ח"כ עליזה לביא: "כולנו עגונות בפוטנציה"

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי קיימה דיון בנושא "ביטולי גט למפרע", ב 30 בנובמבר 2016. ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) הבהירה בתחילת הדיון כי פניות לבטל את קיומו של הדיון סורבו, אולם הוחלט כי לא יעסוק במקרה ספציפי אשר תלוי ועומד בפני ביה"ד הרבני הגדול, אלא יישאר ברמת הסוגיה העקרונית של האפשרות לביטול גט. 
ח"כ לביא הבהירה: ההשלכות של ביטולי גט ידועות וברורות ובכל זאת חשוב להזכיר אותן שוב: החזרה של האישה לעגינותה – דבר שיהפוך את ילדיה לממזרים וידון אותה לחיים של בדידות, פגיעה בסופיות של פסקי דין של בית הדין הרבני, יצירת אי וודאות משפטית ופגיעה באמון הציבור במערכת בתי הדין הרבניים".

 

ח"כ עליזה לביא: "לפני פחות משבועיים התבשרנו על החלטת פרקליט המדינה לאפשר לנקוט בהליכים פליליים נגד מי שמסרב לתת גט. בשורה של ממש לנשים העגונות ומסורבות הגט, הסובלות שנים ארוכות מהתעמרות ופגיעה בזכויותיהן. היום, נקיים דיון על האפשרות לבטל גט למפרע, ההשלכות של ביטולי גט ידועות וברורות ובכל זאת חשוב להזכיר אותן שוב: החזרה של האישה לעגינותה – דבר שיהפוך את ילדיה לממזרים וידון אותה לחיים של בדידות, פגיעה בסופיות של פסקי דין של בית הדין הרבני, יצירת אי וודאות משפטית ופגיעה באמון הציבור במערכת בתי הדין הרבניים.

הרב עובדיה יוסף זצ"ל הוביל בפסיקתו הענפה את העיקרון לפיו 'כוח דהיתרא עדיף'. איפה שהיה יכול הוא פרץ גדרות והתיר עגונות. על פוסקים שמחמירים כתב כי ההחמרות נובעות מכך שהם אינם בקיאים מספיק: 'אך בהיותם מיראי הוראה אינם מרהיבים עוז בנפשם לפסוק הלכה למעשה ובפרט בדברים המתחדשים חדשים לבקרים על ידי המצאת הטכניקה החדשה המולידה בחיקה בעיות הלכתיות, רב מהם הדרך להתעניין ולחוות דעתם דעת תורה… לצערי, נראה כאילו בתי הדין שכחו את תפקידם, ואני תקווה שהדיון שנקיים פה יעורר זאת".

 

 

ח"כ לשעבר, הרב דב ליפמן: "רבנו תם מדבר בחומרה נגד כל המוציא לעז על גיטין, ופתאום יש כאלו שיודעים יותר טוב. אם עושים זאת היום בגיטין, אז מחר כל ניתן יהיה לערער על כל פסק הלכה. הורסים פה את כל מערכת הפסק וההלכה שלנו כיהודים".

 

ח"כ יעל כהן-פארן (המחנה הציוני): "יש ליהדות דרכים לפתור את הנושא הזה ואני רוצה להציב בפנינו ככנסת את הפתרון של הפקעת הקידושין, אם כבר דנים בביטול גט. יש לי הצעת חוק בנושא שקובעת כי אם תוך שנה לא יקוים צו של מתן גט, תתבצע הפקעת קידושין, שתייתר את הגט".

 

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "הדיון כאן הרבה יותר רחב משאלת ביטולי הגט. אנשים לא מעיזים להתקרב ותהתחתן ברבנות בגלל החשש מגירושין. זה לא רק הנושא של נשים ושל מסורבות גט, זה מאבק על דמותה של היהדות במדינת ישראל".

ח"כ עליזה לביא סיכמה:

יש כאן תחושה של חבלה מתמשכת בדמותה היהודית של מדינת ישראל. המציאות הקשה מקשיחה את עמדות הדיינים וגורמת להם להתבצר בעמדותיהם, צריך להפסיק את המרתון הנוראי בין בית המשפט ובתי הדין. 

בואו, גדולי התורה, תתכנסו, יש פתרונות, דרוש אומץ הלכתי, ואל תאיימו. כי כל עגונה היא טרגדיה"

שינוי גודל גופנים