ח"כ פורר בדיון בוועדה לקידום מעמד האישה: "גילינו כי החזרה ללימודים במגזר החרדי כוללת רק את הבנים ולא את הבנות".

הבוקר, שלישי 20.1.2020 התכנסה הועדה לקידום מעמד האישה ושויון מגדרי בראשות ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) לדיון חירום בנושא הפתיחה הלא חוקית תוך אפליה מגדרית בין בנים לבנות במערכת החינוך.

יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון ואמר:

"גילינו מה שכבר ידענו שמערכת החינוך החרדית פועלת כאוטונומיה ובצורה שונה ממערכת החינוך הממלכתית. אך גילינו כי החזרה ללימודים כוללת רק את הבנים ולא את הבנות בחברה החרדית. יש כאן שתי עבירות מצד אחד המוסדות האלה נפתחו בניגוד להנחיות ועל זה דובר עד לרמת ראש הממשלה וחלקם קיבלו על העניין הזה קנה. השאלה שלי מה משרד המשפטים הולך לעשות עם האפליה שנוצרת כאן מעצם הפתיחה שבנות לא חוזרות ללמוד ובנים כן. האם יש קנסות על אפליה? אני מבקש שאנחנו מצפים לראות במסקנות לפתיחה עם האפליה אי אפשר להתעלם גם מהאירוע הזה בתוך מכלול האירועים".

רות אלמליח ממלאת מקום מנהל חינוך ארצי משרד החינוך אמרה:

"אני לא מכירה בתי ספר פתוחים ולא מכירה דיון או חצי דיון על מתווה כזה של בנים על חשבון בנות. לא היה דבר כזה ולא יהיה דבר כזה. מבחינתנו כולם שווים לפני החוק וכל המוסדות כפופים לחוק הפיקוח. אני לא יודעת על מוסד גדול שפתח את שעריו בפני תלמידים שהם מא'-ח'. אם יש כאלה שפתחו אני מאמינה שהמשטרה הגיעה וקנסה אותם על כך".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) טען:

"כל הדיון הגיע מפנייה של אימהות מהחברה החרדית כלומר התמונות מגיעים מהורים של ילדות שמכירים את התופעה והתשובה של משרד החינוך מאוד מוזרה בעייני שההורים מתלוננים ומשרד החינוך אינו מכיר את התופעה. אני מאוד מתרשם מהשלילה של משרד החינוך שהם לא מכירים את זה הלוואי וזה המצב".

יו"ר הועדה ח"כ עודד פורר סיכם את הדיון ואמר:

"בהמשך לעובדה שנצפו מספר מוסדות במגזר החרדי שפתחו את שעריהם ומסתבר שיש כאן חשש לבעיה כפולה, עצם פתיחה המוסדות ושהם נפתחים הם מפלים בנות לעומת בנים. אין צורך להכביר מילים על נושא השוויון ומניעת חינוך ואפליה מגדרית. שמחתי לשמוע את התגובה של משרד החינוך לאמריה שאין מתווה כזה וככל שיהיה מתווה כזה הוא יטופל. אנחנו מבקשים ממשרד המשפטים שככל שיפתחו מוסדות חינוך ביגוד לחוק יש לבדוק האם בנוסף לפתיחה הלא חוקית האם גם ההתנהלות במוסד הייתה ברמה מופלה בין בנות לבנים והשאירו את הבנות בבית. בתוך האכיפה להתייחס גם לעניינים האלה".

לקריאת פרוטוקול הועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן