ח"כ סובה בדיון על זוגות לפני נישואים שנמנע מהם לטוס לחו"ל: "זוגות מושפלים כאשר המדינה אינה נותנת להם לרשום את הנישואים שלהם".

הבוקר, שני 7.9.2020 התכנסה ועדת ועדת הפנים והגנת הסביבה בראשות ח"כ מיקי חיימוביץ'  (כחול לבן) לדיון בהצעות לסדר היום בנושא "מתן פתרון מיידי לזוגות לפני נישואים שנמנע מהם לרשום את הנישואים גם בחו"ל עקב משבר הקורונה".

את ההצעות לסדר הגישו חברי הכנסת יבגני סובה (ישראל ביתנו), אנדרי קוז'ינוב (יש עתיד-תל"ם),שרן השכל (הליכוד) וניצן הורוביץ (מרצ).

כזכור, לפני כחודשיים התקיים דיון במליאת הכנסת אודות הצעות הסדר בנושא והוחלט להעבירן לוועדת הפנים והגנת הסביבה.

בדיון, הועלו שתי הצעות: הצעתם של ח"כ יבגני סובה וח"כ אנדרי קוז'ינוב לאפשר רישום לנישואין בשגרירויות זרות בישראל, והצעתו של ח"כ ניצן הורוביץ להרחיב את חוק ברית הזוגיות, שמאפשר רישום זוגיות לבני זוג ששניהם חסרי דת, גם לפסולי חיתון שאינם חסרי דת, בהוראת שעה.

יו"ר הועדה ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) הציגה את נושא הדיון ואמרה:

"במדינת ישראל חיים אזרחים רבים שעלו ארצה לפי חוק השבות אבל ביניהם יהודים על פי ההלכה. האזרחים הללו כמעט ואינם יכולים להינשא ולהירשם כנשואים בישראל. יש גם זוגות שמבחירה בוחרים שלא להתחתן ברבנות ועד כה הפתרון היה טיסה לחוץ לארץ. בשנים האחרונות קרוב ל9000 זוגות נרשמים ע פי הבאת תעודת נישואים מחול וסגירת השמים עקב משבר הקורונה הביאה לכך שזוגות רבים אינם יכולים לטוס ולהינשא מבלי פתרון שנשמע לעין". 

ח"כ יבגני סובה הציג את עמדתו בנושא ואמר:

"אני שמח שאחרי חודשיים שהגשנו אני וחברי הצטרפו חברים נוספים. הנושא הזה הוא סופר חשוב ו9000 זוגות פשוט מושפלים כאשר המדינה אינה נותנת להם לרשום את הנישואים שלהם. באירופה ואמריקה כל אדם יכול לחתן אותך ורק בישראל מתחיל תהליך של בדיקת יהדות אבל אני לא נכנס לנושא ההלכה. אני מדבר על הנואש האזרחי בסוף המדינה לא מעניקה לו את הדבר הבסיסי ביותר. אנשים נאלצים לנוע מחוץ לארץ בשביל לעשות את הדבר הזה ואז לחזור ולגור במדינה הזאת. במשך שנים אנחנו מתריעים על הנושא הזה. אני שמח שהצטרפו אלי גם מהקואליציה בטח בתקופת הקורונה כאשר אין טיסות. אני רוצה לצטט את סגן שר הפנים ואב בן צור שאמר שהם ינסו למצוא סוג של פתרון אבל עברו כבר חודשיים ולא נאמר כלום בנושא. אני חושב שאחד הפתרונות האפשריים כרגע לקיים נישואין בשטח של שגרירויות וזה נובע כמובן מבעיות משפטיות אני לא אומר שצריך לשנות את החוק אלא לתת לזה פתרון זמני. אני מאוד מקווה ששר הפנים יקבע תקנות חירום בנושא".

ח"כ אנדרי קוזינוב (יש עתיד- תל"ם) טען:

"אני רוצה להתייחס למה שנאמר במליאה שהשמים נפתחו. יש עניין של זוגות נשואים בחוק הישראלי שלא ניתנים לזוגות ידועים בציבור כגון דיור ציבורי. כל שבועיים מדינה הופעת מירוקה לאדומה ולכן אי אפשר לתכנן טיסה של אלפי זוגות לחול להתחתן. ברור לי שהנושא רגיש ונמנעים מלעסוק בנושא מזה שנים רבות. הגשתי הצעת חוק דומה לנישואין בשגרירויות וכעיקרון שגרירות מכיוון שהם במצב של פוליטי לאומי הם לא ירוצה להיכנס לנושא הזה של דת ומדינה מבלי אישור מהמדינה שלהם. מה שחשוב לי להגיד זה שאחת החששות שמחזיקים חברי החרדים שזה פורץ את גבולות הסטאטוס קוו. בסופו של דבר שגרירות זה לא שטח של מדינה ישראל הוא שטח בריבונות זרה אז מה זה משנה אם הנישואים קורים בצכיה או בשגרירות של צכיה. אין כאן מטרה לפגוע חזיתית בסטאטוס קוו".

