ח"כ משה גפני ליוזמי חוק שטרן: "היעד שלכם הוא הרס הדת!" – קראו את עיקרי הנאום שבו התבטא גפני נגד חוק שטרן ויוזמיו

ח"כ משה גפני ממפלגת "יהדות התורה", תקף את חוק שטרן ויוזמיו בנאום שנשא היום (רביעי) במליאת הכנסת.
כזכור, הצעת החוק, אותה יזם ח"כ אלעזר שטרן ממפלגת "התנועה" עברה היום בקריאה טרומית.
לפי החוק, יגדל מספר חברי הגוף הבוחר את הרבנות הראשית לישראל, וישוריין מקום לנשים.

להלן עיקרי דבריו של ח"כ גפני: 

"רבותיי השרים, פעם ראשונה שאני עד להליך ושהממשלה גם תומכת בו – ראיתי את ההתלהבות של הממשלה, תומכת בו – בהליך שמתקיים. מתקיימות בחירות לרבנות הראשית. אנחנו, הכנסת, דחינו את זה במספר חודשים. אני, כמובן, התנגדתי". 

"אמרתי: אם מאריכים את הכהונה, אז להאריך את הכהונה. אבל מתקיים הליך. ובתוך כדי ההליך, הולכים ומשנים את הגוף הבוחר, פרסונלי לחלוטין. אל תאמינו לדברי האידאולוגיה שמצטרפים לעניין הזה. אם אכן הוספת נשים לגוף הבוחר הייתה גורמת לכך שהרבנים שייבחרו יהיו, נניח, חרדים, הם לא היו מציעים הצעה שתהיינה נשים נוספות בגוף הבוחר.

"תוך כדי הליך שבו הולכים לבחור רבנים ראשיים, מציעים לשנות את כללי המשחק. לא היו מעזים לעשות את זה באף גוף אחר. אין מציאות כזו. אני זוכר, פעמים רבות, שבכנסת ניסו לשנות דברים, ואז אמרו: זה הולך על הפעם הבאה. לא משנים משחק או כללי משחק בתוך כדי משחק. אן דבר כזה".

"ועכשיו אני רוצה לדבר על היעד: אז, קודם-כל, זה ברור לחלוטין שהכנסת איננה רשאית לחוקק חוק פרסונלי. הוא לא נשים, ושלא ימכרו לכם כל מיני דברים אחרים. רוצים להשפיע מי יהיו הרבנים הראשיים. ואני יכול לספר לכם – ואני לא אספר את זה – על שיחות שמנהלים איתי לגבי הבחירה של הרבנים הראשיים, ואז לא מביאים את החוק הזה. הנושא הוא לא נשים".

"עכשיו אני רוצה להגיד: מכיוון שהזכיר אלעזר שטרן, חבר הכנסת שטרן, הזכיר את הרב קוק, זכר צדיק לברכה, אני מבקש לומר, אולי אני אומר קודם את ההיסטוריה: כשהוקמה הרבנות הראשית, שמי שעמד, למעשה, בכל ההליך הזה היה הרב קוק זצ"ל התנגד לו הרב זוננפלד זצ"ל, והכריז על יום צום באותו יום של הקמת הרבנות הראשית".

"כתב הרב קוק, ואני הבאתי את זה בוועדת החוקה, לא הבאתי את זה למליאה, מכיוון שאם אתם מצטטים את הרב קוק כל כך הרבה, אתם בטח יודעים מה שהוא אמר.
הוא אמר שאם ישנו את הליכי הבחירה של הרבניים הראשיים או של הדיינים, אני אעלה לרב זוננפלד זצ"ל ואני אבקש ממנו סליחה על הקמת הרבנות הראשית. אמר את זה הרב קוק,. הרב שאתם כל הזמן הולכים לאורו, מתי שנוח לכם".

"אם ישנו את ההליך, מה שעושים עכשיו, הוא – הרב קוק לא חלם בחלומות הכי רעים שלו שזה מה שיעשו. הוא דיבר על הרבה פחות מזה. 'אם ישנו את הליך הבחירה של הרבנים הראשיים, אני אעלה לרב זוננפלד זצ"ל ואני אבקש ממנו סליחה על הקמת הרבנות'. לא רלוונטי מבחינתכם".

"אתם לא הולכים בדרכו של הרב קוק, אתם הולכים בדרכה של עליזה לביא. למה אתה לא מקשיב לי? אתם לא הולכים בדרכו של הרב קוק. אתם עושים אתו שימוש בשביל דקלרציה".

"אתם סבורים שיש פה אנשים שהם לא מבינים מה שאתם עושים. איזו נחמדות. צריך לקרב את הרבנות אל העם. צריך לעשות דברים, ששמים אלופים לראשינו. מה הציטוט הזה מהרב קוק? מה הוא רלוונטי בכלל לעניינינו? תצטט את הרב קוק על הנושא הזה, שהוא אומר: אני אבקש סליחה מהרב זוננפלד".

"אנחנו החרדים… אתם כל הזמן מטיפים לנו מוסר: תשתלבו בכל הליכי החברה, תשתלבו. השתלבנו!… אתם רוצים שלא נשתלב! אתם רוצים לשלוט! אתם רוצים שאנחנו רק נשמע את מה שאתם אומרים! כל ההליך הזה הוא הליך בגלל שהשתלטתם על הרבנות…"

"ולסיום: הסיפור הצבוע של הנשים. אין אף גוף בחירה שבו הולכים לשנות שנשים תבחרנה". 

"היעד שלכם הוא הרס הדת!" 

לקריאת הידיעה בנושא ולצפייה בנאום המלא באתר "כיכר השבת" לחץ/י כאן

לקריאת הצעת החוק המלאה לחץ/י כאן