ח"כ עליזה לביא בשאילתה לשר החינוך, ח"כ נפתלי בנט: "איך אתה חושב להביא לכאן ולגייר את 60 מיליון האיש האלה כשאת עניי ביתנו אנחנו כבר 20 שנים לא מתקדמים".

היום, שני 18.06.2018 פנתה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) במהלך המליאה בשאילתה לשר החינוך, ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי) בנושא חוק הגיור ועמדותיהם של סיעת הבית היהודי על המתווה שפורסם מאת השר ניסים.

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "בשבוע האחרון פורסם הדוח והמסקנות של הוועדה בראשות השר לשעבר עו"ד משה ניסים בנושא הגיור. רק שבוע שעבר אתה דיברת ב-HAC על אחינו היהודים מעבר לים, על הברית בינינו. ואתה מינית גם ועדה שהגישה דוח למזכירות הממשלה, שמדברת על 60 מיליון איש שמסתובבים בעולם עם זיקה לישראל. חלק מהם – אפשר לגייר אותם. אתה חושב על זה, זה מעסיק אותך. לא מעט פעמים ענית לי כאן, אדוני, מעל הבמה הזאת: עליזה, אני קרוב בדעותיי אלייך. ובכל זאת, , לא שמענו אותך, לא על המסקנות של השר ניסים, לא בכלל בסוגיית הגיור. על סגירת "נתיב" אתה צייצת ואמרת: אני לצערי שמעתי על זה מאוחר. כשאנחנו כולנו גועשים ורועשים, ובאמת ברגע האחרון, אחרי כאב גדול מאוד של מתגיירים ומתגיירות רבים שעוד רגע עוצרים להם את השיבר, נעצר והתחושה הייתה שעושים את זה – או כל פעם שיש איזושהי אמתלה פוליטית כזו או אחרת. אז אדוני, אתה שר התפוצות, וגם אתה שר בראש המפלגה של הבית היהודי. אתה רואה את העוול ואת המצוקה הגדולה של הגרים והגרות, ובמסקנות כאלה לא שומעים אפילו, אנחנו לא מבינים אפילו מה קורה בבית היהודי, מה עמדתכם. ובכלל, איך אתה חושב להביא לכאן ולגייר את 60 מיליון האיש האלה כשאת עניי ביתנו אנחנו כבר 20 שנים לא מתקדמים, הולכים אחורה. כל שנה נולדים פה 5,000-4,000 תינוקות לא יהודיים שיכולנו לעשות את זה אחרת".

 

שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי): " קודם כל אני אגיד שלגבי "נתיב" זינקתי על זה, ואני זה שהבאתי את הפתרון. הבאתי מהמשרד שלי שלא קשור לזה, ואז התרוצצתי לרוה"מ, למשרד הביטחון ולמשרד האוצר. כל אחד תרם חמישה מיליון.  אני חושב שנושא התפוצות, לצערי הוא לא נושא שסופר מעניין את הציבור הישראלי. אותי, זה אחד מהדברים שהכי מטרידים אותי על עתיד מדינת ישראל ועל העם היהודי, עוד לפני המריבות. הרבה לפני המריבות על גיור ועל רחבת הכותל ועל הסוגיה הישראלית-ערבית, קודם כל אנחנו מאבדים בערך חצי מהעם שם פשוט להתבוללות טיפוסית, לא קשור לכלום. לא שהם נגדנו או כועסים עלינו, אלא פשוט אנחנו לא מעניינים אותם. גם הרקע שלי, הוריי ג'ים ומירנה בנט, הם נולדו וגדלו בסן-פרנסיסקו בארצות הברית, נטולי זיקה ליהדות, למדינת ישראל, והמשפחה שלי עברה, כולל אני בפנים, תהליך מאוד הדרגתי של חיבור לזהות יהודית ולמדינת ישראל. לכן זה חשוב לי מאוד. אני פועל איפה שאפשר להביא את האפקט הגדול ביותר, ושם אני מתכוון להמשיך לפעול. זה בשני מישורים. אחד באמת בגיור דרך הצבא, שזה מצליח. אני לא יודע אם אתם כולם ערים לזה, מאיפה עלתה בעיית "נתיב", במירכאות? בגלל שהם הצליחו. הניהול החדש. הכניסו שם ניהול חדש, והניהול החדש עושה עבודה נורא טובה בשיווק, ועובדתית מגיעים הרבה יותר חיילים. אני חושב שכולם מברכים על זה, ולכן התקציב נגמר. הדבר השני זה בירור יהדות, ש"צהר" ואחרים עושים, שזה אחת הטכניקות הכי אפקטיביות בעצם, להביא במספרים גדולים במכה אחת הרבה מאוד יהודים.  אני חושב שזה לא סוד שאת רחבת ישראל אני הקמתי. כולם דיברו על זה שנים, אני הלכתי והקמתי, מתוקף תפקידי כשר לענייני ירושלים בממשלה הקודמת.  בנוגע לחוק הגיור, אנחנו הולכים לערוך בסיעה דיון ויום מיוחד בעניין הזה, לשמוע את כל העמדות, לנסות לגבש עמדה סיעתית. אני לא משוכנע שנצליח, דרך אגב. יכול להיות שנשמור את חופש ההצבעה לכל אדם ואדם, כי זה לא סוד, בתוך המפלגה יש דעות שונות. בעניין הזה בהחלט עלולות להיות מחלוקות, וזה לגיטימי. יהיה מי שיצביע בעד, מי שיצביע נגד, אם החוק הזה יגיע".