ח"כ פינדרוס בדיון על הפעלת קו תחבורה בשבת ללא ביקוש: "גם אם היה ביקוש לקו אין הצדקה להפעילו בשבת".

היום, שלישי 8.12.2020 התכנסה ועדת הכלכלה בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) לדיון בנושא הפעלת קווי תחבורה ציבורית בשבת ללא ביקוש וללא הצדקה.

את הדיון יזמו חברי הכנסת אופיר סופר (ימינה) ומשה ארבל (ש"ס).

ח"כ משה ארבל הציג את נושא הדיון ואמר:

"בעקבות פניות ציבור שהגיעו אליי אודות קו 42 ממשגב לכרמיאל, שפועל גם בסופי שבוע פניתי לשרת התחבורה ח"כ מירי רגב ונאמר לי שהקו הזה אינו עמוס באנשים, וכי למרות שקיימת ירידה בביקוש לקווים מסוימים במגזר הכפרי בסופי שבוע, בשל שיקולים של הבטחת רצף שירות נשמרת נסיעת יומית אחת או שתיים. לא ניתן להצדיק הפעלת קו תחבורה ציבורית ריק בשבת ולא ייתכן שמשרד התחבורה לא בוחן באופן רציף את הקווים אותם הוא מאפשר".

ח"כ אופיר סופר (ימינה) אמר:

"האוטובוס התחיל להיכנס רק לפני שנתיים במושב שאני גר בו ביום חול. בסופו של יום מדברים על מדינה יהודית. מדינת ישראל מפעילה ברגישות את התחבורה הציבורית. האירוע שהגענו לכאן הוא זלזול של המדינה כלפי החופש של אזרחים, לשמור שבת כאזרחים שצריכים לעבוד בימי שישי שבת".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד- תל"ם) טען כי:

"השבת היא סטרט-אפ יהודי מוצלח ראשון בעיני וצריך לעשות הרבה כדי לשמור על זה אבל יחד עם זאת יש אנשים שמנהלים את השבת בצורה אחרת. גם באמנת גביזון מדן מדובר על זה, לקיום תחבורה ציבורית מבוקרת בשבת והכרחית. האם מישהו העלאה שאילתה על אוטובוסים ריקים באמצע בשבוע?. יש לדיון מקום אבל, אסור שהדיון היה מפלג ולא מאחד, הדיון צריך להיות מאוד ענייני. הצרכים החברתיים והסוציאליים צריכים להיות בראש מעינינו".

ח"כ עמית הלוי (הליכוד) אמר:

"המדינה מתערבת, וממנת חבורה ציבורית בהיקפים של מאות מיליונים לא צריכה לממן קווים ריקים. רק שיש צידוק באזורי ספר. הצידוק לא קיים, אין זכות טבעית לתחבורה ציבורית. ישנם קווים נוספים שנוסעים ריקים, והמדינה משלמת על כך 600 מיליון שקל בשנה. לדבריו, אפשר למצוא פתרון אחר לקו בו נוסעים שני אנשים".

ח"כ משה אבוטבול  (ש"ס) הוסיף כי:

"יש תלונות רבות על מחסור בקווים וראוי שהמשרד ייתן לכך מענה קודם להפעלת תחבורה ציבורית בשבת ללא ביקוש".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר כי :

"ללא השבת אין למדינת ישראל זכות קיום במזרח התיכון, וגם אם היה ביקוש לקו אין הצדקה להפעילו בשבת. אין מציאות של מדינה יהודית ללא הלכה יהודית. יהדות זו דת, שהפכה ללאום. ללא שבת אין למדינת ישראל זכות חיות במזרח התיכון. אם עושים מאזנים- רוב מדינת ישראל הם ציבור שרוצה לשמור את השבת בצורה מסורתית ויש לה משמעות רבה אין לזה שום הצדקה לנסוע בשבת גם אם יש ביקוש".

