ח"כ סמוטריץ' מסכם את חברותו בועדת הכספים כנציג הציונות הדתית: "ברוך השם שום שקל לא הלך לאיבוד. את הכל הצלחנו לממש".

במהלך סוף השבוע, שישי 1.1.2021 העלה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) פוסט לדף הפייסבוק שלו בו הוא מסכם את התקופה כחבר בועדת הכספים של הכנסת בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ומדבר על ההישגים כחבר וועדת הכספים וכנציג הציונות הדתית בכנסת.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) כותב:

"בכל שנה, הימים האחרונים של שנת התקציב מאופיינים בלחץ גדול מאוד של סגירות ומימושי תקציב. הסיבה היא פשוטה: תקציב שלא מומש, או לפחות חויב, עד לסגירת מערכת מרכבה (מערכת התשלומים הממשלתית) אי שם באמצע יום ה-31 לדצמבר, חוזר לאוצר ולמעשה הולך לאיבוד ולא יוכל לשמש למטרה שלשמה הוא יועד. וכפי שתבינו מיד, לממש תקציב זו אינה משימה קלה כלל ועיקר. ממש לא מספיק לסגור אותו בממשלה או עם שר האוצר. זו במקרה הטוב רק ההתחלה ואם בשנה רגילה זה כך, על אחת כמה וכמה בשנה כזו של תקציב המשכי בלי ממשלה ובתקופת בחירות.

דרך החתחתים שעובר תקציב מרגע ההחלטה לייעד אותו למטרה מסויימת שאינה בבסיס התקציב שאושר בחוק התקציב (ומאחר והשנה לא אושר חוק תקציב בכלל רוב סעיפי התקציב נדרשו לעבור את אותה הדרך) כוללת החלטת ממשלה, אישורים משפטיים, החלטת וועדת כספים, וועדת חריגים בחשב הכללי, אישורים משפטיים נוספים, פרסומים וקולות קוראים, החלטות של וועדות תמיכה וחשבי משרדים, ולבסוף ביצוע התשלום בפועל על ידי אגפי התקציבים והחשבים במשרדים וביחידות הסמך. לא מעט תקציבים מיועדים למטרות חשובות רק לקראת סוף השנה, כאשר מתבהרת תמונת המימוש של התקציב המקורי וניתן לנצל את היתרות התקציביות ולהעבירן ממקום למקום. כל העברה כזו מתחילה את התהליך הנ"ל מחדש, והכל כאמור חייב להסתיים עד שעות הצהרים של היום.

כמו שאתם בטח זוכרים, לפני כשלושה חודשים אושרה תוספת תקציבית של כ 11 מיליארד ש"ח לתקציב ההמשכי ומיד אחר כך אושרו תוספות תקציביות הכרחיות שמקבילות למה שמכונה שלא בצדק "כספים קואליציוניים". אלה כל אותם הכספים שמשמשים לתקציבי הישיבות, מוסדות החמ"ד, ההתיישבות, עמותות החינוך, החברה והרווחה, ועוד ועוד. בחודשים שחלפו ליוויתי באופן פרטני את מסלול הייסורים של מימוש התקציבים כדי לוודא ששום דבר לא נופל בדרך וכלל התקציבים מגיעים ליעדם. זה דרש עבודה פוליטית בוועדת הכספים ומול משרדי הממשלה, עבודה משפטית מול היועצים המשפטיים של משרד האוצר והמשרדים השונים, ועבודה מקצועית מול גורמי המקצוע במשרדים, ובעיקר – סגירת המעגל בין הגורמים השונים כדי ששום דבר לא ייפול בין הכסאות. בשבוע החולף שמתי את הפוליטיקה ואת ההיערכות לבחירות בצד והתמקדתי כמעט רק בזה. עשרות מיליוני שקלים לבינוי בחינוך ההתיישבותי, תוספת בשל משבר הקורונה לישיבות ההסדר, מכון פוע"ה ובונה עולם, קשר עם הגולה, תקנה חדשה לטהרת המשפחה, מיזמים משותפים בתחום ההיערכות לשנת השמיטה, תקציבי מנהלת הזהות היהודית, תקציבי ביטחון לרשויות ביו"ש, ועוד ועוד. הכל במקביל להיערכות לשנת התקציב הבאה והמאבק שניהלנו בתחילת השבוע על נוסחת המקדמות שיאשר החשב הכללי במסגרת התקציב ההמשכי.

אמנם עם הלשון בחוץ, עייפים, אך מרוצים. ברוך השם שום שקל לא הלך לאיבוד. את הכל הצלחנו לממש. בסוף הדיון היום בוועדת הכספים ביקשתי להודות ליו"ר וועדת הכספים, ח"כ משה גפני, על שיתוף פעולה הדוק שהיה לנו בחודשים האחרונים, ואני מנצל את ההזדמנות הזו להודות לאנשי אגף התקציבים והחשב הכללי במשרד האוצר, ליועצים המשפטיים במשרדי הממשלה, לאנשי המקצוע כולם, לאנשי החמ"ד ולאנשי המעשה הרבים כל כך בציונות הדתית, בכל המישורים ובכל המפעלים, שלא מפסיקים לעשות טוב לעם ישראל ומחייבים אותנו לעבוד קשה יותר משנה לשנה כדי לספק את הקמח שבלעדיו אין תורה".