ח"כ סבטלובה על התנהלות לשכת 'נתיב' עם זוגות חד מיניים המבקשים לעלות לישראל: "יש פה אפליה כפולה: גם כלהטבים וגם כיוצאי ברה"מ"

ביום שלישי ה- 20.2.2018 במסגרת יום ציון זכויות הלהט"ב בכנסת, קיימה וועדה העלייה והקליטה של הכנסת בראשות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד), דיון בבקשה של ח"כ מרב בן ארי (כולנו), בנושא אפליית זוגות להט"בים ממדינות חבר העמים לשעבר, בהן אחד מבני הזוג אינו יהודי, והתנהלות רשות האוכלוסין וההגירה ולשכת הקשר 'נתיב' בנושא. דיון זה הצטרף לסדרה של דיונים שהתקיימו לאחרונה בוועדות הכנסת בנושא התנהלות לשכת הקשר 'נתיב' האמונה על טיפול בבקשות ההגירה של יהודי מדינות ברית המועצות לשעבר.

להלן עיקרי הדברים שנאמרו בוועדה:

יושב-ראש וועדת עלייה, קליטה ותפוצות, ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): יש הנחיה של שר הפנים מ2014 להכיר בבן הזוג כשהנישואים נעשו במדינה שלישית. אנחנו נשאל את נציגי רשות האוכלוסין במשרד הפנים למה זה נעצר והנוהל לא ממומש. ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): שמחה לציין את יום הקהילה הגאה בכנסת, וכל שנה מציינים את אותן בעיות. גם במהלך השנה האחרונה פנו אליי לא מעט זוגות שנתקלים בבעיות, למרות שחוק השבות ברור לגמרי, אין מניעה מזוגות להטבים לעלות. יש פה אפליה כפולה: גם כלהטבים וגם כיוצאי ברה"מ. משרד הפנים לא עונה לשאילתות.
ריטה פטרנקו, נציגת אגודת הלהט"ב:  אני מייצגת גם את קהילת הלהט"ב וגם את הקהילה דוברת הרוסית. הוגשה עתירה לבג"ץ ב2016, בעקבותיה משרד הפנים הכיר בזכויות של זוגות מעורבים, שהתחתנו במדינה שאינה מדינת המוצא. 7 זוגות עלו מאז לפי הנוהל הזה. אולם לא בכל סניף משרד הפנים ההליך מתנהל כראוי בלשכת הקשר "נתיב" אמרו לנו שלפי הנחיית משרד הפנים, אי אפשר לטפל בזוגות כאלו (כשהם במדינת המוצא, שלא מכירה בנישואים חד-מיניים), וצריך לטפל בהם באיחוד משפחות, שהוא לא מסלול לעולים – מה שמוביל לאובדן זכויות של הזוגות. אנחנו רוצים להבין מה הנוהל של משרד הפנים. יונתן וולף, יועץ משפטי, אגודת הלהט"ב: אנשים ללא מעמד עולה נאלצים לעבור הליך מדורג, שבמהלכו אין להם זכויות כלכליות וסוציאליות, והוא נמשך למעלה משנה. בתוך התהליך, יש אי הבנה לבעיות שאפיינו להט"בים במדינות ברה"מ לשעבר, שלא יכלו לצאת שם מהארון ולחיות כזוג בגלוי.