ח"כ פינדרוס בנאום במליאה: "אם נשכיל למצוא פתרונות שילמדו בקבוצות קטנות זה מה שיציל אותנו מהמגפה".

אתמול, שני 25.1.2021 נאם ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) במליאה, והתייחס לפתיחת תלמודי התורה במהלך הסגר ובניגוד להנחיות. בנוסף התייחס ח"כ פינדרוס לסיבה לעלייה בתחלואה וקשר זאת בסגירת תלמודי התורה.

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר:

"אני לא אבהל מול השקר ואומר את האמת. הבל פיהם של תשב"ר זה מה שיכול להצילך את העולם כולו ממגפה. אם אנחנו נשכיל למצוא פתרונות שילמדו בקבוצות קטנות, שילמדו בדרך שלא תעלה את התחלואה, זה מה שיציל אותנו מהמגפה. כל בריחה מהדבר הזה רק תעצים את המגיפה. רק אתמול התחילו ללמוד בכל מיני מקומות בקבוצות קטנות בצורה בריאה, וראו איזה פלא – אתמול לראשונה החרדים ירדו לתחתית במכפלה של ההדבקה. לא יעזור לכולם, זה יציל את תושבי ראשון לציון ואת תושבי ערערה. אמרתי את זה מעל במה זאת ואחזור על זה שוב – משטרת ישראל לא עושה שום דבר לעצור את הנגיף, היא עושה הכול בשביל כותרות ותמונות. אם המשטרה ביום חמישי לא הסכימה לשתף פעולה עם עיריית בני ברק ועם ראש העירייה הרב אברהם רובינשטיין, בגלל סיבות פוליטיות, בגלל הוראה מגבוה, למרות שהציע למצוא פתרונות לעצור את המתפרעים. ראו איזה פלא, רק הבוקר המשטרה חזרה לשתף פעולה עם העירייה, מצלמות העירייה משרתות את המשטרה ועוצרים את המתפרעים. רבותיי, בדרך לפה למליאה התקשר אלי מנהל ישיבה מבני ברק שסבל מטרור של קבוצות שהתפרעו בימים האחרונים בעיר, הוא התבקש לפני שנה על ידי המשטרה לא להגיש תלונה, כדי להרגיע את הרוחות. אין להם שום אינטרס לעצור את התחלואה, הם מעלים את הקנסות רק בשביל כותרות וצרכים פוליטיים. לא נתן ידינו למכים".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס לסוגיית סגירת בתי תפילה ואמר:
"אנחנו מתנגדים, לכל סגירה של מסגד או מקום תפילה, או להגדלת הקנסות. אפשר לנהל דיאלוג עם אנשי הדת, אנשי המקום, ואפשר להגיע להבנות. אנשי הדת אצלנו הקדימו את הוראות משרד הבריאות מתחילת המשבר. המגפה האמתית אצלנו בחברה הערבית היא הרציחות; היא הפשיעה. אנחנו טובעים בדם."
