ח"כ סמוטריץ בפוסט על ערכי הציונות הדתית: "הציבור הדתי לאומי נושא עשרות סט ערכים ודגלים, וחותר למימושם במדינת ישראל".

היום, שני 4.1.2021 על רקע סגירת הרשימות המתקרבת והצהרות ח"כ נתפלי בנט (ימינה) על ישיבה בממשלה שתפעל למען הקורונה בלבד, ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ (ימינה) משרטט קווים אדומים ערכיים לריצה משותפת ומבהיר שלא ייתן לזנוח את הנושאים שמעסיקים את הציבור הציוני דתי, ובראשם דת ומדינה.

בפוסט ארוך שפרסם ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הוא כותב:

"הציבור הדתי לאומי נושא עשרות שנים סט של ערכים ודגלים, וחותר למימושם במדינת ישראל. עם ישראל, ארץ ישראל, תורת ישראל". הרוח החיה של התנועה הזו היא סוד כוחה והיא זו שמצדיקה את קיומה של הזרוע הפוליטית שלה, שמובילה את הדרך בשדה הפוליטי ונותנת את הטון הערכי בממשלות השונות".

בהמשך דבריו מתייחס ח"כ סמוטריץ' גם לסוגיות הדת והמדינה העומדים על הפרק וכותב:

"בג"ץ שעלול להכיר בגיורים רפורמים, לצד פסילת חוקים נוספים, ראשי רשויות שמנסים לקדם פרצה בסטטוס קוו על ידי הפעלת תחבורה ציבורית בשבת, נושא הכשרות שנמצא על שולחן בג"ץ, האלימות המשטרתית כנגד החרדים והדתיים, וכן מינויי דיינים ורבנים".

על רקע אותה מחלוקת פנים מפלגתית, פרסם גם ח"כ מתן כהנא את עמדתו בנוגע לעמדות המפלגה וכתב:

"דווקא אנחנו, המחויבים מחויבות בלתי מתפשרת לאופייה היהודי של המדינה, חייבים להבין את המצוקות של אנשים אשר מסיבות שונות לא יכולים או לא מעוניינים להתחתן כדת משה וישראל. דווקא אנחנו המסורים לקיום התורה בכל עת, חייבים להבין את הרצון של אנשים לבלות את חופשת השבת שלהם בדרך שונה משלנו. דווקא אנחנו, שהתורה היא מעיין הנפש שלנו, חייבים להבין את המצוקה של אותם האנשים שידם לא משגת לקנות רכב פרטי ועדיין רוצים להיות מסוגלים להגיע ממקום למקום גם בשבת".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) ענה לפוסט של ח"כ בצלאל סמוטריץ וכתב:

"סמוטריץ', אכן גם אתה בן הציונות הדתית, אבל גם לך אין עליה בעלות. יש לנו דרך וערכים, תפקיד ושליחות. אכן הלב הפועם של מדינת ישראל לא יכול לצאת להפסקה, אבל "הלב הפועם" הוא "עם ישראל" כולו. הלב הפועם הוא אוהבי הארץ הזאת, בקדומים אבל לא פחות מכך בקיבוץ יפעת. בתל אביב ובאפרת, בנתיבות ובבארי וגם בהושעיה. הלב הפועם של מדינת ישראל הוא אנשי הציונות הדתית אבל הוא גם חילוניים וקיבוצניקים, תל אביבים ובני עיירות פיתוח, ימניים ושמאלניים. כולנו הלב הפועם של "עם ישראל". הציונות הדתית בה אני גדלתי ובה גידלתי את ילדיי מנסה ליצור יהדות מכילה ומקרבת ולא יהדות שעסוקה בלהקצין ולהרחיק. היא הלב הפועם של החברה הישראלית בהיבט של חיבור בין המגזרים. היא בונה גשרים במקום חומות. זו היהדות אותה למדתי בבית מדרשו של מורי ורבי הרב אריה בינה זצ"ל. יהדות הדוגלת בתורה ועבודה. אני בן לציונות הדתית הדוגלת בגישתו של הרב יעקב מדן כפי שבא לידי ביטוי עת כתב יחד עם פרופ' רות גביזון ז"ל את "אמנת גביזון-מדן". ציונות דתית שמהווה גשר לחיינו המשותפים בארץ הזאת. ציונות דתית המהווה גשר בין היהדות לדמוקרטיה. אני בן לציונות הדתית הרואה בשירות קרבי בגולני או בהנדסה קרבית מעשה יהודי, לא פחות מאשר לימוד תורה בישיבת פוניבז' או ישיבת חברון. תפקידנו אינו לחלק ציונים למגזרים אחרים ולא לנו הזכות לסגור את שערי העם היהודי בפני אלה המרגישים ורוצים להיות חלק מאיתנו וביניהם גם כאלה המחרפים נפשם למען כולנו. אני בן הציונות הדתית השמח נוכח מספרם ההולך ועולה של בנות דתיות המתגייסות לצה"ל, גאה בכל אחת מהן ולא רואה בתופעה אתגר שיש לצמצמו. אני בן לציונות הדתית המוטרד מכך שיש בארץ הנהדרת שלנו כאלו שנולדו כאן, גדלו כאן ושירתו ומשרתים את המדינה הנפלאה הזאת אך לא יכולים להינשא בה. אני מאמין שזכותו של כל אזרח בישראל להקים משפחה, על כל המשתמע מכך, ללא קשר למוצאו, למוצאם של הוריו ואף לא להעדפותיו המיניות. אני בן לציונות הדתית המודאג מכך שחקיקה המובלת על ידי מיעוט בעל כוח פוליטי רב, מובילה יותר ויותר אנשים להתרחק מהיהדות, להתחתן שלא כדת משה וישראל וקורעת את העם היהודי בארץ ובתפוצות. אני בן לציונות הדתית שסבור שהרבנות הראשית חוטאת למטרתה כאשר היא יוצרת לאורך שנים כשרות מונופוליסטית, היוצרת בפני רבים מהעם זהות בין כשרות לשחיתות ואינה מאפשרת כשרות אחרת. רבנות, הרואה בארגון רבני צהר אויב ויריב במקום שותף ועמית. אני בן לציונות הדתית היודע שרק בזכות בית המשפט העליון יש למעוניינים בכך שידורי טלויזיה בשבת ועצוב שגם התחשבות זאת הגיע רק בזכותו של בית המשפט העליון ולא באמצעות חקיקה מכבדת. אני בן לציונות הדתית, דור שני לניצולי שואה, המבין לעומק את משמעותה של מדינת ישראל בית יהודי לעם היהודי אבל בו בזמן יודע את חשיבות הציווי שחביב אדם שנברא בצלם, כל אדם. אני בן לציונות הדתית שבחר להיות חבר במפלגה היושבים בה יחד דתיים ושאינם דתיים, המבינים כולם שרק דרך מציאת המשותף גם כאשר הוא דורש ויתורים משני הצדדים, נוכל לשמר גם את יהדותה של מדינת ישראל. רק דרך מציאת המשותף בינינו, נוכל להנהיג את אותה אידיאולוגיה ודיאלוג בעם. יחד – דתיים וחילוניים, ימנים ושמאלנים, עירוניים, בני עיירות הפיתוח וקיבוצניקים, עולים חדשים וותיקים, דרוזים, בדואים ויהודים – אנחנו יוצאים לשדה הקרב. יחד, רק יחד, נוביל את מדינת ישראל לעתיד טוב יותר".