ח"כ עמר בר לב, בדיון סביב פיטורי הרב הראשי ליהודי אתיופיה : "יש להיאבק בגזענות, שקיימת בחלקים גדולים בחברה הישראלית"

הדברים נאמרו  אתמול, יום שני (27.6.16) בדיון שנערך בוועדת העלייה והקליטה סביב פיטורי הרב הדנה, הרב הראשי ליהודי אתיופיה.
שר הדתות, דוד אזולאי, אמר כי "לצערי, כותרת הדיון מצביעה על גזענות או חיסול חשבונות חס ושלום. שום קשר לא היה בין הסיפור של פתח תקווה לבין עניין פרישתו של הרב הדנה, שאני באופן אישי מכיר ומוקיר, מכבד ומעריך."
כיצד קרה שפוטר רב הקהילה האתיופית בישראל, והאם הוחזר לעבודתו?

אתמול (27.6.16) דנו בוועדת העלייה והקליטה בנושא פיטורי הרב הדנה, רב הקהילה האתיופית, על רקע תמיכתו במאבק בגזענות.

בדיון נכחו חברות וחברי הכנסת הבאים:
ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד)- יו"ר הועדה
שר הדתות, דוד אזולאי 
ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני)
ח"כ יהודה גליק (הליכוד)
ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני)
ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי)
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד)

השר אזולאי הודיע כי כהונת הרב תימשך בחצי שנה נוספת, לאור העובדה שפיטוריו היו תקלה. השר הסביר כי נציבות שירות המדינה מחייבת פרישה בגיל 67.

ח"כ עמר בר לב, יוזם הדיון, אמר כי "אני מקווה שהעניין הוסדר. אני חושב שהרב הוא אחד מהמובילים בעדה, ומייצג אותה. בוודאי בפתח תקווה, היכן שלצערנו נתקלנו בשנים האחרונות באפליה קשה כנגד יוצאי יהדות אתיופיה. ניסיונות להדרה מבתי ספר, ועד לכל נושא הנישואין," אמר בר לב, והוסיף כי "יש לעשות את המירב על מנת שהמורשת תימשך, ולא להסתפק ברב אחד. יש צורך ברבנים נוספים יוצאי העדה, כמו גם להיאבק בגזענות שקיימת בחלקים גדולים בחברה הישראלית לצערנו."

ח"כ מוטי יוגב אמר: "אינני יודע מי עשה את הטעות הזו. יהודי אתיופיה זקוקים לרב הדנה.יש לאפשר לרב להמשיך לשבת על כסאו, זהו דבר חיוני לעדה."

ח"כ יהודה גליק שיבח את הרב הדנה ואמר כי "אני מלווה את עליית יהודי אתיופיה. בתוך הקהילה יש כאלה שיותר מתחברים לשימור המסורת האתיופית, ויש כאלה שמתחברים לרבנות הישראלית. הרב הדנה גדלותו בחיבור בין הגוונים האלה. מחבר בין המסורת המקומית לבין שימור המסורת העתיקה. חשוב ביותר שדווקא משרד הדתות יוביל את השילוב הנכון, לא מתוך התנשאות, בשילוב ידיים. זו גם הזדמנות להוקיר את הרב הדנה על מה שעשה כל השנים."

ח"כ קסניה סבטלובה אמרה: "זהו דיון חשוב, אין במדינת היהודים מקום לגזענות. אי אפשר להמשיך להפריד בין יהודי ליהודי, בין דם לדם, בגלל צבע עור. אסור לעבור לסדר היום, עלינו להמשיך לדון בזה. הגזענות מרעילה כל חלקה טובה. אנחנו לא מסכימים להפרדה שמתחילה בגני ילדים, ובתי כנסת, ובמשרד הדתות. עלינו לומר "לא" נחרץ לתופעת הגזענות."

השר אזולאי השיב באומרו את הדברים הבאים: "לצערי הרב הכותרת של הדיון מצביעה על גזענות או חיסול חשבונות חס ושלום. השקעתי מאמצים רבים על מנת שהרבנים יכירו ביהדותם של בני העדה, ומאז יהודי אתיופיה קיבלו הכרה מלאה. שום קשר לא היה בין הסיפור של פתח תקווה לבין עניין פרישתו של הרב הדנה, שאני באופן אישי מכיר ומוקיר, מכבד ומעריך."

השר המשיך בתיאור סדר האירועים שהובילו למקרה:"מיד עם כניסתי לתפקיד שר הדתות הארכתי את תקופת כהונתו של הרב הדנה. לאחר שנגמרה ההארכה לא הובא לידיעתי שהרב אמור לסיים את תפקידו. אני מודה שהדבר נודע לי דרך התקשורת.
זימנתי את הרב הדנה ושאלתי 'האם הגשת בקשה להאריך את תקופת כהונתך', הרב השיב שלא. 
ביקשתי מהרב הדנה- 'תגיש היום בקשה שאתה מבקש להאריך את כהונתך'. הגיש והארכתי.
שאף אחד לא יזקוף לזכותו, ברגע שהובא לידיעתי טיפלתי.
מבחינתי הסיפור הזה תם ונשלם. הרב הדנה קיבל הארכה לחצי שנה.בתום חצי השנה אנו בודקים את היורשים. התואר של הרב הראשי ליהודי אתיופיה ימשיך ללוות אותו עד גיל 120."                                                                                                                                                                         
 
 לסיכום הדיון,  כהונתו של הרב הדנה הוארכה בחצי שנה. בנוסף, ב-18/7 יתקיים בוועדה דיון בנושא העסקת רבנים וקייסים.