספיק שבג"ץ מתערב לנו בחוקי מדינת ישראל שהוא לא מבין בהם. אוי ואבוי לי אם הוא יתחיל להתערב בחוקי תורה ולפסוק בנושאי הלכה. הלכה הוא לא דבר שניתן לשיפוט על ידי בית מחוקקים דמוקרטי, לא על ידי פרופסורים למשפט. זה הדבר האחרון שהייתי רוצה לראות פה, שהמדינה וההלכה משולבים זה בזה. בנושא הזה אני בעד הפרדת דת ומדינה".

ש: איך אתה רואה את הפשרה בכל נושאי דת ומדינה בלי להגיע למלחמות אחים?

"דבר ראשון, תוצאות הבחירות הוכיחו שלא קיים רוב חילוני במדינת ישראל. רוב מדינת ישראל הם חרדים, דתיים ומסורתיים. דבר שני; כשאתה חי במדינה יהודית אתה צריך לקבל החלטה שכואבת לשני הצדדים. לי כואב על כל חילול שבת שקורה. היתה החלטה לפני 70 שנה לשמור על הסטטוס קוו, כשהדתיים ונחרדים עוד היו מעטים יותר. יש איזון רגיש שכל מיני פוליטיקאים זולים מנסים לרכב עליו. שני אוטובוסים שהעיריות יארגנו לים לא יעשו את השוני. בואו נכבד אחד את השני. אני אגיד עוד דבר, הציבור החרדי והדתי גדל מאז שהוחלט על הסטטוס קוו, עכשיו הם רוצים לפתוח את הסטטוס קוו ולהרע את המצב? בא נשאיר את המצב כמו שהוא, כי יכול להיות שאם נפתח אותו, הציבור דווקא ידרוש לסגור דברים, והחילונים דווקא יינזקו".

לצפייה בריאיון המלא יש ללחוץ כאן