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה:

"תחבורה ציבורית מפעילה את הקווים על פי צורך, כשמה כן היא, ציבורית. לכל נקודת ישוב צריך להגיע ולתת לאותם תושבים אפשרות לנסוע על פי הביקוש.  אתם טעונים שאנחנו צריכים לרצות למנוע ממי שמבקשים לנסוע בשבת ואם יש מקום אחד שהמדינה נותנת שירות צריך לתת שירות ולפעול ברגישות. מדינת ישראל היא מדינה יהודית אבל היא לא מדינת הלכה ורוב האנשים בישראל לא שומרים שבת. גם התחבורה הציבורית זה אותו הדבר. אין חובה לשמור שבת ומי ששומר שבת ולא מעוניין לנסוע לא חייב לנסוע. ייתכן שאם היו יותר תחבורה ציבורית בשבת פחות תחנות דלק היו פתוחות ולכן פחות אנשים יחללו שבת, אולי לא יודעת. שיקול הדעת של השר הוא רחב. אתם מבקשים לכלוא את מי שרוצה לנסוע בשבת. סעיף 386 לפקודת התעבורה, עליהם אתם מסתמכים, אכן קובע שיש הילה אחת שהיא מצב חיוני, על כן שר התחבורה יכול וצריך להורות על תחבורה ציבורית בשבת, אגב, אבל הסעיף הזה הוא לא היחיד- סעיף של תחבורה ליושב ספר, לישוב שאינו יהודי, או לבית חולים, כל הדברים האלה הם מופיעים באותו חוק שאתם מבקשים לשמור".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר:

"השבת היא מקור ברכה שלנו כמדינה יהודית. כשאנחנו רוצים להוציא אדם בשבת לעבוד כנהג שהוא מסיע שני אנשים, אבל יש מקומות שאומרים שאין תקציב לעשות עוד קווים ,אני חושב שזה לא עובד ולא סוציאלי".

מנכ"ל משרד התחבורה, עופר מלכה התייחס לנושא הדיון ואמר:

"לטענות על קו 42 זה קו נסיעה לבתי עלמין, משרד התחבורה חייב לתת שירות בזה. חייב להיות שירות שווה. משרד התחבורה לא הוסיף שום קו- השאיר את הסטטוס קוו כפי שהוא. משרד התחבורה מנהל את הביקושים ויש הבנה והתייחסות לנושא זה. עצם מתן האישור לנסיעה בשבת, בין נוסע אחד לשתי נוסעים לא יכול להיות מצב שסוגית הביקוש מדברת באישור לא חוקי.  לא נפסיק את קו הרכבות לדימונה כשאין לשם תחבורה. ולעיתים הקו הזה מתחיל לנסוע בשבת כי הוא למען אנשים שנוסעים בצאת שבת אצלם- כדי שהם יכלו ללכת לבית העלמין".

ממלא מקום יו"ר הוועדה ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) סיכם את את הדיון ואמר:

"לסיכום, הוועדה שמעה את מה שמנכ"ל משרד התחבורה טוען כי הקו לא פועל בשבת. רק בעל התר נסיעה בשבת. הוועדה לא השתכנעה מהעמדה שהציג משרד התחבורה כאילו יש בתקנה 336 א' כדי להתיר פעילות של קווים שלא קיימים ואף משתמשת ומפרה בצורה בוטה את הסטטוס קוו בכך שהיא מפעילה את קו זה גם בימי שבת. הוועדה מורה למשרד התחבורה לתקן את הליקויים באופן הבא, לבחון אם ההיתר שניתן לקווים הוא לפי תכלית החוק, האם קיימות חלופות כמו מוניות שירות, או חלופות לשומרי שבת, האם יש הצדקה להקדים או לאחר את יציאת הקווים. משרד התחבורה צריך גם לבחון מפעם לפעם את הנושא, ולא יאפשר זאת כהוראה קבוע. השבת היא ערך עליון וחשובה לנו".

לצפייה בשידור הוועדה יש ללחוץ כאן