ח"כ עידית סילמן הודיעה על פרישה מן הקואליציה: "לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל"

ביום ד', 6 באפריל 2022 ה' בניסן תשפ"ב, על רקע סערת החמץ הודיעה יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן (ימינה) על פרישתה מן הקואליציה. החלטה זו מביאה לכך שהקואליציה איבדה את הרוב בכנסת, ומאזן הכוחות בין הקואליציה לאופוזיציה עומד על 60 חברי.ות כנסת מן הקואליציה ו60 חברי.ות כנסת מן האופוזיציה.

"לצערי לא אוכל לתת יד לפגיעה בזהות היהודית של מדינת ישראל ועם ישראל. הזהות היהודית של מדינת ישראל היא זכות קיומנו כאן, זה הלב שלנו, זו המהות שלנו. פגיעה, ללא כל התחשבות בציבור ובערכים שאותם אני מייצגת היא קו אדום מבחינתי". הודיעה ח"כ סילמן.

הודעתה של יו"ר הקואליציה עוררה תגובות רבות מצד חברות וחברי הכנסת. בסרטון שפרסם בירך יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו (ליכוד) את ח"כ סילמן על פרישתה מן הקואליציה:

"את הוכחת שמה שמנחה אותך זו הדאגה לזהותה היהודית של מדינת ישראל, הדאגה לארץ ישראל".

מחשבון הטוויטר של מפלגת נעם צייץ ח"כ אבי מעוז (הציונות הדתית):

"עידית, ברוכה השבה. יש קונה עולמו בשעה אחת. אני מברך ומחזק אותך על הכרתך והכרזתך בדבר המרכזיות של הזהות היהודית. יחד נשיב את מדינת ישראל לעם ישראל ולהיותה מדינה יהודית"

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו) התייחס לסיבת המשבר:

"מישהו מאמין באמת שהבעיה היא בחמץ? גם אני לא אוכל חמץ בפסח ולא מתערב בצלחת של אחרים. תחושה חמוצה על הבוקר. עם זאת, חשוב שהממשלה הזאת תמשיך לתפקד, למען כולנו".

ח"כ הרב גלעד קריב (עבודה) אמר על המשבר בקואליציה:

"אין ספק שנושא החמץ אינו העניין האמיתי שהוביל לפרישה. מקווה שח"כ עידית סילמן תחזור בה – המהלך לא יוביל לבחירות".

בהמשך היום בעקבות גל הטרור אשר פוקד את מדינת ישראל בשבועות האחרונים התכנסה מליאת הכנסת בזמן הפגרה לדיון בנושא. בנאומיהם התייחסו חברי הכנסת לפרישתה של ח"כ עידית סילמן מן הקואליציה ולנושאי דת ומדינה.

ח"כ שלמה קרעי (ליכוד) בנאומו פנה אל ראש הממשלה ואמר:

"בנט על כך שנתת יד לפגוע בשורשי היהדות, שזלזלת במאבק של ח"כ סילמן על הזהות היהדות לא תיהיה לך תקומה".

ועל שר הבריאות ושרת החבורה אמר:

"זה מעודד חמץ בפסח בריש גלי וזו מקדמת תחבורה ציבורית בשבת".

ח"כ יואב קיש (ליכוד) ביקר את מדיניות הממשלה בנושאי דת ומדינה:

"יש בממשלה הזו – חברים בקואליציה אנשים שרוצים למחוק את זהותה היהודית של מדינת ישראל. חד וחלק. זה האינטרס שלהם, זה הדבר הברור שלהם. ומולם יש חברים, כנראה ממפלגות הימין, שהם לא שם. ראינו את זה ברפורמת הכשרות, בגיוס, בגיור, בחמץ  ואנחנו רואים את זה עכשיו כשמדברים על חמץ בצה"ל. בכל מקום רוצים לשנות את אופייה היהודי של מדינת ישראל. למקום הזה צריך לשים סוף. את הדבר הזה, אני חושב, בסוף הבינה היטב עידית סילמן, וגם אחרים במפלגות הימין צריכים להבין שאי-אפשר לחיות בקואליציה כזו, בכזה טשטוש ערכים. וחייבים לשים סוף לממשלה הרעה הזו, שנכשלה ונכשלת בכל דבר שקורה למדינת ישראל, ובנוסף לכול פוגעת בזהות היהודית של מדינת ישראל. זה מסר מרכזי".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס):

"הממשלה הזאת שקמה באג'נדה של שנאת חרדים. הדבר היחיד שהיה לכם אליו, לכאורה, איזה פייק חיבור, זה השנאה לדת. כן, רכבתם על אותה עגלה ריקה, שאתה כל כך לא אוהב אותה. הנהגתם אותה ביד רמה, בראשותו של בנט. דהרתם ודהרתם, ותחילת המפלה של הממשלה הקשה שלכם, העוינת את הדת, התחילה בנושאים דתיים. הדבר היחיד שאיפשהו מצאתם לנכון הוא לדהור עם חוקים נגד הגיור היהודי, נגד הרבנות של עם ישראל, נגד הכשרות של עם ישראל, הרכב רבנים, דיינים. הדבר היחיד שבו דהרתם במרץ עם גלעד קריב, מתן כהנא ובנט. הדבר היחיד הזה גם גורם לכם לפרק את הממשלה".

