ח"כ סעדי בשאילתה על מרכזי טהרה לנפטרי קורונה: "מדוע לא קיימים מרכזים אלו בפריסה ארצית לטובת החברה הערבית?".

אתמול, רביעי 26.11.2020 פנה ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) בשאילתה לסגן שר הפנים יואב בן צור (ש"ס) אודות מרכזי טהרה לנפטרי קורונה ערבים.

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) שאל :

"כבוד היושב-ראש, כבוד סגן השר, כיום קיימים בישראל ארבעה מרכזי טהרה לנפטרי קורונה ליהודים בלבד. בקרב האוכלוסייה הערבית קיים מרכז טהרה אחד בלבד, המיועד רק עבור נפטרי קורונה תושבי אום אל פחם.

ברצוני לשאול:

  1. האם הנושא מוכר למשרדך? אם כן –

  2. מדוע לא קיימים מרכזים אלו בפריסה ארצית לטובת החברה הערבית?".

סגן שר הפנים יואב בן צור (ש"ס) השיב ואמר:

"אדוני היושב-ראש, מכובדי השר, חבריי חברי הכנסת, במענה לשאלתו של חבר הכנסת אוסאמה סעדי לשר הפנים, בעניין מרכזי טהרה לנפטרים מקורונה ערבים, אני משיב בשם שר הפנים. ראשית, אבקש להדגיש כי בימי שגרה תחום הטיפול בהליכי קבורה וטהרה אינו מצוי בסמכות משרד הפנים. אך יחד עם זאת, בעקבות משבר הקורונה והשלכותיו, נעתר משרד הפנים לסייע בנושא זה. בהתאם לזאת, פעל משרד הפנים בשיתוף פעולה עם המשרד לשירותי דת, להביא לכך כי שבעה מרכזי טהרה ייתנו שירות לנפטרים ערבים בני הדת המוסלמית. מרכזי טהרה אלו פועלים בפריסה ארצית והם ממוקמים בבאקה אל-גרבייה, רהט, טמרה, טייבה, טירה, ירושלים ואום ל-פחם, והם טיפלו עד כה בלמעלה מ-151 נפטרי קורונה מוסלמים, אללה ירחמם. נכון להיום, על פי המידע שבידיי, פועלים שבעה מתקני טהרה עבור האוכלוסייה המוסלמית ועוד ארבעה מתקני טהרה עבור האוכלוסייה היהודית. בנוגע לאוכלוסייה הדרוזית, הוסכם מול המועצה הדתית הדרוזית כי הקמת מתקני טהרה לנפטרי קורונה מצויה תחת אחריותה והפעלת מתקנים אלה תתבצע באופן מקביל למתווה דומה לזה שמתקיימים ביחס לאוכלוסייה המוסלמית. בנוגע לאוכלוסייה הנוצרית, הוצעו על ידי משרד הפנים מספר מתווים על מנת למצוא פתרון לאוכלוסייה זאת אך לצערנו פתרון זה טרם הבשיל ומשרד הפנים ממשיך לפעול אל מול נציגי עדה זו על מנת לקדם פתרון לנושא".

ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) שאל שאלה נוספת בנושא ואמר:

"כבוד סגן השר, תודה באמת על התשובה. מאז ששאלנו את השאילתה, אנחנו יודעים על עוד מרכזים שהזכרת ונותנים פריסה כמעט ארצית במשולש, בנגב ובגליל. אם אתה זוכר, פניתי אליך בעניין הזה כשהייתי ברמלה אצל חבר מועצת רמלה, עורך דין ראיס אבו סיף, שגם כבוד היושב-ראש היה שם וניחם אותו במות אמו. שאלתי אותך, למה רמלה ולוד צריכות ללכת לטייבה במקרה הזה על מנת להשתמש בשירותים של מרכז הטהרה שם?".

סגן שר הפנים יואב בן צור (ש"ס) השיב ואמר:

"ראשית, אני רוצה לומר שזאת הפרופורציה: למוסלמים יש שבעה מתקני טהרה וליהודים ארבעה. ראית? העדפה מתקנת? לפחות כשמתים אנחנו מטפלים בכם יותר מאשר ביהודים. אנחנו מכבדים כל עדה וכל עדה וכל דת וכל קבוצה, לתת להם את השירות כאזרחי מדינת ישראל. אני רוצה לומר שאבדוק את מה שביקשת בנושא של מרכז הארץ – לוד, רמלה, יפו, שנמצאים שם כמויות גדולות של תושבים מוסלמים. אנחנו נבדוק להקים איזה שהוא מתקן טהרה שם, ואני מקווה שבעזרת השם כל המתקנים האלה יהיו לא שימושיים ויעמדו כאבן שאין לה הופכין. אינשאללה".