ח"כ עזריה על התנהלות רב הכותל בעת ביקור סגן נשיא ארה"ב: "הגיע הזמן להסדיר את מעמדו של רב הכותל בחקיקה ברורה ולדרוש התנהלות שקופה ומסודרת".

ביום שלישי ה-23.1.2018 בעת ביקור פרטי של סגן נשיא ארה"ב, מייק פנס, בכותל המערבי, הופרדו עיתונאיות מעיתונאים גברים ונשלחו למתחם אחורי ומרוחק, התחום בגדר. הדבר עורר את מחאה בקרב העיתונאים והעיתונאיות האמריקאים, ותגובה נזעמת של ח"כ רחל עזריה (כולנו) להתנהלותו של רב הכותל, שמואל רבינוביץ'.

עם תחילת הביקור הופרדו עיתונאיות מעיתונאים גברים ונשלחו למתחם אחורי ומרוחק, התחום בגדר. הדבר עורר את מחאת העיתונאיות האמריקאיות המתלוות לסגן הנשיא, ובעקבותיה הסירו אנשי הבית הלבן סככה שהוצבה במקום על מנת שהעיתונאיות יוכלו לצפות בביקור כשהן עומדות על כיסא.

ח"כ רחל עזריה (כולנו):
"שוב רב הכותל מייצר דרמה בינלאומית מיותרת, פוגע בהישג דיפלומטי, ברגע יפה וחשוב ביחסי ישראל וארצות הברית. להפריד עיתונאיות ולהשאירן מאחורי מחיצה בכותל בזמן הביקור של סגן הנשיא פנס זו החלטה מקוממת המוכיחה שרב הכותל מתייחס לרחבה כרכוש פרטי שלו. הגיע הזמן להסדיר את מעמדו של רב הכותל בחקיקה ברורה ולדרוש התנהלות שקופה ומסודרת. הצעת החוק שלי תעשה זאת, ורק כך נחזיר לכותל את מעמדו כמקום קדוש המאחד את העם היהודי כולו, ונמנע ארועים בינלאומיים מביכים".

ח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני):
"המצב האבסורדי שבו השליכו היום את העיתונאיות לחלק האחורי במתחם הסיקור בכותל מבהירה את הצורך הדחוף בקידום מתווה הכותל ויצירת רחבת תפילה שיוויונית. זה מה שקורה שנכנעים לאפלייה בחסות הדת. מביך".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
האירועים האלו מצטרפים לשנים של מחלוקות סביב הסדרי גישה, תפילה, אישורי טקסים ואירועים וחניה בכותל. לכולם קו מקשר אחד – השאלה למי בעצם שייך הכותל וכיצד מתקבלות בו החלטות. במציאות בישראל – בידי אדם אחד בלבד – רב הכותל, ואין בלתו.
וזה הזמן להזכיר – מעולם הכותל לא היה רכוש פרטי של אף אחד. זהו אתר לאומי, הלב הפועם של העם היהודי, געגוע בן דורות רבים של מליוני יהודים ברחבי העולם. הכותל חייב להיות מעל לכל מחלוקת והשקפה והוא צריך להיות מנוהל בשם העם ולמענו.
ההצעה שאני מובילה – יחד עם כל חברי לסיעת יש עתיד ובשיתוף עם תנועת נאמני תורה ועבודה נאמני תורה מבקשת לעשות סדר – ולהקים מועצה ציבורית רחבה ומאוזנת, שתייצג את כלל העם היהודי, בארץ ובתפוצות, בלי יוצאות ויוצאים מן הכלל.