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ הציע פתרון חלופי לשטח השגרירויות ואמר:

"יש מצב בישראל שמאות אלפי אזרחים ישראלים לא יכולים להתחתן כאן. אצל רוב האנשים זה בדרך ככל הדבר גם הכי חשוב בחיים. לגבי השגרירויות זה לא פתרון כי כל מדינה בסוף עושה מה שהיא רוצה. עמדתי לגבי סוגיית הדת והמדינה בישראל היא די ידועה. צריך להבין שהקורונה כאן להישאר ואנו לא יודעים מתי יסתיים המשבר. אני חושב ששגרירויות הן לא פתרון כי בסוף כל מדינה מחליטה בעצמה כיצד היא נוהגת. אני חושב שהפתרון הוא כמו שעשו אז חסרי דת שהיה שינוי בסטאטוס קוו והיה את השינוי הזה ב2011 ולכן באותו אופן צריך להרחיב את זה ולקבוע שבני זוג שלא יכולים להתחתן פה בישראל כי בתי הדין הדתיים לא רוצים בהם כי הם לא יהודים מבחינתם ולכן צריך לתת פתרון אחר כמו החוק שעבר בשנת 2011 לחסרי דת. הייתי רוצה שתהיה חלופה של נישואין אזרחיים לכל אחד אבל אני ריאלי ולמרות שיש תמיכה בקרב הציבור זה לא יעבור. אז אני מציע לקיים את השינוי בחוק כפי שנעשה בשנת 2011. בגלל שאין לנו חלופה של נישואין אזרחיים צריך לקיים הוראת שעה שאותו רשם במשרד המשפטים שרושם זוגות לנישואין שהם חסרי דת ירשום גם זוגות שאינם יכולים להינשא פה בארץ".

ח"כ תהלה פרידמן (כחול לבן) תמכה בפתרון אותו הציע ח"כ הורוביץ ואמרה:

"אין מדינה דמוקרטית כזו בעולם שיש אחוז של אזרחים כל כך גדולים שלא יכולים להינשא. אני חושבת כמו הורוביץ שדרך המלך היא השימוש בפקיד במשרד המשפטים. היה עדיף ונכון שיהיה מסלול מקביל לרבנות בטח עכשיו כהוראת שעה. אני לא יודעת מה ההיתכנות של הצעת החוק של חברת הכנסת השכל כי אף אחד לא יודע מתי הם יוכלו להתחתן. י ש פה מנגנון שלנו עצמאי שאנחנו מהלים בעצמנו".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד- תל"ם) טען:

"אני מברך על הדיון כי זה נושא חשוב שנוגע גם עברו הרבה אחרים שלא רוצים להתחתן בנישואים דתיים. אני לא יכול להתחתן עם בחירת ליבי רק כי הוא גבר. אני חושב שזה תפקידה של המדינה לממש את הזכות שלי ולכן זה לא נכון שאנחנו בתור אזרחי המדינה ניתלה על מדינות אחרות ונקיים נישואין בשגרירויות. זה צריך להיות תפקידה של מדינה בימי שגרה אבל כעת שנמנעת הזכות למימוש הנישואים בחול צריך לעשות זאת באמצעות משרד המשפטים הממשלתי".

ח"כ שרן השכל (הליכוד) אמרה:

"ברור ומובן מאליו שכבר בעת שגרה הוא נמצא פה על סדר היום בכנסת ואנחנו צריכים למצוא פתרון לאותם אנשים. השגרה היא משהו אחד וזה תהליך שנידון בכנסת כבר שנים ובתוך התהליך הזה אין הסכמה מלאה ויש לוח זמנים מאוד ארוך. לכן, לבוא ולקבוע משהו ארוך טווח לדעתי פוגע באלו שנמצאים כרגע באיזשהו מצב חירום. לפעמים כשאנחנו נכנסים למצב חירום כמו האתגר הכלכלי והבריאותי המון דברים עולים למעלה ונדרש זריקת המרצה לבוא ולתקן עוולות שהיו לאורך השנים. המטרה שלי היא לפחות לתת מענה גם אם הוא זמני וגם אם הוא לא אידיאלי. הצעת החוק שלי מבקשת לבטל את ההחרגה על חוק הנישואים על מנת שבעניין הזה השגרירות תיחשב שטח זר. וגם אם זה בהוראת שעה עם יכולת הארכה לפחות לתת לזוגות את האופציה הזאת".

