ח"כ עליזה לביא: "מאז קום המדינה איבד הממסד הדתי בהדרגה את האומץ ההלכתי, והנכונות לתת מענה ראוי התואם את ערכי היהדות ורוח השעה"

כך אמרה ח"כ לביא היום, שלישי (7.6.16) במסגרת "יום הגיור" שצוין בכנסת.
במהלך היום התכנסו הועדות השונות לדון בנושא, ריכזנו כאן את מיטב הדברים שנאמרו

היום (7.6.16) התקיים "יום הגיור" בכנסת. במהלך היום דנו בנושא בוועדות השונות, כאשר שיאו של היום היה בשדולה שנערכה בנושא.

הנה עיקרי הדברים מהיום

בוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי, נבחנו היבטים מגדריים בנושא הגיור

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שניהלה את הדיון אמרה: "כולנו יודעים שהיהדות עוברת ונקבעת עפ"י האם, ולכן כאשר אישה מבקשת להתגייר היא עושה זאת גם עבור ילדיה והדורות הבאים. משנה לשנה הולך וגדל אחוז המתגיירות מכלל המתגיירים, כאשר כיום הוא כבר עומד על קרוב ל-80%."

"המתגיירות הן לרוב נשים מוחלשות, ורובן לא מכירות את המורכבות הביורוקרטית ואת השפה. עמדות המפתח במערך הגיור מאוישים ומנוהלים ברובם בידי גברים, כך שהרגישות וההבנה כלפי עולמן וצרכיהן של נשים היא מראש מוגבלת. למרבה הצער מאז קום המדינה איבד הממסד הדתי בהדרגה את האומץ ההלכתי, והנכונות לתת מענה ראוי התואם את ערכי היהדות ורוח השעה". 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) אמר: "אני חושב שהבעיה היא יותר רחבה, והיא נוכחות נשים בקביעת ההלכה במדינת ישראל בכלל. הנשים לא נספרות ,החל מהגוף הבוחר לרבנות הראשית, דרך משגיחי הכשרות, וגם כמובן היחס לנשים בהליך הגיור וטבילת נשים בנוכחות גברים, שהיא בלתי מוסרית, לדעתי".

ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי): " לא משנה דעתי על איך הדברים צריכים להתנהל, תמיד קשה לשמוע מישהי שרוצה להיות חלק מהעם היהודי, ואיכשהו זה לא הולך. יחד עם זה, אני כן חושבת שהליך גיור עם הכרה יש לו חשיבות דרמטית, תוך שאני  מאמינה שביהדות יש יכולת גדולה ומשמעותית לפתיחות ומאור פנים במסגרת ההלכה. אני מבקשת ליצור הפרדה בשיח הזה בין מערך הגיור לרבנות הראשית. אני אומרת את זה לא כי אפשר באמת להפריד אותם, אלא כי יש רבה דברים שצריך לתקן ברבנות הראשית וכבר מתוקנים במערך הגיור."

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "פעלתי בעבר כדי להעלות את הסוגיה של גיור מתוך הבנה שזו הסוגיה הפנימית החשובה ביותר היום, ומדינת ישראל לא מתמודדת איתה. יש לנו 300,000 אזרחים שחיים בתוכנו והיהדות מסתייגת מהם"

בסיכום הדיון אמרה ח"כ לביא כי היא קוראת למשרד ראש הממשלה לאמץ את מערך הגיור הממלכתי בצורה מותאמת יותר וששר כלשהו יקח על עצמו את המהלך. כמו כן היא קראה לשר הביטחון להגדיל את תקציב הגיור הצבאי ולשפר את מה שקיים. בנוסף לכך ח"כ לביא קראה לשר לשירותי דת- לאחר שהתגלה במהלך הוועדה, כי 3 מתוך 4 מקוואות בהם יכולות גיורות לטבול, אינם תקינים- לתקן את שלושת המקוואות הללו.

במסגרת השדולה הדנה בגיור

נציגים של ארגונים רבים העוסקים ביהדות דנו באופי מערך הגיור היום, והעלו את הבעיות- החל מכך שאין היום הכרה בגיור קונסרבטיבי ורפורמי, עד לעובדה שמספר המתגיירים הולך ופוחת.

ח"כ אלעזר שטרן אמר כי "האתגר הזה של גיור ושל פרויקט 'גיור כהלכה', אני מודה- לא פוצח. אנשים לא מתדפקים על דלתנו כרגע. צריך להשקיע משאבים, ואני מקווה שבשנה הבאה נעלה במאות אחוזים אל רק במספר האנשים שהתחילו את הליך הגיור, אלא גם במספר האנשים שסיימו אותו."