ח"כ עליזה לביא: "תקציב מדינת ישראל שונא נשים"

את הדברים אמרה היום (8.12) ח"כ עליזה לביא במהלך דיון שעסק בהשתתפות המדינה בלימוד תורה לנשים שנערך בוועדה לקידום מעמד האישה ושוויון מגדרי. 
במהלך הדיון, בו השתתפו נציגים/ות של מדרשות שונות לנשים ונציג משרד החינוך, נאמר כי משרד החינוך נותן למדרשות של נשים כסף מועט ביותר לעומת הכסף שניתן ללימוד תורה של גברים. כמו כן, נאמר בדיון כי מתוך 1600 מוסדות שמשרד החינוך תומך בהם, אין מוסדות חילוניים כלל. בנוסף, הדיון עסק בעיקרו בבעיה לפיה מדרשות נשים רבות נופלות בין הכיסאות ולא מצליחות להתאים עצמן לקריטריונים של משרד החינוך.

בדיון אף התברר כי רוב הנשים הנשואות לומדות בתוכניות של 20-21 שעות לימוד שבועיות, כשהסף המזכה בתמיכה ממשלתית הוא 24 שעות שבועיות. בנוסף התברר בדיון שבנות מופלות במישור נוסף – בנים הלומדים במכינות קדם צבאיות פטורים מתשלום ביטוח לאומי עד גיוסם. בנות שלומדות במדרשות לפני שירות לאומי חיבות בתשלום.

להלן עיקרי הדברים שנאמרו בדיון (הפרוטוקול המלא יעלה בהמשך):

ח״כ עליזה לביא: ״מימי הראשונים בכנסת קידמתי נושא זה. בספטמבר השנה הוכרה סוף סוף זכותן של הנשים לזכות בתמיכה, אך מסתבר שמבחני התמיכה הותירו שוב את רוב לומדות התורה מחוץ למעגל התמיכות״.

ח"כ רות קלדרון: "אני תמיד הייתי מודרת, פעם כאישה ועוד פעם כחילונית. יש 100 מוסדות דת חילוניים שלא מקבלים מימון. יש כאן עוול. כרגע אנחנו במדינה לא קיימים, היועצים המשפטיים לא מכירים בכך שיש לומד חילוני שלומד תורה".

ח"כ עלזיה לביא: "כמה כסף הולך לנשים בתורה וכמה לגבים בתורה?"

עמוס צייאדה, מנהל אגף מוסדות תורניים במשרד החינוך: "אנחנו תומכים במוסדות תורניים על תיכוניים. אנחנו תומכים גם ב17 מדרשות לבנות, 4 מתוכן משלבות שירות צבאית. נכון לנובמבר 2014, יש ירידה מ2013. זה נובע מהחלטת הממשלה שלא תשולם תמיכה בגין תלמידות חו"ל. לפני חודשיים התקבלה החלטה שמשיבה את התמיכה בתלמידות חו"ל. כמה כסף למוסדות גברים וכמה לנשים – אחוזים בודדים הולכים לנשים. אנחנו תומכים ביותר מ120 אלף תלמידים. 3% אחוזים מתוכם תלמידות".

ח"כ עליזה לביא: "אחד הדברים שהספקתי בשנה וחצי האחרונות זה להעביר את תקציב המדינה בהיבט מגדרי. תקציב מדינת ישראל שונא נשים. איך מתקנים את זה? השנה היינו בפעם הראשונה אמורים להציג את התקציב בהיבטים מגדריים. זו הוכחה שזה נדרש. משרד החינוך היה נדרש להציג את נתוני המשרד שלו ולהציג שאחוזים בודדים הולכים לנשים והשאר לגברים. זה חוסר אחריות ועוול משווע שמקבע את אי השוויון שיהיה פה לדורות. אסור לנו להמשיך להישען רק על תרומות".
עמוס צייאדה: "עיקר התנאים לתמיכה במדרשות לבנות זה 30 תלמידות רווקות שלומדות 40 שעות בשבוע.  לנשואות מספיק 15 נשים ו-20 שעות שבועיות… נשמח לשמוע מה הם החסמים והקשיים ולנסות לסייע."

ח"כ עליזה לביא: "אי אפשר להמשיך עם אי השוויון הנצחי הזה. צריך לראות איך מתאימים את עצמנו לשינויים. זה פשע להמשיך בזה. זה כספי מדינה וציבור."

קריאה: "הבעיה בקריטריונים היא שנשים שרוצות גם ללמוד מקצוע או לטפל במשפחה לא יכולות לשבת 5-6 שעות ביום ללמוד תורה ולקבל תמיכה."

הרבנית מלכה בינה: "באתי לארץ לפני 40 שנה ולמדתי במוסד תורני פשוט למדתי 3 שנים והיו לי לפחות 30 מרצים ומתחום רק אישה אחת. הייתי מאוד בקשר איתה והיא הייתה בשבילי דגם. רכשתי הרבה תורה אבל אמרתי לעצמי שזה לא הגיוני שכל הידע והחכמה של הנשים זה לא רק בשביל ללמד בבית ספר ולא מעבר לא ברמות הגבוהות ביותר. אין שום סיבה שאישה לא תעשה את זה. התחלתי בעצמי למצוא קבוצות שיוכלו לקדם אותנו. התורה גדולה ורחבה וכוללת הרבה אושר, חכמה ודברי אלוקים ואין סיבה שכל אישה שרוצה לא תקבל באהבה וברצון בכל התחומים שבתורה".

ח"כ עליזה לביא: "נתחיל בזה שחובה על משרד החינוך ליידע את כולן מה התנאים. צריך לשים לזה סוף. תביאו לידיעת הציבור ולארגונים. תעשו שנה פיילוט או משהו. מה קרה?! על מה אנחנו מדברים?! שירות שהמדינה צריכה לתת!! גם ככה הוא מעוות בפרופורציות שלו בין גברים לנשים. קחו אחריות!… יש לכולם שיעורי בית לעשות. צריך לייצר פלטפורמה של הצגת החומר וגם הארגונים צריכים לראות איך הם יכולים לפעול במסגרת מבחני התמיכה. אני מקווה שנוכל לחזור ולהמשיך בעוד מס' חודשים."