יו"ר ישראל ביתנו ח"כ אביגדור ליברמן אמר:
"מי ששולט במדינת ישראל הם כוהני דת קיצוניים ועסקני ש"ס ויהדות התורה. ראש הממשלה הוא יענקי קנייבסקי, נכדו של הרב קנייבסקי; וראש הממשלה הוא בקושי ראש ממשלה רזרבי, ולפעמים לוקח לו זמן להשיג בטלפון את יענקי קנייבסקי. לכן גם המציאות שאנחנו חווים היום, אותו פרץ אלימות, אותה השתוללות, גם בבית שמש, גם באשדוד, גם בבני ברק וגם בירושלים – מי שאחראי לכל ההשתוללות, לאלימות, למהומות האלה הם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועסקני ש"ס ויהדות התורה, שלא רק לא טורחים לגנות את האלימות, אלא להפך, עוד מגבים את הפורעים. ואם ראש הממשלה מגנה אז הוא עושה את זה רק כמס שפתיים בלבד. כי יש כל הכלים, לא צריך גם קנסות. לו ראש הממשלה היה מפעיל את כל הסמכויות הוא היה מוציא צו סגירה לאותם מוסדות חינוך והיה מנתק אותם מתקציבי המדינה.. שני הדברים האלה, היו עובדים יותר טוב מכל המשטרות. אבל, מה לעשות, מי שפוגע באמת במגזר החרדי, מי שדואג לשמור אותו בור, מסכן, עני, אלה ראשי ש"ס ויהדות התורה. הסכנה הכי גדולה מבחינתם היא שאותם אנשים ילמדו, ירכשו מקצוע ולא יצטרכו את הקצבאות האלה ויוכלו לעמוד על הרגליים בזכות עצמם. ברגע שבן אדם מתפרנס בכבוד ולא תלוי באף אחד, אי-אפשר יחד עם הקצבאות להעביר לו גם פתק הצבעה. בכלל, כשאני מסתכל על ראשי ש"ס ויהדות התורה לא מדובר ביהדות – מדובר בכיתות שאין להן שום קשר לא למסורת ישראל ולא לערכים יהודיים. שמישהו יראה לי במקורות מקום אחד שכתוב בו שיש סתירה בין עבודה ללימוד תורה. מי, אולי הרמב"ם כתב על זה? רש"י עבד במשרה מלאה. הוא כנראה הבין ביהדות לא פחות טוב מליצמן ומדרעי. איפה כתוב במקורות שיש סתירה בין להיות לוחם ולימוד תורה? מי היו החשמונאים? מי היה יהודה המכבי? מי היה יהושע בן-נון? המלך דוד? הכול פה ניצול ציני של המצוקות. וברור שגם בקנסות – אף חרדי לא ישלם גרוש אחד, אף מוסד חרדי לא ישלם גרוש אחד. הם תמיד ימצאו את הדרך לבטל את זה או לפצות אותם בדלת האחורית".
ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) אמר:
"מה זה המשפט הזה – חוקי התורה מעל הכול. מעל המדינה? חברים, תחליטו, אתם אזרחי המדינה או שאתם לא אזרחי המדינה? מה זה המשפטים האלה שהתקשורת אפילו מאשרת להגיד דבר כזה בשידורים. או למשל משפטים שהתרגלנו לשכוח מהם. למשל המשפט: אני מוכן ללכת לכלא ולא לצבא. אני מגדל את הילדים שלי, אמרתי את זה כמה פעמים, באהבה למסורת, אבל גם באהבה לציונות. שירות צבאי זה חלק מהציונות. כשאני שומע אנשים צעירים מהמגזר החרדי שאומרים: אנחנו מוכנים ללכת לכלא ולא לצבא, אני נחרד מבפנים, באמת. אני נחרד, מה יהיה פה בעוד עשר שנים, בעוד עשרים שנה".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ אמר:
א ייתכן, לא ייתכן שכאשר מדינה שלמה נמצאת בסגר ומוסדות החינוך שלנו סגורים, בחברה החרדית, בהוראה ישירה, פותחים מוסדות. בהוראה ישירה תוך צפצוף על החוק. ולמה זה מתאפשר? כי ראש הממשלה מאפשר את זה לצורך הקואליציה הבאה שלו. אם אותם מנהיגים חרדים חושבים שבכך הם עושים טוב למישהו, קודם כול הם פוגעים בציבור של עצמם, התחלואה ביישובים החרדיים מטורפת, התמותה גבוהה מאוד. אלה אנשים חסרי אחריות. כשמישהו כמו האדמור מוויזניץ', שנושא באחריות ישירה, ישירה, לאלפי אנשים שממש מצפים למוצא פיו, והוא אומר