ח"כ סלומינסקי בדיון על עניין חוק השבות בחוק הלאום: "כל יהודי לפי חוק השבות זכאי לעלות ארצה, זהו נוסח פשוט שלהערכתי ישאיר את המציאות הקיימת וייתן לה עליית מדרגה"

בתאריך ה- 27.11.2017 קיימה הוועדה המשותפת לוועדות חוקה, חוק ומשפט וועדת הכנסת, דיון בנושא סעיף 6 לחוק הלאום, המתייחס לעניין חוק השבות. במהלך הדיון התבטאו מגוון ח"כים מן האופוזיציה והקואליציה בנושא חוק השבות, ומקומו בחוק הלאום המבקש להגדיר את מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. נראה היה שישנה תמימות דעים בדבר אימוץ הנוסח הקיים של חוק השבות, אל תוך חוק הלאום.

יו"ר הוועדה המשותפת לדיון בחוק יסוד מדינת הלאום, אמיר אוחנה (הליכוד):
כפי שאתם רואים בניגוד לפרסומים, אנו ממשיכים בעבודה על החוק, ונביא אותו להצבעה בקריאה ראשונה כשנסיים את הדיונים. הכיוון הוא שאנחנו לא רוצים לגעת במצב הקיים היום בנוגע לחוק השבות, אלא ההפך אנחנו רוצים לעגן אותו. אנו נדון בנושא מקומו של חוק השבות בחוק הלאום, והסעיף המוצע הוא: כל בן לעם היהודי ובן משפחתו זכאים לעלות ארצה, ויהיו לאזרחי מדינת ישראל תנאים ומגבלות לעניין זה ייקבעו בחוק.  ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו):
הנושא של חוק השבות, הוא אחד הנושאים הרגישים והחשובים מבחינת העם היהודי. אין לי ספק שבנושא של חוק הלאום, חוק השבות חייב להופיע זה חלק מהנרטיב של מדינת ישראל והסיבה שהיא הוקמה. מאחר שאף אחד לא רוצה לתקן את חוק השבות במה שנוגע לדור רביעי, אני חושב שאם מפנים לחוק צריך להפנות לחוק השבות. אני הצעתי להיות יותר מעומעם ויותר רחב בניסוח, כפי שגם כתוב במגילת העצמות: תהא פתוחה לקיבוץ גלויות.
יש קהילויות יהודיות בעולם שעד 2003 עלו ארצה, ואז זה נמנע מהם. יש קהיליות כמו עשרות אלפים סובטניקים, שאחרי שב-2003 פסק הרב עמאר שהם לא יהודים, ואז יש רב שאומר שהם יהודים, והם תקועים באמצע כי אי אפשר לגייר לא יהודי. אנחנו צריכים להיות יותר עמומים, ואם כבר להיות חדים, אז להפנות לחוק השבות. לבסוף אני חושב שבמקום להסתבך עם כל ההגדרות, צריך לחזור שוב להגדרה של מגילת עצמאות בנוסח הזה- כקבוע בחוק השבות. ח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת): בעוד יומיים כולנו מציינים 70 שנה להחלטת החלוקה, שבה נאמר באופן מפורש, שכל מדינה מ2 המדינות אמורה לקבל חוקה דמוקרטית. כל החוק הזה, הוא חוק שסותר את העיקרון שמופיע בהחלטת החלוקה, ולהבדיל מהדעה הרווחת כאן שאין סתירה בין חוק השבות לעיקרון השוויון, חוק השבות כן גורם לסתירה בעיקרון השוויון.
ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני): ההתענגות עכשיו על החלטת החלקוה, שבזמן אמת הצד השני לא קיבל אותה, יכולה להיות בסדר אם תאמצו את הקונספט שיהיו כאן שתי מדינות. העיקרון אומר שהבחירה שלפנינו היא של 2 מדינות ל2 עמים היא שאתה תחפש פתרון במקום אחר. אי אפשר גם וגם, גם לדבר על זכות של עם פלסטיני למדינה משלו. הביטוי המלא הוא שוויון במדינה לכל אזרחיה, אני נאבקת לכך ביום יום. חוק השבות איננו פוגע בשוויון, ואני ממליצה לכולם לא להיכנס לפינה הזאת. חוק השבות קובע את הכניסה למדינה שבה יש לשוויון כולם, וזה נותן את הביטוי המהותי למה זה אומר להיות מדינת הלאום של העם היהודי. אני רואה אתכם שמה מוקשים בדרך, ואני באמת מבחינה הומנית לא רוצה שתדרכו עליו, אבל מבחינה פוליטית אתם עושים הכל.  ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): אני חושב שהנוסח שהוצע הוא נוסח יותר טוב- כל יהודי לפי חוק השבות זכאי לעלות ארצה, זהו נוסח פשוט שלהערכתי ישאיר את המציאות הקיימת וייתן לה עליית מדרגה. ח"כ יעל גרמן (יש עתיד):
אני מאמינה באמונה שלמה שכל יהודי זכאי לעלות למדינת ישראל מכורח חוק השבות.