ח"כ עידית סילמן: "ששר במדינת ישראל אומר להכניס חמץ זה זלזול בכמעט 70% מהציבור בישראל"

ביום ג', 29 במרץ 2022 כ"ו באדר ב' תשפ"ב, שיגר שר הבריאות ניצן הורביץ (מרצ) מכתב למנהלי בתי החולים ברחבי הארץ, שבו דרש לקיים את פסיקת בג"ץ בסוגית הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך חג הפסח.

"מי שמאושפז או בא לבקר קרוב בבית חולים, הדבר האחרון שצריך לעשות זה לחטט לו בתיקים ולחפש חמץ. הדבר הזה נגמר. לקראת פסח הנחיתי את בתי החולים להקפיד על קיום פסיקת בג״צ, לא לחטט בתיקים אחר מזון, ולא למנוע את הכנסתו. נכבד כל אחד, על פי אמונתו וערכיו. בלי פגיעה ובלי כפיה". כתב שר הבריאות הורביץ. 

מכתבו של השר עורר סערה וביום א', 3 באפריל 2022 ב' בניסן תשפ"ב, בדיון שהתקיים בוועדת הבריאות שעסק בתפקודן של טיפות החלב במערכת הבריאות, ביקרה יו"ר הועדה והקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) את מדיניותו של השר:

"אנשים בשואה צמו בפסח כדי לא לאכול חמץ ושר במדינת ישראל לצערי שאומר להכניס חמץ זה זלזול בכמעט 70% מהציבור בישראל. לעם ישראל יש דגלים שדורות שלמים המיתו את עצמם על הדגלים האלה. ואנחנו בטח בממשלה הנוכחית לא נהיה חלק בהפלתם".

(קרדיט: ערוץ הכנסת)

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) התייחס לסוגית החמץ בבתי החולים בראיון לרדיו ירושלים ואמר: 

 "אם אנחנו רוצים להרחיק אנשים מהיהדות בואו נחוקק חוקים. הייתי מאוד רוצה שכל עם ישראל יאכל כשר וגם בפסח. צריך לזכור שבהחלטת בג"ץ יש גם סיפא שאומרת שצריך לדאוג לכך שמי שרוצה לשמור את קדושת החג יוכל לעשות זאת".

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט ח"כ הרב גלעד קריב (עבודה) תקף את יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן בראיון לרשת ב':

"האמירות של יו"ר הקואליציה על יישום פסיקת בגץ ועל מתווה הכותל – תמוהות. קורא לה לחזור לקחת אחריות כגורם מפשר, אחרת לא תהיה לה קואליציה לעמוד בראשה"

ח"כ מוסי רז (מרצ) צייץ:  

"בשל העקרון החשוב של חופש דת וחופש מדת, בג"ץ איפשר להכניס חמץ לחדריהם הפרטיים של חולים בבתי חולים. את הפסיקה הזו של בג"ץ צריך לכבד, גם אם זה לא מתאים לחלק מהשותפים בקואליציה". 

יו"ר הועדה למיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודים ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) התייחסה לנושא בציוץ שפרסמה: 

"הויכוח בין יו"ר הקואליציה לשר הבריאות הוא ויכוח סרק מכיוון שבג"צ פסק כבר ב-2020 כי האיסור על הכנסת חמץ לבתי החולים אינו חוקתי ולכן הוא בטל. יש לזכור כי האנשים שמגיעים לבתי החולים הם קהל שבוי והם לא מגיעים לשם מבחירה. החברה הישראלית מגוונת ואנחנו צריכים להתחשב בכולה. מצד אחד ישנו ציבור גדול מאוד שאיסור החמץ בפסח מאוד חשוב לו וצריך לכבד זאת ומהצד השני יש ציבור אחר שחי על פי ערכים אחרים וגם אותו צריך לכבד. אף אחד לא רוצה שהתמונות של מאבטחים בבתי החולים שמחטטים בתיקים ובודקים אם מבקרים הביאו איתם חמץ יחזרו".  

בראיון לערוץ 14 אמר ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד):  

"עניין החמץ הוא בושה לבימה"ש העליון. אני אדם שמועלם לא אכל חמץ בפסח וכך אני מחנך את ילדי, אינני חרדי, אני שומר על אורך חיים מסורתי עם נטייה לחילוניות. ועדיין עם שלם אלפי שנים שומר בגלויות על לא לאכול חמץ".