ח"כ פינדרוס בוועדת החינוך על ההגבלות במוסדות החינוך החרדים: "יש פה עובדה הלכתית שנקבעה הרבה לפני כנסת ישראל".

היום, שני 19.10.2020 ועדת החינוך בראשות ח"כ רם שפע (כחול לבן) התכנסה לדון בהתמודדות ואתגרים עם ההגבלות במוסדות החינוך החרדים.

כזכור, במהלך סוף השבוע הורה הרב קנייבסקי לפתוח את מוסדות החינוך החרדי ותלמודי התורה בניגוד להנחיות משרד הבריאות.

יו"ר הועדה ח"כ רם שפע (כחול לבן) אמר

"החברה החרדית היא לא מקשה אחת ויש הרבה מאוד קהילות בחברה החרדית. אנחנו לא יכולים לקבל קריאה שקוראת לצפצף על החוק הישראלי. זאת  שערורייה של הרב קנייבסקי ואנשיו שפשוט קוראים להפר את החוק הישראלי. אין שום פתרון אחר חוץ מלבדוק את הכלים החוקיים שעומדים לרשותנו כמו קנסות משמעותיים יותר. זה יכול לפעול עם תמרץ כללי למי שמצליח להפוך לעיר ירוקה למרות הקושי הגדול".

ח"כ יוסף טייב (ש"ס) אמר במהלך הועדה:

"יש צורך להוריד את הלהבות ולא להגביהן. אני עפר לרגליו של הרב חיים קנייבסקי ואני לא יכול לבוא בביקורת על דבריו. אני יכול להעיד, כמי שקיבל הוראות מפורשות ושהבן שלי שלומד בכיתה א' בבית הספר תחת הציבור האשכנזי, שלא שלחתי כי אני קשוב להוראות של מועצת חכמי התורה. צריך להגיע להידברות מול משרד החינוך כדי לתת מענה. אני לא מבקש מהציבור החילוני להבין את המלחמה של הציבור החרדי על פתיחת המוסדות האלה".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) טען שמוסדות הלימוד החרדים לא נפתחו ואמר:

"אני בתקופת הסגר לימדתי את הבן שלי במשך שלוש עד ארבע שעות. כיום הבן שלי לומד עם קבוצת שכנים כל יום, אם לא, לא יכלתי לבוא לפה כי זה החובה שלי ללמד אותו תורה כל יום.  ההוראה של הרב הייתה שהמצווה של לימוד תורה נמשכת- אין מבטלין תינוקות של בית רבן אפילו לבניין בית המקדש. הרב קנייבסקי אמר למצוא פתרון מקצועי לפתיחת מוסדות הלימוד ומשרד הבריאות ניהלו דיאלוג ובמשך שבוע ימים לא מצאו פתרון. יש פה עובדה הלכתית שנקבעה הרבה לפני כנסת ישראל. מה שקרה היום, שכעונש קולקטיבי למגזר הוא לא מסיר את הסגר מערים אדומות, זאת שערורייה שאין כדוגמתה".

אריה מור, סמנכ"ל ביטחון, בטיחות במשרד החינוך אמר:

"מערכת החינוך כוללת את כולם ומי שקובע את הכללים זה משרד הבריאות. מבחינתנו מערכת החינוך אמורה לפעול על פי המתווים והתקנות שאושרו.  למשרד החינוך אין סמכויות פיקוח על מי פתח בתקופה הזאת, למעט פדגוגיה ותקציבים, כל השאר צריך להיות מטופל על ידי משטרת ישראל".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן