ח"כ עליזה לביא: "כואב לי שבישראל 2014 נוקטת הרבנות בדרך הפוגעת בנשים"

את הדברים כתבה ח"כ לביא אמש (9/12/14) בעמוד הפייסבוק שלה בסטטוס בו קבלה על יחס הרבנות למתגיירות וביחוד לנוכחותם של דיינים בעת טבילת הגיורת במקווה.
עוד כתבה ח"כ לביא כי " אני קוראת לרבנות הראשית ולעומדים בראשה – היו קשובים למצוקת הנשים, מצאו פתרונות לאלתר"
חכ עליזה לביא יזמה דיון בועדה למעמד האישה ושיוויון מגדרי בנושא "טבילת מתגיירות" זאת בעקבות הסערה שהתחוללה מעדויותיהן של המתגיירות על טקס זה.
לדברי ח"כ לביא, בעקבות הוועדה נפגשו אמש נציגים מאגף הגיור והרב הראשי יצחק יוסף לישיבה ראשונית בה החליט הרב ללמוד את הנושא לעומק ולדון על כך לפרטים.

להלן דבריה של ח"כ לביא מתוך עמוד הפייסבוק שלה:
"אני נותנת את עדותי וצועקת מדם ליבי כדי להעלות את נושא נוכחותם של שלושה גברים זרים בבניין המקווה של נשים גיורות. אני חושפת את הזוועה שעברתי כדי להעלות לדיון ושיח הלכתי את הנושא של נוכחותם של אותם גברים זרים בטבילה של נשים אלה. זעקתי שלי וזעקותיהן של גיורות ישראל תרבוצנה על מצפונם של אלה שלא מזיזים אצבע על מנת לתקן את העוול המתמשך".
 
עדות קשה זו הקראתי בדיון שכינסתי על טבילת נשים מתגיירות. ג׳ כותבת העדות נמנעה מלהגיע לוועדה ולהעיד בעצמה בשל איומים הקוראים לביטול גיורה אם תמשיך ותספר את סיפורה. כואב לי שבישראל 2014 נוקטת הרבנות בדרך הפוגעת בנשים. ההשלכות הקשות גורמות לכך שפעמים רבות חוששות הן מלהתחיל את הליך הגיור, או שהן קוטעות אותו באיבו.
קיים מענה הלכתי לטבילת הגרות. עיון במקורותינו מלמד על הרגישות ההלכתית שהייתה. צריך להחזירה ולהוציאה לפועל. הדיינים יכולים למנות נשים להיות שליחותיהם ובשעת הדחק אפשר להטיל את המשימה על הבלניות. קראו את מאמרה המלומד של הרבנית מיכל טיקוצ׳ינסקי!
בעקבות הדיון אתמול בוועדה לקידום מעמד האשה ולשוויון מיגדרי, והלחץ שהפעלתי, התקיימה כבר היום פגישה בין נציגים מאגף הגיור והרב הראשי יצחק יוסף. זו הייתה ישיבה ראשונית בה החליט הרב ללמוד את הנושא לעומק ולדון על כך לפרטים. אני קוראת לרבנות הראשית ולעומדים בראשה – היו קשובים למצוקת הנשים, מצאו פתרונות לאלתר!"
לסטטוס המלא בעמוד הפייסבוק של ח"כ לביא, לחצ/י כאן

 
חשיפתה של המתגיירת רייצ'ל על תחושתה במעמד המקווה בו נכחו דיינים גברים בעודה טובלת, עורר סערה בקרב חברי הכנסת. ח"כ מרב מיכאלי אמרה כי "הממסד הדתי רומס נשים" וח"כ דב ליפמן טען כי "לא יתכן כי הדת שכ"כ מקפידה על צניעות תעמיד אישה במעמד לא צנוע"
לידיעה אודות התבטאויותיהם של ח"כ בנושא טבילת המתגיירות במקווה, לחצ/י כאן

 
ח"כ לביא הגישה בחודש מרץ האחרון הצעת חוק להסדרת סמכות המועצה הדתית להקים מקוואות טהרה ולתפעלם, תוך הגנה על פרטיותן של ציבור הנשים הטובלות. במטרה למנוע מקרים חוזרים של פגיעה בצנעת הפרט וכפיית מנהגים.
לקריאת הצעת החוק המלאה, לחצ/י כאן