להם במצב הזה: תפתחו את מוסדות החינוך – הוא נושא באחריות ישירה. החשבון שלו לא איתי, החשבון שלו הוא עם הווירוס. הוא, לא מעניין אותו הקומבינות, והתחלואה שם היא עצומה. אלה יישובים אדומים. בגלל זה ובגלל שלא רוצים לעשות – דיפרנציאלי, כל המדינה בסגר. מה אתם חושבים, שרק השמאל אומר את זה? שרק מרצ מדברת על זה? כולם מבינים את זה, כולם רואים מה קורה. אז אומרים: למה אתם מתקיפים את החרדים? אנחנו לא מתקיפים את החרדים, החרדים הם הראשונים שסובלים מהעניין הזה.  << אחרי_כן >> אנחנו מתקיפים את אלה שמאפשרים לאנשים חסרי אחריות מסוימים, כמו הרב קנייבסקי, כמו כמה אדמו"רים, כמו כמה מנהיגים חרדיים עם הרבה כוח. אלה לא אנשים מסכנים, הם לא ילדים. אנשים עם הרבה כוח, שבאופן מודע מקבלים החלטה בניגוד לחוק והשלטון מאפשר להם את העניין הזה. התוצאה היא קשה ביותר. אנחנו בגל שתחלואה שרק עולה. החיסונים לא מספיקים להדביק את זה. יש מוטציות, אנחנו מבינים את זה. השאלה מה עושים כדי למנוע? אם התשובה היא שיש מגזר שלם שפועל על פי חוקים משלו, למה מצפים מאזרחים רגילים לציית? למה מצפים מאזרחים רגילים לקיים את החוק? אני לא מבין את העניין הזה. אין לזה תשובה אחת הגיונית חוץ מקומבינה פוליטית. אני רואה את הדברים האלה בעיניים; אני רואה את מודעות האבל בעיתונות החרדית; אני רואה שאנשים מתים; אני רואה את בתי החולים המפוצצים. אלה לא דברים של מה בכך, אדוני השר ליצמן. אז איך אפשר לעשות דבר כזה? איך אפשר להתנהל בצורה כזאת? ואחר כך, כשאנחנו מגיבים אז אומרים, אתם שונאים חרדים, אתם אנטישמים. סליחה, אנחנו אוהבים חרדים ואנחנו אוהבים חילונים ובגלל זה אנחנו רוצים לנצח את הקורונה. צריך שלא תהיה כאן מדינה בתוך מדינה. אנחנו מדינת ישראל, כולנו, גם בני ברק, גם ירושלים וגם רמת גן. אי-אפשר ככה. אי-אפשר עם חוקים משלכם. תבינו בראש ובראשונה זה פוגע בכם. אני קורא למשטרה ולממשלה לאכוף את הסדר ואת החוק בצורה שוויונית. לחלק את הקנסות בצורה שוויונית".
ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר:
"אני שומע פה הרבה שאומרים מדינה בתוך מדינה. לא ייתכן שתהיה פה מדינה אחת או שתי מדינות. אני רוצה להזכיר לכם שלפני שקמה מדינת ישראל דיברו על הקמת מדינה יהודית. היהודים – אנחנו תושבי ירושלים מדורי דורות – נדרשנו ונתבקשנו להמליץ לוועדת האו"ם על הקמת המדינה. אנחנו חששנו מה יהיה אם תהיה מדינה חילונית. אז היתה הסכמה שתהיה אוטונומיה תרבותית, שלא יתערבו. אז הייתה הסכמה – על דעת כולם, חילונים ודתיים – שישנו איזשהו סטטוס קוו. יסוד היסודות של הסטטוס קוו הוא שיש עצמאות לחינוך החרדי. אנחנו בעניין החינוך, אצלנו זה שונה לגמרי מאשר חינוך במקומות אחרים ובכל העולם…כך כשבאים לדבר על פתיחת מוסדות חינוך, לקנוס, להכפיל ולשלש את הקנסות, אתם צריכים לדעת שמי שמפר את ההסכם ההיסטורי בין החרדים למשטר החילוני אלה לא החרדים. אנחנו סך הכול רוצים לחיות. ללמוד וללמד. בלי חינוך ילדים מסתובבים ברחובות. וילדים שמסתובבים ברחבות, בכל המגזרים, לא מתנהגים מחונכים כפי שמתנהגים ילדים שנמצאים בבתי הספר ובתלמודי תורה. וכשגדולי ישראל אומרים מתחילת המגפה שמוסדות החינוך זה מוצר חיוני כמו חנויות מזון – זלזלתם. עכשיו הגיע הזמן שתגידו סליחה לגדולי התורה שראו יותר רחוק מכם, כאשר ילדים מסתובבים בכל הארץ במשך שנה שלמה בלי חינוך".
ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) אמרה:
"מי שמרחם על אכזרים סופו להתאכזר לרחמנים. מי שסירב לשלול תקציבים מבתי ספר, מי שסירב לשלול רישיון עסק מאולמות חתונה, מי שסירב לשלול סמל מוסד מבית ספר שפתוח, מי שסירב להשתמש בסמכויות חוקיות כדי למנוע את הפרות החוק – אחראי לא רק למוות של אלפים אלא גם לתמונות הקשות מרחובות בני ברק אתמול, כי מי שבוחר לרחם על אכזרים, תמיד בסוף יתאכזר אל הרחמנים. מההתחלה היו בתוך המגזר החרדי, כמו בכל מגזר אחר, אלה שבחרו לגלות אחריות וערבות הדדית ולשמור על החוק ועל ההנחיות, ואלה שבחרו שלא. גם היום זה כך, וזה לא שוליים. היום במודיעין עילית נפתחים שלושה תלמודי תורה גדולים מהמיינסטרים: החינוך, דרכי אבותינו, דרך האמת. לא שוליים, 2,000 ילדים שנשלחו הבוקר ללמוד בעיר אדומה מאודם, 2,000 משפחות שהושמו בסכנת חיים, 2,000 אימהות, חלקן בוודאי בהיריון, שהושמו בסכנת חיים. הבחירה שלא לאכוף בצורה אפקטיבית של שלילת תקציבים היא בחירה להפקיר את האנשים האלה. הרצון לאכוף הוא רצון להגן על חיי אדם, על חיי אזרחי מדינת ישראל, על חיי הציבור החרדי, שהוא גם אזרח במדינת ישראל, למרות שפה בבית הזה מתייחסים אליו פעמים רבות כמו אזרח של איזה אוטונומיה שכנה. הדיל הוא כזה: אתם תתנו לליכוד את השלטון – אנחנו ניתן לכם את השליטה בחיים של 1.2 מיליון אזרחים. ולכן כשהחרדים מתקשרים למשטרה להתלונן על תלמוד תורה שנפתח להם מתחת לבית, אז אומרים להם: אי-אפשר לאכוף, זה פוליטי, זאת בעיה".
ח"כ יאיר גולן (מרצ) אמר:
"אני אוהב את הציבור החרדי וכולם כבני עמי: די, די. קחו אחריות. קחו אחריות על הבריאות של המדינה ולכו להיות רופאים. די, קחו אחריות על החינוך של הילדים שלכם ולמדו אותם לימודי ליבה כדי שיהיו כשירים להתמודד עם עולם מודרני. די, קחו אחריות על הכלכלה של המדינה ולכו לעבוד בעבודות מכניסות. די, קחו אחריות על הביטחון של המדינה והתגייסו, ואם לא לצה"ל אז למשטרה, למכבי האש, לשב"ס או לכל משימה אחרת שמשרתת את ביטחון הכלל. די, קחו אחריות ותפרידו בין סמכות רוחנית-דתית לסמכות שלטונית וצייתו לחוק, כי הציות לחוק מאפשר לנו חיים משותפים במדינה אחת. אתם לא בשטעטל ואתם לא בגולה, המדינה הזו שלכם בדיוק כמו שהיא שלי, בדיוק כמו שהיא של כולנו. מספיק להסתגר, קחו אחריות. תהפכו את המדינה בכל המובנים גם למדינה שלכם. הקורונה הראתה לכולנו שהיא אדישה להבדלים שאנחנו נותנים בין אנשים. הקורונה היא שוויונית מאוד. קחו את לקח הקורונה וצאו מעורכם כדי שהעתיד יהיה של כולנו ביחד".