ח"כ סמוטריץ' בדרישה לחברי הכנסת: "הוצאת נושא הכשרות מידיו של השר לשירותי דת אינו עניין של מה בכך".

אתמול, ראשון 25.10.2020 אישרו השרים בישיבת הממשלה את העברת מערך הכשרות בישראל אל סמכותו של שר הפנים אריה דרעי (ש"ס), וביטול אחריותו של השר לשירותי דת יעקב אביטן על המערך, כפי שהיה עד כה. בממשלה הצביעו בעד העברת מערך הכשרות לאחר ששרר הפנים אריה דרעי והשר לשירותי דת, הסכימו להעברת הסמכויות בין המשרדים.

על פי גורמים בממשלה, ההחלטה נובעת בשל עמדה של המשנה ליועמ"ש, דינה זילבר, אשר קבעה כי שר הדתות, יעקב אביטן, נמצא בניגוד עניינים מכיוון שהוא שימש בעבר כרב עיר ועסק בענייני כשרות.

היום, לקראת העלאת ההצבעה במליאת הכנסת לאישור החלטת הממשלה, ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) שיגר מכתב ליו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין (הליכוד), ודרש כי חברי הכנסת יקבלו את חוות הדעת המשפטית המדוברת בנושא ניגוד העניינים של השר אביטן, וכי הכנסת לא תהיה חותמת גומי של הממשלה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) כתב במכתב:

"הוצאת נושא הכשרות מידיו של השר לשירותי דת אינו עניין של מה בכך. הכשרות היא אחד העיסוקים המרכזיים של המשרד והעומד בראשו. הדבר שקול להוצאת העיסוק בצה"ל מידיו של שר הביטחון. הדברים מחדדים שבעתיים על רקע העיתוי הקריטי של הדיונים על עיצוב הסדר כשרות חדש בצל איומי בג"ץ והיועמ"ש לבטל את מונופול הכשרות של הרבנות הראשית אם לא יחוקק הסדר להפרדת יחסי משגיח-מושגח. ניתן להניח שהצבעתם אתמול בעד ההחלטה באופן אוטומטי ומבלי לתת דעתכם לשערורייה שעומדת מאחוריה, וזאת משום ששני השרים שבעניינם היא עוסקת 'הסכימו' לה. אני קורא לכם להגיש ערר על ההחלטה, לדרוש לקבל את חוות הדעת המשפטית שביסוד טענת ניגודי העניינים של השר אביטן, וככל שיתברר שהיא אכן מופרכת כפי שאני מעריך לסרב לאשר את ההעברה. אינכם יכולים להיות אדישים להתנהלות זו. מחר תהיו אתם מי שכנגדם תיטען טענת ניגודי עניינים כדי להרחיקכם, ולמנוע מכם לקדם מדיניות שאנשי משרד המשפטים לא אוהבים. זו אינה חכמה לצעוק כנגד השתלטות המשפטנים על הממשלה ואז להיות חותמת גומי שלהם ולשתף איתם פעולה בהשתלטות הזו".

בנוסף למכתב, מסר ח"כ בצלאל סמוטריץ:

"קשה לברוח מהתחושה שמאן דהוא במשרד המשפטים מבקש לעשות כרצונו במערך הכשרות, ובכלל זה להביא לסגירתו בידי בג"ץ, ולשם כך מבקש להדיר את השר אביטן מעיסוק בתחום, דווקא בשל העובדה שהוא מבין בו ולא יאפשר למשפטנים לעשות ככל העולה על רוחם. מי אמור לעצב את הסדרי מערך הכשרות אם לא הרבנים שעוסקים בתחום, מכירים אותו מקרוב ויודעים לעצב הסדר טוב? משפטנים שלא מבינים כלום באיך המערך הזה עובד בפועל?!"

הודעת הממשלה על העברת סמכויות מהשר לשירותי דת לשר הפנים נתקבלה במליאה ביום שני ברוב של 40 תומכים ו5 מתנגדים.