ח"כ פינדרוס בדיון על הקשר עם התפוצות: "התנועות שמטשטשות מהי יהדות, גורמת נזק בלתי הפיך לדורות"

אתמול, שלישי 8.12.2020 התכנסה ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי לדיון בנושא השפעת הקשר עם יהדות התפוצות על כלכלת ישראל כחלק מציון היום לחיזוק הקשר עם יהדות התפוצות.

שרת התפוצות, ח"כ עומר ינקלביץ' (כחול לבן), פתחה את הדיון ואמרה :

"התרומה של יהדות התפוצות לתמ"ג נאמדת ב-58 מיליארד שקל בשנה, וכל ירידה של אחוז בהכנסות שווה למעל 1,800 איש שמאבדים את עבודתם. דווקא היום, בתקופת הקורונה, חייבים להשקיע ביהדות התפוצות. ההשקעה היא לא רק כלכלית, אלא קודם כל ערכית ומהותית".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג אמר:

"התרומות של יהדות התפוצות הן בהיקף של מיליארדי שקלים בשנה, לאלפי מוסדות מכל התחומים. לדבריו, עלייה מביאה איתה תמיד גם צמיחה, ולכן דווקא עכשיו למרות שיש מיליון מובטלים גל עלייה יכול להביא השקעות, להגדיל ביקושים ולסייע לצמיחה".

ח"כ מיכל קוטלר וונש (כחול לבן) אמרה:

"הערך המוסף של הפרויקטים האלה הוא שהמבקרים פה נאבקים באנטישמיות נגד מדינת ישראל. הקשר עם יהדות התפוצות הוא עניין של חוץ וביטחון וחוסן פנימי וגם נושאים כלכליים. זו מהותה, יעודה ,חזונה, ערכיה של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית כפי שהיא קמה , בחזון מגילת העצמאות ובחזון הנביאים".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) ציין כי :

"אני יודע כי בעיריית ירושלים שני מיליארד שקל מהכנסות העיר מגיעות מיהדות התפוצות. בגלל הדמוקרטיה קצת התבלבלנו ,מדינת ישראל היא המדינה של העם היהודי , לא של הישראלים , לא של מי שנמצא פה, לא של מי שיש לו זכות הצבעה ולכן כל מי שנמצא במדינת ישראל יש לו אחריות על העם היהודי. אני חושב שהתנועות שמטשטשות מהי יהדות, גורמת נזק בלתי הפיך ליהדות לדורות". 

יו"ר הועדה ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) סיכם את הדיון ואמר:

"מדינת ישראל יכולה וצריכה להתחיל לתמוך ביהדות התפוצות, ולשם כך צריך תוכנית מעשית. המדינה צריכה לתכנן בצורה מסודרת כיצד היא מתייחסת ליהדות התפוצות, כי לא לעולם חוסן".​