על הזרם הרפורמי ביהדות אמר ח"כ מלכיאלי:

"אני רוצה לומר את זה לא הייתה ממשלה שנתנה הכרה לרפורמים כמו הממשלה הרעה הזאת. מעולם לא הייתה הרמת יד בתורת משה כמוכם, כמו בנט האומלל, שהכיר ברפורמים, נתן לו יו"ר ועדת חוקה, לאדם רפורמי שמרים יד בתורת משה. אתה, אדוני השר, גדלת במקומות דתיים. אתה, אדוני היושב-ראש, גדלת במקומות דתיים, הסבא שלך, אין לי ספק שהיה שומר תורה ומצוות וגם המשפחה שלך. ואתה הלכת בשבתך כיו"ר הכנסת לשבת לא בבית כנסת, במקום ליצני, באיזה מתנ"ס שמוגדר בית כנסת. אתה יו"ר כנסת, לא יו"ר סיעת יש עתיד".

יו"ר הכנסת מיקי לוי (יש עתיד) השיב לדבריו:

"מכיוון שאמרת דברים שהם אינם נכונים, תחזור בך".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) אמר ליו"ר הכנסת:

"היית בביקור אצל הרפורמים? היית בביקור אצל הרפורמים? לא היית אצל הרפורמים? היית".

היו"ר מיקי לוי:

"קודם כול, אני לא מתבייש בזה. העובדות אינן נכונות. אני רק אציין שהם יהודים מבחינתי, זה הכול.

ח"כ מיכאל מלכיאלי סיים את דבריו:

"יש הרבה מה להתבייש בזה. אתה באמת צריך להתבייש שאתה חבר בממשלה שמכירה ברפורמים שמרימים יד בתורת משה. במשך שנים היה סטטוס קוו כאן במדינה, ידענו – יש דתיים, חילונים, יש מתחים בנושא דת ומדינה, לא הכול היה פה חלק. אבל מעולם לא היה לרפורמים ביטוי נוראי כמו בממשלה עם ראש ממשלה פייק-דתי. מעולם לא היו להם רצונות השתלטות כל כך על הכותל, על כל המערכות שיש כאן, על תקצוב שנתנו להם, כמו בממשלה הזאת. ואז אני יודע שיעלה השר ויספר מה היה פעם, אבל אתם נתתם ביטוי אמיתי לאנשים האלה, ואני כן שמח שבזכות הדת, כן, בזכות החמץ, הממשלה הזאת מתחילה לאט להתפורר. אנחנו שמחים שהיא מתפוררת כי אנחנו שמחים שלא יהיה יושב-ראש כנסת שיגיד אני לא מתבייש בזה שאני הכרתי ברפורמים. כן צריך להתבייש בזה".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה):

"עומד ראש ממשלה דתי, ושר דתות דתי, והוא אומר: לא יהיה לאורתודוקסיה, לא יהיה לאורתודוקסיה מונופול על היהדות, ואתה אומר לי שזה לא עגלה חלולה? עומד יושב-ראש הכנסת מקודם ואומר: אני מבקר את הרפורמים כי הם יהודים – מישהו התווכח על אם הם יהודים או לא?

אז אני מודיע, מוסי רז יהודי, מרב מיכאלי יהודייה, הם כולם יהודים גם הרפורמים שנולדו לאמא יהודייה. אבל תפיסה שאומרת שאפשר להתבולל זו תפיסה לא יהודית. לתת לגיטימציה לתפיסה הזאת שאפשר להתבולל, לתת לגיטימציה לתפיסה הזאת שלא יצאנו ממצרים, לתת לגיטימציה לתפיסה הזאת שאין תורת משה. על זה אנחנו מלינים. מישהו דיבר על זה, אם הם יהודים? הוויכוח שלנו הוא אם הם יהודים או לא יהודים? ברור שהם יהודים. הם נולדו לאימא יהודייה. אסור לתת לגיטימציה למי שמעודד התבוללות, ואסור לתת לגיטימציה לתפיסה לא יהודית שטוענת את זה בשם היהדות. אם רב קונסרבטיבי יכול להגיד שיציאת מצרים לא הייתה ולא נבראה וזה אגדה – זו לא יכולה להיות תפיסה יהודית, לא יעזור כלום. זאת עגלה חלולה – לא עגלה ריקה".

שר התקשורת יועז הנדל (תקווה חדשה) השיב לדברים שנאמרו:

"אני לא רואה שום דבר יהודי בזה שלא מייצרים יהדות לכולם. למה ישראלים עושים ברית מילה ושומרים ליל הסדר כי אין שום חוק. שאתם יוצרים מונופול של הזרם החרד"לי והחרדי אתם פוגעים ביהדות. כאשר אתם לא מאפשר חלופות לנישואים אז הרבה הולכים להתחתן בחול והמספרים רק עולים. תסתכלו כמה ישראלים מתרחקים מהיהדות, תסתכלו כמה מתרחקים מהרבנות. אני יודע כמה ישראלים לא מתחתנים ברבנות, כמה בורחים מהכשרות של הרבנות. איך השפעתם לרעה על צביונה היהודי של מדינת ישראל. אני יודע כמה מאות אלפי ישראלים חיים היום מדינת ישראל משרתים בצבא, מגנים על המולדת והם לא נחשבים יהודים כי קבוצה אחת יכולה לעשות את הגיור. דרך אגב גיור אורתודוקסי, לא נותנים לרבני ערים אורתודוקסים לגייר ופוסלים גיורים של מערכת הגיור הממלכתית.

החברה הישראלית מבינה שצריך לשרת בצבא כדי להגן על המולדת, ולא עושים את זה דרך הפגנות ודרך שלטים, אלא דרך שירות, רגליים על הקרקע. והחברה הישראלית לא אוהבת את התפיסה הזאת של הפרד ומשול ושל פלגנות. ולכן אני חושב שדווקא מהיום הזה, מהחגיגות המוזרות, אני מציע דווקא לחשוב על איך אתם רוצים שמדינת ישראל תיראה בעתיד".