ח"כ פורר בדיון אודות רשימות מועמדים ללא נשים: "צריך לחזור לשפיות שהחברה הישראלית תהיה חברה פלורליסטית".

הבוקר, רביעי 6.1.2021 התכנסה הועדה לקידום מעמד האישה בראשות ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) לדיון בנושא בחינת חוקיות רשימות מועמדים ללא נשים.

יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון ואמר:

"הזהרנו לא פעם ולא פעמיים מהתהליך שעוברת מדינת ישראל שנראה שאנחנו בדרך למדינת הלכה. כששומעים שהממשלה מבקשת אישור של רב כדי לבצע סגר, אז אני מבין שאנחנו כבר שם. מדינה שהחלטותיה כפופות לאישורי רבנים זאת מדינת הלכה. כשאני מסתכל על התוצאה שאומרת שבמוסדות החינוך החרדיים יסגרו רק מוסדות החינוך לבנות ולנערות בלבד אז אנו מבינים עד כמה הנושא עקום וקשור לדיון הזה כך שבכנסת ישראל יש רשימות שיש רשימות שבהן נשים יכולות לבחור אך לא להיבחר. צריך לחזור לשפיות שבה החברה הישראלית תהיה חברה פלורליסטית ופתוחה. לקראת הבחירות לכנסת נושא הדיון פעם אחר פעם מטואטא מתחת לשטיח – לקבל את זה שכשמגישים רשימה שבה אין נשים או אין להן סיכוי להיבחר כלל זאת תקלה קשה מאוד. לפני מספר חודשים היו בחירות להסתדרות הציונית העולמית והתמודדו רשימות מכל רחבי העולם. בקונגרס הציוני נקבע שלא יהיה ייצוג למפלגה שמדירה אוכלוסיות ונוצר חיוב שאומר שחייבים לשים נשים שמתמודדות לקונגרס וראו איזה פלא, מפלגות שבבחירות לכנסת לא מצליחות לשלב נשים ברשימות שלהן, הצליחו למצוא מקום לנשים ברשימות שלהן לקונגרס הציוני העולמי".

ח"כ מיכל קוטלר וונש אמרה:

"מה שאנו רואים פה הוא ההכרח ישראל להפוך ממדינה של כיבוי שריפות למדינה שיש בה תהליכים ארוכי טווח שנאכפים בקביעות. הצעת החוק החשובה בעייני למימון מפלגות 'תיקון ייצוג לנשים ברשימות מעומדים',  אנו מבקשים לעשות שינוי תפיסתי של הציבור כדי שהמפלגות יבינו שלא כדאי להן לרוץ ללא נשים. זאת הצעת חוק חשובה וראויה והיא הדרך קדימה כאשר צריך שהריבון יחליט האם הוא יכול לשלשל בקלפי פתק שאיננו כולל 50 אחוז מהחברה שבה אנו חיים. יש וועדות בכנסת ישראל שמעולם לא ישבה בראשן אישה כמו וועדת חוקה, חוץ וביטחון וכספים והנתונים לא מעודדים ולכן זה מחייב שינוי תפיסתי".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) טענה:

"כשאתה אומר מדינת הלכה אני רוצה לתבוע את כבודה של ההלכה. אין קשר בין מה שאנו רואים סביבנו להלכה. לא תורת ישראל אוסרת על נשים להתמודד. לגבי הצעת החוק היא באה לקדם עם המצב של הפוליטיקה הישראלית. היא כמו אוטובוס 'מהדרין', יש נשים אבל הן נמצאות מאחורה. אנחנו במצב מאוד בעייתי של ייצוג נשים בפוליטיקה הישראלית וזה על כל הספקטרום".

עו"ד דין לבנה היועץ המשפטי של וועדת הבחירות המרכזית ועו"ד עמי ברקוביץ ממונה חקיקה במשרד המשפטים התייחסו בדיון לסוגיית החוקיות של הגשת רשימות ללא נשים ואמרו שהמצב החוקתי בישראל מאפשר הגשת רשימות ללא נשים אך אינו מאפשר הדרת נשים ברשימות באופן גורף בתקנון המפלגה.

יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) סיכם את הדיון ואמר:

"אני חייב לומר שיש מאבק על פניה של מדינת ישראל ויש מאבק שהוכרע כשמדינת ישראל קמה והאג'נדה של התנועה הישראלית ניצחה. יש מאבק של הציונית האם אנו מדינה כפי שהחזון הציוני ראה כיהודית ודמוקרטית שקיימת על בסיס עקרונות פלורליסטיים של חברה פתוחה? הצעת החוק שתקבע שילוב נשים כרף כניסה – תכריע. זה מאבק על פניה של מדינת ישראל, לא פחות".

לצפייה בשידור הועדה יש ללחוץ כאן