ח"כ עאידה תומא סלימאן, בוועדה לקידום מעמד האישה: "המציאות היא שגברים שולטים בכל הקשור לשירותי דת"

את הדברים אמרה ח"כ תומא סלימאן סדיון שנערך אתמול (29.2.16) בוועדה לקידום מעמד האישה בנושא הטבילה במקוואות. עוד הוסיפה ח"כ תומא סלימאן כי "אני מאמינה שלכל אחת יש זכות לטבול במקווה וזה נקודת המוצא שלי", ח"כ עליזה לביא הוסיפה כי "אנחנו רוצות לטבול בשקט ובטחה לפי מנהגינו ולפי איך שאנחנו מרגישות. המצב הולך ומדרדר חייבים התערבות של המחוקק".

להלן עיקרי הדברים מהוועדה:

ח"כ עאידה תומא סלימאן: "אני מרגישה שבדרך כלל בנושא מעמד האישה אני שולטת בחומר מבחינת החומר, פה המקרה שונה אבל אני מאמינה שלכל אחת יש זכות לטבול במקווה וזה נקודת המוצא שלי".
 
ח"כ רחל עזריה: "אנחנו רוצים לאשר לכל אישה לאשר לכל אחת לטבול כפי רצונה. ומטרת הבלנית זה רק כדי לעזור לטובלת והרבנות הראשית סיפחה את זה אליהם כשזה לא צריך להיות כך.  הנושא שמאד חשוב לי הוא שתהיה אפשרות לטבול בנוכחות חברה, אי אפשר להגיע למקווה ובלנית יכולה להגיד דברים ולפעמים זו חוויה לא נעימה. מאד חשוב לנשים העצמאות בטבילה ושכלאחת תחליט איך זה מתאים לה. וזה מאבק פמיניסטי".
 
 ח"כ עאידה תומא סלימאן: "עבר בראש שלי כל המאבקים הפמיניסטים בתוך הדת. כשהייתי בניו יורק ובקרתי בבית כנסת מאד ריגש אותי לראות נשים עם ציצית וכיפה. אני מבינה שיש הוראות מאד ברורות ומה תפקיד הבלנית הבנתי שבחלק המועצות הדתיות נותנים הוראות שונות שלא תואמות להוראות הכלליות ויש בלניות שלוקחות את הכללים לידיים שלה,. הזמנו את הבלניות האלה ואת המועצות הדתיות והם לא הגיעו. אבל אני לא פותרת נאותם מאחריות בקלות".
 
ח"כ עליזה לביא: "הנושא של במקוואות מעסיק הרבה מאד שנים גם מהמקום של הטובלות וגם הבלניות. אנחנו רוצות לטבול בשקט ובטחה לפי מנהגינו ולפי איך שאנחנו מרגישות. המצב הולך ומדרדר חייבים התערבות של המחוקק. יש השתלטות ומצב של החמרה. יש חוסר הבנה בסיסי, המקווואות שייכים לציבור כולו, הוא קיים בשביל הציבור. אם רוצים אפשר לעשות מקוואות למחמירים. אבל המקומות האלה נבנו מכספי הציבור. הדבר הראשון שצריך לבנות בעיר זה מקווה עוד לפני בית כנסת ולפני בתי ספר. יש הבנה בסיסית שמקווה זה דבר בסיסי ואנושי ביהדות וצריך לבוא ולראות איך הציבור צריכה להשתמש בו. קרו יותר מידי פעמים שהיו מצבים אי נעימים במקוואות בין בלניות לטובלות. אני קוראת לרחל עזריה כי אתם המפלגה היחידה שיש לה זכות וטו ואני מאד מעריכה את עבודתך ואת עושה עבודה נהדרת אבל אני מבקשת לבטל את החוק שהוא לביטול חוק הבג"צ שהמקווה הוא לכולם. הכח הוא בידכם"
 
ח"כ רחל עזריה: "במקווה גברים אין מישהו שבודק אותם אם הם טובלים כמו שצריך וגם כתוב בהלכה שעל נשים אפשר לסמוך בטבילה ופתאום כשקמה מדינת ישראל לא סומכים על הנשים שיעשו את זה כהכלה ועל גברים כן וזה בזיון"
 
ח"כ עאידה תומא סלימאן: "כשהופכים את הדת לאידיאולוגיה תמיד אפשר לשתף פעולה"
 
ח"כ רחל עזריה: ר"ק בירושלים מביאים משטרה לטובלות.אני חייבת לומר משהו על טבילה בים ומעיינות. פעם נשים היו מסכנות את עצמן והולכות בקור כלבים כדי לטבול בים. ועכשיו שיש מדינה ויש כסף למקוואות לא הגיוני שישלכו אותנו חזרה לים כי לא נותנים לנו לטבול כפי שנרצה"
 
ח"כ עליזה לביא: "המחאה כבר קיימת והמרד צומח מלמטה. זה  בזיון שנשים ב2016 עדיין צריכות ללכת לים כדי לטבול ולסכן את עצמן."
 
ח"כ עאידה תומא סלימאן: "אין כתובת ברורה למי לפנות כשיש תלונה שקרה מצב לא נעים לטובלת במקווה. ואין מי שיאכוף את הנהלים".
 
ח"כ רחל עזריה: "איך קורה מצב שבו הרבנות הראשית שבכלל המקוואות זה לא חלק מהנושאים שהם אמורים להיות אחראיים עליו עושים ישיבות על הטובלות והבלניות בלי שיש אפילו אישה אחת שנמצאת בישיבה הזאת ובלי שהם שמעו סיפורים וחוויות ופתרונות לטובלות במקוואות מעבר לנשים שלהן. אין לכם מושג מה זה לטבול במקווה עם בלנית לא חוויתם את זה אף פעם ולכן לא הגיוני שאתם אלה שתקבעו בלי אף אישה בישיבה שלכם כיצד נשים יטבלו במקוואות".
 
ח"כ עאידה תומא סלימאן: "המאבקים של נשים בכדי לשנות את המציאות ולהביא הבנה שונה קיימת בכל הדתות. המציאות שגברים שולטים בהחלטות לכל הקשור לדת. מטרת החיים שלי הוא להאבק נגד פרטריארכיה. שגבר ואישה יוכלו לממש את הדת שלהם כרצונם בלי שיפגעו באנשים סביבם. אנחנו רואות פגיעה חמורה באוטונומיה הזאת. אנחנו נפעל כדי שנשים יוכלו לטבול כפי שהן מרגישות לנכון כמו שאף אחד לא בודק כל אחד איך הוא מתפלל, ואם כתוב בהלכה שהיא סומכת על נשים שהן יכולות לטבול לבד כהלכה אי אפשר לשנות את זה.  אני פונה לרבנות הראשית ולקבוע דיון ציבורי על ההצעות שהיו להם על לגבי טובלות במקוואות ושישמעו את דעת הנשים על ההצעות שלהם".