ח"כ משה ארבל (ש"ס):

"הנושא חשוב. הזכות להקים משפחה לא מוטלת בספק. הסיפור נוגע ללב ברמה האישית. באופן פרדוקסלי הדמות שעיגנה את מעמד הרבנות וסמכותה היא נשיא בית המשפט העליון אהרון ברק, שבפסיקותיו מצא פתרונות בעניין מעמד והכרה בנישואין מחוץ למדינה. יש מדינות כמו קפריסין שמוכנות להשיא ישראלים. למרות המורכבות וההבנה לכאב, יש שאלה שנוגעת לריבונות. אתם מבקשים לתת לנציגות זרה סמכויות משפטיות. יש השלכות פליליות וכבדות מאוד תהליכים האלה ולכן אני לא מדבר על התפיסות הדתיות שלי אלא על הראיה האזרחית. ההסדר הלא קל הזה שמצריך נסיעה למדינה קרובה אבל מאפשר עדין להקים משפחה הוא הטוב ביותר. הפתרון הזה הוא אפשרי ויש מדינות ירוקות שמקבלות אזרחים. נכנסתי לאתר שגרירות צרפת בישראל אבל אין בכלל קבלת קהל. לגבי ההצעה של הורוביץ אנחנו מבחינתו באופן ברור ומובהק סבורים שכל שינוי בסטטוס קוו לא מקובל עלינו. יחד עם זאת, עלינו לדאוג לשוויון בקרב אזרחי ישראל. מדברים על שוויון מהותי אנחנו מדברים על הזכויות. מדובר פה בהתנגשות של ערכים ואנחנו עדין בסוגיה הזו לא רואים עין בעין את הסוגיה הזו. הפתרון שלי הוא בפועל לאפשר לזוגות הידועים בציבור לקבל את הזכויות המגיעות אליהם. ולאפשר לפי החוק למרשם האוכלוסין לבצע רישום מדויק של זוגות שנישאו על פי חוק במדינה זרה. הפתרון בתקופת הקורונה זה להירשם במדינות ירוקות".

נציג הרבנות הראשית הרב אליעזר וייס:

"הייתי רושם נישואי באנגליה ואני אומר את זה בגלל שאי אפשר לדעתי לפתור את הבעיות של הזוגות בהוראת שעה ובפתרון זמני. לא מדברים רק על זוג שהולכים להינשא. התוצאות של הקשר נישואין הוא גם ילדים ומה יהיה המעמד של אותם ילדים? אין לי פתרון אבל פתרון רע זה יורת גרוע מחוסר פתרון".

בהמשך הדיון בוועדה, דיבר הרב אהרון ליבוביץ', מנכ"ל "השגחה פרטית" ואמר:

"שברנו את מונופול הכשרות. כל שנה מאות זוגות מתחתנים מחוץ לרבנות כי הם לא יכולים או כי הם לא רוצים. מחציתם בוחרים לחיות כידועים בציבור וכמחציתם רוצים להיות מוכרים כנשואים".

על כך השיב לו ח"כ משה ארבל (ש"ס):

"אני רק מבקש שיצוין לפרוטוקול שהמעשה שהוא מתאר כאן הוא עבירה פלילית. להתחתן כדת משה וישראל בלי רישום, מדובר בעבירה פלילית שעונשה מאסר. אני לא חושב שיש מקום להתגאות מול הכנסת כאשר אתה מנפנף בזה שאתה עבריין. לבוא לכנסת ולדבר לפרוטוקול ולהצהיר שאני עבריין פלילי אני חושב שזה לא ראוי".

לסיכום הועדה קבעה יו"ר הועדה ח"כ מיקי חיימוביץ (כחול לבן):

"סוגיית הנישואין בישראל היא סוגיה סבוכה שנגזרת מיחסי הדת והמדינה בישראל. בדיון היום לא ביקשנו לפתור או להיכנס לשאלת העומק של נישואין אזרחיים בישראל, זה בהחלט מקום לדיון חברתי פנימי עמוק במדינה, אלא לפעול כדי לתת פתרון לאלפי זוגות שאינם יכולים מזה חודשים רבים להינשא בישראל בשל משבר הקורונה שסגר את השמיים ולא אפשר לאותם זוגות להינשא בחו"ל. הוועדה מבקשת ממשרד החוץ להוציא שאילתות לכל השגרירויות והנציגויות הזרות בישראל באם הם מוכנים לאפשר לזוגות המעוניינים בכך להתחתן בשטחן ולעדכן את הוועדה בתוך שבועיים בתוצאות. הוועדה רשמה לפניה את הודעת היועצת המשפטית של רשות ההגירה והאוכלוסין לפיה אלפי אזרחים ואזרחיות בוחרים מידי שנה להתחתן בחו"ל. הוועדה מבקשת ממשרד המשפטים בתיאום עם שאר משרדי הממשלה לבחון את האפשרות לקדם תיקון חקיקה בהוראת שעה לחוק ברית הזוגיות כך שיינתן מענה לזוגות שאין באפשרותם להתחתן כיום בישראל".

לקריאת הדיון המלא במליאה אודות הצעות הסדר בנושא יש ללחוץ כאן

שינוי גודל גופנים