ח"כ ניצן הורוביץ: "הפתרון היחיד לבעיות הנישואים והמשפחה הוא נישואים אזרחיים חלק מההצעות החדשות בענייני זוגיות יוצרות רק אשליה של פיתרון הציבור בשל לשינוי עמוק – אין לקבל הסדר חדש שינציח

בתגובה להצעות ולטענות השונות בעניין הנישואים והזוגיות, מבהיר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) כי הפיתרון היחיד לבעיות הקשות של מאות אלפי ישראלים בתחום דיני הנישואים והמשפחה, הוא יצירת מסלול מקביל של נישואים וגירושים אזרחיים לצד הנישואים הדתיים הקיימים כיום.

ח"כ ניצן הורוביץ: "ההצעות המועלות כעת על-ידי גורמים שונים אינן פותרות את הבעיה הבסיסית ואינן מובילות למצב שיוויוני. חלקן אפילו מזיקות משום שהן יוצרות מראית-עין ואשליה של פיתרון, ובפועל הן מחזקות את המימסד הרבני האורתודוקסי. רק חופש בחירה בנישואים לכולם, יאפשר לכל אדם ולכל זוג בישראל, מכל המיגזרים, לממש את זכותו הבסיסית לנישואים ולמשפחה. חופש הבחירה יושג אך ורק באמצעות כינון מסלול חלופי של נישואים אזרחיים למי שאינו יכול או אינו רוצה להינשא באמצעות הדין הדתי הקיים. אין לקבל שום הצעה אשר אינה יוצרת מצב שיוויוני ומנציחה את האפליה. הציבור בישראל בשל לשינוי עמוק בתחום המשפחה והנישואים, והחוק אמור לשקף זאת ולא ליצור עוולות חדשות. טועה מי שחושב, במפלגת ״הבית היהודי״ או בכל מפלגה אחרת, שבישראל של 2013 נסכים להסדר חדש כלשהו אשר ינציח אפליה וחוסר-שיוויון, למשל כלפי זוגות חד-מיניים".

על-פי הצעת החוק שהגיש ח"כ הורוביץ, יתאפשרו באופן אזרחי נישואים וכן גירושים בישראל לכל זוג, על-פי דרכו ובחירתו: "פסולי חיתון" ע"פ ההלכה (כגון כהן וגרושה), אזרחים שאינם מוכרים כיהודים ברבנות (כגון עולים מרוסיה ואתיופיה), בני זוג מדתות שונות, בני זוג מאותו המין – הומואים ולסביות, זוגות המבקשים נישואים רפורמים או קונסרבטיבים, וכמובן זוגות אשר מתוך בחירה רוצים נישואים שיוויוניים ואינם רוצים להינשא במנגנון הכפייה של הרבנות. הצעת החוק הזו תאפשר גם לזוגות אזרחי ישראל, שאינם יהודים, כגון מוסלמים או נוצרים, להינשא באופן אזרחי ושיוויוני.

להצעת החוק של ח"כ ניצן הורוביץ וסיעת "מרצ" לחצו כאן