ח"כ סבטלובה על תופעת בדיקת היהדות ע"י משגיחי כשרות ויוצאי ברית המועצות ואתיופיה: "מי שם את משגיחי הכשרות להחליט מיהו יהודי על פי מראה או מוצא?"

בתאריך ה-19.12.2017, פירסם תאגיד השידור הציבורי "כאן" תחקיר שחשף כיצד משגיחי כשרות במסעדה, חשדו באזרח ישראל יהודי יוצא אתיופיה, החי במדינת ישראל כ-30 שנה. מקרה זה הצטרף לשורת מקרים שנחשפו לאחרונה בתקשורת, ושבאו לידי ביטוי בוועדות הכנסת; בסוגיית בדיקת היהדות ע"י משגיחי כשרות, לעובדי מטבח שלראיית משגיחי הכשרות, יהדותם מוטלת בספק.

להלן לקט מדבריה של ח"כ סבטלובה:

שוב מקרה מבייש ומשפיל בני אדם עמלים וקשי יום, העובדים בעבודת מטבח, מושפלים על ידי משגיח כשרות האוסר עליהם לגעת במזון ומאיים בשלילת הכשרות מהמקום.

היום במגזין החדשות ערב ערב של תאגיד כאן, סיפר אזרח ממוצא אתיופי, שחי בישראל כבר 30 שנה, כיצד חשד בו וביהדותו משגיח כשרות וציווה עליו שלא יטגן סופגניות פן ישלול את כשרות המקום. 

לפני כמה חודשים היתה זו עובדת ממוצא רוסי, שנאסר עליה להגיש שניצלים במסעדה מחשש שישללו כשרות מהמסעדה. העובדת הזאת, בחורה צעירה לפני גיוס, היתה מספיק טובה כדי להתגייס לצבא הגנה לישראל ולהגן על חיי היהודים, אך לא מספיק טובה כדי לטגן ולהגיש שניצל.

נשאלת השאלה: מי שם את משגיחי הכשרות להחליט מיהו יהודי על פי מראה או מוצא? הלא אנו חברה המורכבת משלל תפוצות וארצות מוצא, התערבבנו בגולה והגענו לכאן מכוח חוק השבות כדי להיות אזרחים תורמים ובונים חברה. רק אויבנו המושבעים הגדירו את היהודים על פי קוי מראה יחודיים: כהי עור ושיער, אף נשרי וארוך, מבט ערמומי, ויש שטענו, שיש לנו – היהודים, קרניים וזנב.

העולים שבאו הנה מכוח חוק השבות וחיים בישראל, יוצרים חברה מחוייבת, מיוחדת ונפלאה, משום שיש בה הכל מכל!
קבוצה מסוימת וחשוכה רואה בזאת איום והם מגובים בסמכות הרבנות ששוללת חופש עיסוק, נישואין וחיים אזרחיים נורמטיבים מהחשודים בעיניהם.