ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): יש גורמים שהעלייה המבורכת במספר הבנות הדתיות שמתגייסות מטרידה את מנוחתם"

חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) התראיינה מוקדם יותר היום לתכנית "איפה הכסף" עם ענת דוידוב בתחנת הרדיו 103fm ודיברה על ההצעה לתיקון חוק שירותי הביטחון שהגישה ונדחתה בוועדת השרים לענייני חקיקה, המבקשת למנוע מגופים דתיים ליצור לחץ על צעירות דתיות שלא להתגייס לצה"ל באמצעות חיוב מבקשת הפטור לתת את הצהרתה בבית המשפט או בבית דין רבני, לפי העניין וכן באופן ישיר לצה"ל ולא באמצעות צד שלישי.

הנה חלק מהראיון שנערך היום:

ש: היום עלתה הצעת החוק שכותרתה הצעת חוק שירות ביטחון (תיקון – אופן הגשת ההצהרה לקבלת פטור מטעמי דת) שכנראה נפלה, ומגישתה חברת הכנסת עליזה לביא איתנו על הקו. ספרי לנו על הצעת החוק.
"לצערי יש גורמים שהעלייה המבורכת בגיוס בנות דתיות לצבא טורדת את מנוחתן. הם החליטו לקחת את המקום של ההצהרה ודרכו להוביל אג'נדות. הגעתי להצעה הזו דרך הרבה מאוד בפניות של בחורות צעירות לפני גיוס שסיפרו שמביאים לבתי הספר שלהן דיינים, כאילו מתוך הרצון להקל על הבנות שלא יצטרכו לכתת רגליהן ולנסוע רחוק כדי להצהיר, ובכך בית הספר מסליל את הבנות אל עבר השירות הלאומי. "

ש: השאלה היא האם כופים על אותן הבנות ללכת לאותם דיינים ואומרים להן תחתמי ואת עוברת לשירות לאומי, או שמאפשרים לבת להחליט לבד אם היא רוצה או לא רוצה, יש פה בכלל שיפוט כזה או משהו?
"אני חושבת שהבנות בוגרות ואחריות ויודעות בעצמן, אני בעצמי יש לי בת ששירתה בצבא ובת אחת ששירתה בשירות לאומי, ואני חושבת שצריך לתת להן את ההזדמנות להחליט בעצמן. הן יהיו אלו שיישאו את המסע בשנתיים שלוש הקרובות. אבל מה שאת רואה בשטח הוא שיש שימוש ציני או יד מכוונת.. ברגע שמכניסים  דיינים לבי"ס יש רשימה של כל הבנות ומי שלא מצהירה- יודעים. זה הפך להיות כלי כנגד בנות שהולכות לצבא."

ש: לבתי הספר, לפחות בחילוניים נהוג שבאים בו בוגרים לספר על השירות הצבאי שלו. האם זה מתקיים באותם בתי ספר או לא?
"את נוגעת בנקודה מאוד כואבת כי הצבא לא נכנס לתיכונים הדתיים ברובם ולאולפנות, זה דיון שאנחנו מקיימים לא מעט זמן גם בוועדת חוץ וביטחון. יש פה מחדל בכל הנושא של הנגשת הידע על מסלולי גיוס. שר החינוך יצא בהצעה לתכנית בתוך מערכת החינוך- לחזק את הקשר בין הצבא למערכת החינוך, ואני אומרת לשר החינוך שזה מבורך בתנאי שזה יחול גם על החינוך הדתי".

ש: משהצעת החוק הזו נפלה מה יהיה עכשיו?
"תראי הצעת החוק הזו נפלה וגם וועדת שרים לא מתפקדת כבר שבוע שני ברציפות, וזו הסיבה הרשמית כביכול לנפילה של ההצעה. אבל הטלפונים שאני קיבלתי שלא להעלות את ההצעה כי "אנחנו מתקנים"… אז אני קודם כל מבקשת באמת ממשרד המשפטים להוביל את התיקון ובטח ובטח אבקש משר החינוך להוציא חוזר מנכ"ל שאסור על דיינים להיכנס לבתי הספר. לפחות נראה את זה בצורה מוטמעת בקרב מנהלים. אני מחכה לראות את חוזר המנכ"ל הזה."

להאזנה לראיון המלא, לחצו כאן.