ח"כ נחמיאס-ורבין על ההיעדר ההסדרה של סוגיית המוהלים בישראל: "צריך שהציבור יוכל להיחשף למי המוהל שקראתה לו תקלה"

בתאריך ה- 26.12.2017 קיימה הוועדה לזכויות הילד בראשות ח"כ יפעת שאשא-ביטון (כולנו), דיון שעמדה בראשו ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני), על בסיס בקשה לדיון מהיר של חברי הכנסת אלעזר שטרן (יש עתיד) ורחל עזריה (כולנו) בנושא: 43 תינוקות מאושפזים ורק מוהל אחד מזומן לבירור מדי שנה: הפיקוח על מוהלים ע"י הרבנות הראשית. בדומה לדיונים קודמים, עמדת הרבנות הראשית הדגישה שעל אף הקשיים בתחום, אין להסדיר את הנושא בחקיקה.

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנה הציוני): אני רוצה להיות מסוגלת באמת לסמוך גם על הרבנות הראשית, גם אם בחרתי לעשות את זה ברופא שהוא גם מוהל, אני רוצה שציבור הישראלים יידע, אצל מי הוא מפקיד את תינוקות, אנחנו רוצים שהתינוק ייסבול כמה שפחות. לכן, כשבאה אליי הרבנות הראשית ואומרת לי אנחנו מעבירים כל מיני פמפלטים, זה גם האינטרס שלכם כמי שבסופו של דבר מסמיכים את המוהלים האלה. אם אנחנו רוצים שיהיו המון בריתות במדינת ישראל, בואו ניתן גם את השירות המלא לאזרחים, ונדאג שמי שמבצע את זה הוא בן אדם מוסמך. אנחנו רוצים לדעת שתחת ידנו נמצאים אנשים שיכולים לעשות את זה.
לטעמי, כולנו רוצים כאן את אותו הדבר, אז נכון גם פרוצדורות רפואיות אין 100%. כמשמדובר בנזקים לטווח ארוך, זה לא אירוע רגיל, וגם כי זה אירוע דתי מותר לנו לצפות שזה יהיה באינטרס של הרבנות הראשית שמי שמבצע את ברית המילה יהיו רבנים מוסמכים, ושהציבור יוכל להיחשף למי המוהל שקרתה לו תקלה. ח"כ רחל עזריה (כולנו): רק בבית חולים העמק היו השנה 38 מקרים שלא דווחו לרשות לשירותי דת. נציגי הרבנות בדיון הודו כי אין מעקב אחר המקרים או רשימה של מוהלים שהתרשלו בתפקידם. זה מרגיש כמו מלכוד 22 אפשר להתלונן על מוהל רק אם הוא מוסמך, ואם הוא מוסמך ולא היה בסדר הוא יפסיק להיות מוסמך, בלי להענש או להקנס. הרבנות אפילו לא מפרסמת איזה מוהל התרשל  אנחנו מציעים לרבנות להיות אלה שיכולים לפקח והם לא רוצים לקחת את האחריות. שום מידע לא נאסף בצורה מסודרת. הדבר האחרון שהורים לילדים קטנים אחרי הלידה יכולים לעשות זה לבדוק בעצמם מי מפוקח ומי לא כשהמידע לא חשוף.
לרופא אסור לעשות שום טיפול בלי הסמכה. לא יכול להיות שבפעולה כירורגית כזאת אין ענישה ואין טיפול. הצעת החוק שלי תסדיר את מעמד המוהלים ותחייב כל מוהל לעשות ביטוח נגד רשלנות ולעמוד בסטנדרטים ברורים. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה): מדינת ישראל היא מדינה יהודית, אנשים מרצון מלים את הילדים שלהם, והכל מבלי שאנחנו מתערבים ומשמיצים את המוהלים, מרבית מדינת ישראל מלים את הילדים שלהם
 כשאני רוצה לבצע ברית מילה לילד שלי, עוד לא נקבע במדינת ישראל מדינת היהודים שברית מילה זה דבר בלתי חוקי, זה היה בשבת, עכשיו זה בברית המילה. ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): פחות ופחות אנשים מלים את הילדים שלהם. תשאלו את הרופאים שפוגשים בבתי החולים יותר ילדים שאינם נימולים. לפי החוק כל אחד יכול להיות מוהל ולעשות פרוצדורה רפואית מסובכת וההורים יכולים לבחור את מי שהם רוצים אבל לבחור רב שיחתן אותם לפי תפיסת עולמם אי אפשר. איך זה הגיוני? הרבנות התנגדה לחוק שיאסור על מוהלים שאינם מוסמכים למול. בסוף הדיון, ביקשה ח"כ נחמיאס-ורבין להזכיר לבקשת ח"כ שטרן שיש לו הצעת חוק בנושא.
  הרב משה דגן, מנכ"ל הרבנות הראשית: כל המקרים של פציעות לאחר הברית, מגיעים לוועדה ואם היא רואה לנכון לזמן את המוהל היא מזמנת. בשנת 2016 היה מקרה אחד בודד היה כשל של סיבוכי ברית. אנחנו כן יוזמים מהלכים להעלאת המודעות בקרב ההורים, מחלקים פמפלטים בבתי חולים על החשיבות של מילה אצל מוהל שהוא מוסמך, הורה שרוצה לדעת אם מוהל התרשל בעבר, לפני שהוא בוחר מוהל לבנו, יגיש בקשה לחופש המידע.

שינוי גודל גופנים