ח"כ עזריה על המחלוקות בנושאי דת ומדינה: "כולם מדברים עם הפחדים שלהם, ועם הזהות שלהם, ומה שצריך לעשות זה להגדיר לאן אנחנו רוצים להגיע"

במסגרת אירועי ציון יובל 40 שנים להקמת התנועה המסורתית בישראל, השתתפה ח"כ רחל עזריה (כולנו) במפגש עם הנהגת התנועה המסורתית וועד ראשי הקהילות. במפגש שוחחה הקבוצה עם ח"כ עזריה על סוגיות הנוגעות למקום הזרם הקונסרבטיבי בחברה הישראלית, וקידום סוגיות דת ומדינה בקואליציה.

על הזרמים:
ה100 שנים האחרונות היו משפיעות בכלל. היהדות בעייני התפתחה, לאור המהפכה בעולם היהודי ב100 השנים האחרונות. בישראל בשנים שבהן התנועות התפתחו במקומות אחרים בעולם, לא היה פנאי לעסוק בעניין היהדות. אני חושבת שמאז רצח רבין היה חלק מתהליך שה-20 שנים האחרונות מוקדשים לצמצום פערים.
בעייני כולם מדברים עם הפחדים שלהם, ועם הזהות שלהם, ומה שצריך לעשות זה להגדיר לאן אנחנו רוצים להגיע. אני חשבת שהתנועה הקונסרבטיבית צריכה לעשות החלטה אסטרטגית וגם טקטית איפה אתם רוצים להיות.
אני באופן אישי חושבת שההצמדה שלכם לתנועה הרפורמית חוטאת לאמת ההלכתית, ולאמת של היהדות. הפערים בין המיינים השיוויונים לבניכים, זה במחיצה.
הבחירה ללכת עם התנועה הרפורמית היא בעייני נובעת מהזיהוי בארה"ב. הבחירה המשמעותית.  אתם צריכים להיות במקום של מה שאפשר לעצור. נכון שהמחיר הוא שאני צריכה לבלוע צפרדעים, אני גם  במפלגה ליברלית, וגם הקול הכי ליברלי בתוך הממשלה. אני לא מזדהה עם הדרישות לזעוק זעקות.  אני חושבת שאתם צריכים להיות חלק מהיעדים שמגדירים לאן אתם חותרים. בעייני השיטה של מדינת ישראל שאומרת שמתחתנים רק דרך הרבנות, צריך להוריד את זה למינימום.

על שינוי מערך הנישואין והגירושין בישראל:
בעייני השיטה של מדינת ישראל שאומרת שמתחתנים רק דרך הרבנות, צריך להוריד את זה למינימום.אני לא רוצה נישואין אזרחיים, כי אז אני מבינה שאנחנו נפקיר את כל מי שלא מודע להתחתן  ברבנות. ואז השכבות הנמוכות יתחתנו ברבנות,והגבוהות לא.אישה מסורבת גט זה אחד הדברים האיומים שראיתי.הפתרון צריך להיות מערכתי. בית הדין  הרבני צריך לעסוק רק בגט, אני צריכה למצוא את הפתרון לא עבורי כנבחרת ציבור, אלא כמישהי שמייצגת 8 מיליון ארחים. הפרדת דת ומדינה זהו משפט שבעייני לא מחזיק בתוכו את הענין של מדינה יהודית.