ח"כ סמוטריץ' בדיון אודות העברת הוועדה למיוני דיינים לש"ס: "נתניהו בז לציונות הדתית ולתורה שלה".

אתמול, שני 2.6.2020 התקיים במליאה דיון בעקבות החלטת ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד)  להעביר את הוועדה למינוי דיינים לידי ש"ס. במהלך הדיון תקפו חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ואיילת שקד (ימינה) את ראש הממשלה ומפלגת הליכוד על היחס שלהם לציונות הדתית.

החלטת הממשלה מאשרת להעביר מהשר יובל שטייניץ לשר לשירותי דת סמכויות לפי חוק הדיינים, לרבות הסמכות לכהן כיושב-ראש הוועדה לבחירת דיינים.
עוד הוחלט ליישם בהקדם האפשרי חלקים מהחלטת הממשלה מספר 180 מיום 5.7.2015, אשר לא יושמו עד כה ובהם נקבע כי יבוצעו תיקוני חקיקה אשר יוסיפו חובת התייעצות עם שר המשפטים במספר דברי חקיקה הנוגעים לבתי הדין הרבניים, כמפורט בהחלטה.

כמו כן הוחלט  לקדם התקנת תקנות סדרי דין ותקנות ביצוע לבתי הדין הרבניים, תוך כדי בחינת האפשרות לבטל את הצורך באישור של ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת לתקנות אלו.
ההחלטה מאשרת להביא לאישור הכנסת את העברת הסמכויות הקבועה בהחלטה, כנדרש ע"פ חוק.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה):

"נתניהו כל כך בז להשקפת העולם ולציונות הדתית. ראש הממשלה אומר שהציונות הדתית חשובה לו. מה הוא עשה לנציגיה במפלגתו? נתניהו בז לציונות הדתית – לדרכה, לרבותיה, לאנשיה ולתורה שלה. הוא ידע מצוין להרים טלפון לרב דרוקמן בשעת לילה מאוחרת ולהתחייב לו שהוא ישמור על האינטרסים של הועדה למיוני דיינים. עכשיו מה הייתה הבקשה? הרי אנחנו לא ביקשנו את הוועדה הזאת אלינו. אמרו לנו: אבל לש"ס יש 9 מנדטים. הרי לליכוד יש 36 מנדטים, תשאירו אצלכם את ראשות הוועדה וכך ישמר המפתח שהיה מקובל כאן הרבה מאוד שנים. אבל כל כך לא חשוב לו. ראש הממשלה מתיימר לומר שהציונות הדתית חשובה לו – בואו נראה מה הוא עשה למיצגיה אצלו במפלגת השלטון. את חבר הכנסת יולי אדלשטיין הוא הדיח מתפקידו כיו"ר הכנסת".

ח"כ איילת שקד (ימינה) פנתה במליאה לשרת התתיישבות ח"כ ציפי חוטובלי ואמרה לה:

"את הולכת שולל את הציונות הדתית. אמרת לציבור 'אל תדאגו אני אדאג לציונות הדתית'. איך את נותנת את הועדה למינוי דיינים לחרדים? זו חרפה. בקמפיין הבחירות דברתי בפני הציונות הדתית והסברתי שאם לימינה לא יהיה כוח פוליטי, נתניהו יקח את מה שחשוב לנו ויתן אותו לחרדים. אם לציונות הדתית לא היו 6 מנדטים לא היינו נותנים לזה לקרות. אנחנו בקואליציה לא היינו נותנים לדבר כזה לקרות, נלחמנו מלחמת חורמה על זה. נתניהו אמר אתם תלכו לאופוזציה תסתפקו ברסיסים ואני את הוועדה למינוי דיינים אתן לחרדים. זו חרפה. אני מקווה מאוד שהציונות הדתית בפעם הבאה תהיה חכמה ותראה איך נתניהו הוליך אותם שולל ואיך אתם הולכתם אותם שולל. הציבור לא יסלח לכם".

שרת ההתיישבות ח"כ ציפי חוטובלי (הליכוד) הגיבה לביקורת כלפיה ואמרה:

"במשך שנים ניסיתם להיות חיקוי של הליכוד והיום פתאום אתם מזדעקים על סוגיות של המגזר. אתם אלה שהולכתם את הציונות הדתית שולל, לא הליכוד. הציבור לא קונה את הצביעות שלכם. לציונות הדתית יש נציגים נאמנים בליכוד והם נותנים בנו את אמונם פעם אחר פעם".

גם ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) הגיב לדברי ח"כ איילת שקד ואמר לה:

"ש לך עזות מצח לבוא פה ולדבר על החרדים? את יודעת כמה אנחנו הוגנים איתך, אנחנו אלה שדואגים לכם".

השרה לשיווין חברתי ח"כ מירב כהן (כחול לבן) צייצה בחשבון הטוויטר שלה:

"‏אתמול בערב ימינה עשתה הצגה מרשימה ביותר, אבל חשוב לזכור – אפילו במשא ומתן הנוכחי שכשל ימינה לא ביקשה את הועדה למינוי דיינים בטענה שלא רצו לעשות לנתניהו קשיים מול דרעי. וגם את שר הדתות ימינה לא ביקשה, למרות שהתחייבה על כך כל קמפיין הבחירות. ‏וזה עוד בלי לדבר על קדנציה שלמה שלא נעשה בה כמעט דבר כדי לקדם את האינטרסים של הציונות הדתית".

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) אמר על דבריה של איילת שקד:

"נתנו לנו להיות ראשי הועדה, זה דבר מתבקש מאליו, פוליטיקה זה פוליטיקה, והיא פוסלת אותנו כאילו שאנחנו קבוצת זבים או מצורעים שאסור לנו לקבל את הועדה או לעמוד בראשה. מה זו הפטרונות הזו? מה זו ההתנשאות הזו?"

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הגיב לביקורת כלפיו וכתב בחשבון הטוויטר שלו:

"הביקורת שלנו לא הייתה על החרדים. הם עושים את עבודתם ומשרתים את בוחריהם, ואתה יודע מה, אני מקווה שגם יהיו הוגנים נטל ההוכחה עליהם. הביקורת היתה על נתניהו שכשהחרדים דרשו בכנסת ה-20 להוציא את הוועדה למינוי דיינים מהידיים שלנו (שרת המשפטים) לידיים 'הנייטרליות' של הליכוד הוא נכנע להם מיד ומינה את שטייניץ. עכשיו כשאנחנו ביקשנו את אותו הדבר הוא הפנה עורף בבוז לציונות הדתית והעביר את הוועדה לידיים הבלעדיות שלכם".

הרב יעקב אביטן שר הדתות הנכנס סייר בחברון עם אנשי הציונות הדתית ואמר:

"אתם מסודרים בכל הדברים שאתם רוצים, זה ההוראה של השר אריה דרעי שאוהב אותכם ואמר לתת לכם כל מה שאתם מבקשים – אתם תקבלו. זאת כיוון שאתה אנשים של מסירות נפש, אתם ממשיכי הדרך של האבות הקדושים, אתם אהובים של עם ישראל ואין ספק שביתנו הוא ביתכם".