ח"כ סובה במהלך דיון אודות סקירת פעילות משרד התפוצות: "אף אחד לא דיבר פה על מתווה הכותל. זה נושא שבוער בליבם".

הבוקר, שני 20.7.2020 התכנסה ועדת העלייה הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדיון אודות סקירת שרת התפוצות ח"כ עומר ינקלביץ' על פעילות משרדה.

במהלך הדיון הציגה שרת התפוצות את הפרויקטים השונים שמפעיל המשרד כדי לסייע לקהילות היהודיות בתפוצות להמשיך להתקיים גם בזמן המשבר הקורונה.

בנוסף, הוצגה הקמת פלטפורמה וירטואלית המאפשרת את קיומם של מחנות הקיץ עבור הנוער היהודי בתפוצות, כולל מפגשים וירטואליים בין מחנות בישראל ובחו"ל; הכשרת מורים ללמידה מרחוק – הסבה של מערכת החינוך היהודית הפורמלית בעולם למתכונת מקוונת, דבר שהשפיע באופן ישיר על הלמידה של עשרות אלפי תלמידים יהודים מהעולם.

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' פתחה את הדיון ואמרה:

"בסוף ישראל היא מרכז העם היהודי וזה מטיל עליה אחריות מאוד כבדה ומחויבות כבדה כלפי העם היהודי. המשפט שאנו הולכים לאורו זה כל ישראל ערבים זה לזה והוא ערך ציוני ויהודי.  אנחנו תלויים וקשורים לערך הזה. אני רואה אותנו כמכלול וקשורים זה לזה. לעיתים שוכחים שאנחנו שבעה מיליון פה אבל יש עוד שמונה מיליון בתפוצות. אנחנו חמישה עשר מיליון יהודים וזו מכפלת כוח עצומה שחושבים על זה. מעל חמישים אחוז נמצא בתפוצות ויש לזה משמעות אדירה. הפחד האמיתי הוא שעם השנים אנחנו הולכים ונעלמים. יש חשש אמיתי שנלך ונתמעט. המכפלת כוח הזו זה נכס לאומי שלנו. כשאנחנו משקיעים בתפוצות המחקר מוכיח שבסוף זה מוביל לעלייה בתוצר הלאומי הגולמי. יש לנו מחויבות לתפוצות והיא לא פריבילגיה אלא מחויבות שלא תלויה בדבר. אנחנו נמצאים בתקופה שהיא הזדמנות היסטורית. התהפך הגלגל ואנחנו עכשיו יכולים לסייע לקהילות במשבר הקורונה. גם האלמנט של האנטישמיות שגוברת בתקופה הזו זה אתגר נוסף".

ח"כ מכל וונש קוטלר (כחול לבן) הגיבה לשרה ואמרה:

"ההתבוללות זה סימפטום לבעיה. מה שאני שומעת זה שינוי תפיסתי. אני לא מבינה למה לקח כ"כ הרבה זמן ליישם את השינוי התפיסתי הזה".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) אמרה:

"אני חושבת שהשלב הבא זה התייעצות עם התפוצות על החלטות שאנו מקבלים שקשורים אליהם ומשפיעים עליהם".

ח"כ יבגני סובה (ישראל ביתנו):

"יש שלושה אבני יסוד של הבעיה שאנו מדברים עליה. קודם כל הבעיה של הזהות היהודית והקשר לתפוצות אבל אף אחד לא דיבר פה על מתווה הכותל. זה נושא שבוער בליבם ומבחינה חינוכית כשמחנכים את יהודי ארצות הברית, לתת להם ערכים יהודים אז כל ילד וכל נער אומר אני רוצה להגיע בתור רפורמי לכותל אבל לא נותנים לי לחגוג בר מצווה".