ח"כ משה גפני בריאיון למקור ראשון: "אני מתנגד למדינת הלכה. אני רוצה סטטוס־קוו, ושיהודי בישראל ידע שהוא נמצא במדינה יהודית".

במהלך סוף השבוע, שישי 30.8.2019 התראיין יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אודות עמדותיו בנוגע לגיוס חרדים, מאבקי דת ומדינה ומדינת הלכה.

ש: בקדנציה האחרונה הכנסת עסקה הרבה במאבקי דת ומדינה. במידה רבה ליברמן הגיע לכוח שלו בזכותכם.

"אני לא מעוניין לדבר על ליברמן, אבל את שואלת שאלות קשות אז אני צריך לענות. ליברמן ראה שהוא כמעט מתנגש באחוז החסימה, אז הוא לקח את מה שתמיד עשו בהיסטוריה של העם היהודי, 'הכה ביהודים והצל את רוסיה'. הוא לקח את הנושא של דת ומדינה עם שקרים הכי גדולים שיש, כמו מדינת הלכה שכבר דיברנו על זה, ואמר אנחנו הולכים לבחירות. הכול בגלל הגחמה האישית שלו, שזה דבר חמור מאוד. איך הוא אמר? 'גפני אמר שהוא נגד מדינת הלכה, אבל הוא לא אומר לכם אמת'", מצטט גפני מתוך סרטון בחירות של ישראל ביתנו. "בסדר. הוא מדבר על אמת? שיבדוק במפלגה שלו מי מדבר אמת, האם הם דיברו אמת עם רשויות אכיפת החוק?" רומז גפני לחקירות שנקשרו בשמה של המפלגה. המוקש שהמפלגות החרדיות עולות עליו פעם אחר פעם הוא חוק הגיוס והצורך לנסח אותו מחדש בשל פסילתו בבג"ץ. ליברמן ייחס את ההליכה הנוספת לבחירות לסוגיה הזו, והבטיח שככל שהדבר יהיה תלוי בו – בממשלה הבאה החרדים ישבו באופוזיציה. הייתי מהמובילים שרצו להעביר את החוק בקריאה ראשונה, ואז שתשב ועדה, תלמד את הסעיפים ותכין את החוק", מתאר גפני. "אבל לדבר על זה עם ליברמן זה לא רלוונטי כי הוא אף פעם לא העביר חוק, הוא לא יודע איך מעבירים חוק. אני בקדנציה הזו העברתי 117 חוקים בוועדת הכספים, 12 פרטיים שלי, בעיקר בנושאים חברתיים. מה יגיד ליברמן, מה הוא עשה בשלושים שנה בכנסת? אני יכול להציג רזומה של חקיקות, תקנות, הצעות לסדר. מה הוא יכול להגיד? זה הדבר היחיד שנשאר לו, ולצערי הרב בזה הוא הצליח. הוא העמיד על סדר יומה של ישראל את נושאי דת ומדינה. לנו אין עניין בזה. אני אומר את זה שוב בבמה המכובדת שלך: אני מתנגד למדינת הלכה. אני רוצה סטטוס־קוו, ושיהודי בישראל ידע שהוא נמצא במדינה יהודית".

ש: אז מדינת הלכה היא לא יעד?

"היא לא יעד, היעד הוא שהמשיח יבוא. אנחנו רוצים סטטוס־קוו".

ש: ומה בנוגע לנטל השירות הצבאי?

"אני אומר לך שאם הייתי חילוני חלילה, הייתי נלחם על זה שהשירות הצבאי יהיה שירות מקצועי. המלחמות שעתידות להגיע הן מלחמות טילים שצריך הרבה כסף להתמודד איתן, והיה עדיף שהצבא יהיה צבא מקצועי, שתהיה משכורת גדולה למי שמשרת, והכסף יופנה לכלים מתוחכמים והגנה מפני טילים. זו הייתה עמדתי, אבל מכיוון שאני חרדי אני לא מביע עמדה. אני מכיר את המערכות. תקציב הביטחון עובר דרכי, ואני נמצא בוועדה המשותפת לחוץ וביטחון וכספים. אני יודע על מה מדברים. כשאומרים לי שעדיף שבחורי ישיבות ישבו בקריה ולא ילמדו תורה, אני רק מחייך לעצמי בשקט. לימוד תורה הוא חלק מצבא יהודי. אנחנו עם שעבר הכי הרבה טרגדיות בכל העמים, התפזרנו על פני הגלובוס ואנחנו מאוחדים. יש ערבות הדדית, שפה משותפת, והמקצוענים, מי שמנחילים את זה, הם לומדי התורה. מי שחושב שנוותר על זה הם חסרי אמונה שלא מבינים איך חזרנו לארץ שלנו מכל העולם".

ש: התפיסה הרווחת בציבור היא שמה שמעניין אתכם זה תקציבים וסוגיית הגיוס.

"מה לעשות, הציבור החילוני לא מעודכן. הוא עדיין נמצא בתקופות אחרות. אנחנו שינינו דרמטית את הנושא הזה, וזה מתחיל אצל גדולי התורה אצלנו. כשהרב שך נשא את 'נאום השפנים והחזירים' הוא דיבר על רחוב אלנבי בתל־אביב, לא על רחוב רבי עקיבא בבני־ברק. הוא חינך אותנו, וכך גם כל גדולי התורה, שאנחנו דואגים לאנשים שהם מסורתיים. אנחנו משקיעים כסף במוסדות חינוך שהם לאו דווקא דתיים".

ש: המוסדות שלכם לא מקבלים מזרחיים, ועכשיו אתה אומר שאתם מקבלים מסורתיים?

"קודם כול, לא נכון. הנכדות שלי לומדות בבית ספר שיותר מ־60 אחוז ממנו ספרדיות. אתם לא מכירים את זה, אנחנו עוסקים בזה. אנחנו עזרנו בהקמת רשת מעיין החינוך התורני של ש"ס. זה המוטו שלנו. זו הוראתם של גדולי התורה, הליטאים. לו מדינת ישראל הייתה מורכבת מאוכלוסייה שהציבור בה הוא רק או שומר מצוות או אנטי־דתי, אנחנו היינו בעד הפרדת דת ממדינה. שיחיו איך שהם רוצים וימותו איך שהם רוצים, לא מעניין אותנו. אבל אנחנו והציבור האנטי־דתי הם מיעוט בקרב אזרחי ישראל, הרוב הוא מסורתי. אנחנו לא יכולים לוותר על חקיקה ועל החלטות ממשלה ותקנות שיפגעו בסופו של דבר במדינת ישראל כמדינה יהודית. ככל שנקפו השנים התחזקתי בעניין הזה בהוראתם של גדולי התורה. למשל, בשלהי הקדנציה העברתי חוק שאדם לא דתי שעובד במפעל שיש בו עבודה גם בשבת, יכול להודיע שהוא לא רוצה לעבוד בשבת. החוק הזה עבר ברוב גדול, וזו רק דוגמה אחת".

לקריאת הריאיון המלא יש ללחוץ כאן