ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בדרישה לאשר את שתי הצעות חוק הגיוס של המפלגות החרדיות: "המדינה לא יכולה להתקיים בלי תלמידים שתורתם אמונתם,לא אצביע יותר על חוקים הזויים"

לאחר הנחת חוק הגיוס החדש של המפלגות החרדיות על שולחן הכנסת אתמול, ולאור איומן של המפלגות החרדיות שלא יצביעו בעד אישור תקציב המדינה באם לא תאושר הצעת חוק זו וכן הצעת חוק יסוד: לימוד תורה, ביקשו חברי כנסת רבים להביע דעתם על המהלכים האחרונים של חברי הכנסת החרדים. נזכיר כי הצעת החוק החדשה מבקשת לעגן הלכה למעשה את דחיית השירות של תלמיד ישיבה מגיל 18 ועד גיל 26, כדי לאפשר את המשך לימודיו, וכן קובעת במקביל יעדים ומכסות גיוס של תלמידי ישיבה לצה"ל.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו): "בעניין גיוס החרדים עמדת ישראל ביתנו ברורה ושקופה. אנו נתמוך אך ורק בחקיקה שייגבש הצוות המקצועי שהוקם במשרד הביטחון.בפגישתי הראשונה עם הצוות אמרתי לו ״לי כמו לכל הפוליטקאים יש אג׳נדה פוליטית ואני מבקש להתעלם ממנה. אני מבקש מכם לשמור על אג׳נדה אחת ויחידה – צה״ל וביטחון אזרחי מדינת ישראל".
כחברה בקואליציה, ישראל ביתנו מוכנה להתפשר ולהתגמש בנושאים רבים חוץ מנושא אחד – ביטחון מדינת ישראל. לכן כל ניסיון להביא הצעה פוליטית בנושא טעון זה תתקל בהתנגדות נחרצת של כל חברותינו וחברינו בממשלה ובכנסת. אני מקווה שכולם יצליחו להתעלם משיקולים אלקטורליים ולהצמד אך ורק לשיקולים ביטחוניים." ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "נכנסו לקואליציה כאשר הנושא המרכזי הוא תלמידי הישיבות, המדינה לא יכולה להתקיים בלי תלמידים שתורתם אמונתם. נכנסו לקואליציה וחוקקנו חוק שהסדיר את הנושא.  בג"צ פסל בפעם הרביעית את החוק, שזה נושא שראוי לדיון, מחוקקים חוק ופעם אחר פעם בג"צ פוסל את זה. ביקשנו בעקבות הפסיקה לעשות 1 מ-2 – היות שבג"צ פסל כמה פעמים את החוק בניגוד לעמדת הכנסת, אמרנו שנעשה פסקת התגברות, כחלון לא הסכים אך אמר כי יתמוך בכל חוק. אמרנו נעשה חוק יסוד אך ישראל ביתנו מתנגדת. אנחנו נופלים בין 2 המקרים. מעכשיו לא נצביע יותר על החוקים ההזויים שאתם מביאים, הצבעתי עד עכשיו. עד היום הלכנו עם החוקים האלה כי אנחנו חלק מהקואליציה. לא אצביע יותר על חוקים הזויים. הכול יתנהל לפי הסדר. תביאו את המואזין נצביע נגד, חוק שלא מועיל בכלום, גם היום יש חוק שאוסר לעשות רעש. נביא מחר את החוק של בן צור, יעבור יעבור, יפול ליפול. אנחנו יותר לא משחקים בעניין הזה". ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו): "החוקים ההזויים הם חוקי הגיוס שח"כ גפני וחבריו מנסים להעביר. בטחון המדינה הוא לא נושא לגחמות הסיעות החרדיות ולניסיונות הסחיטה שלהן. ישראל ביתנו תצביע כאיש אחד, נגד החוקי הגיוס ההזויים של הסיעות החרדיות." ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):
"המפלגות החרדיות הודיעו שיביאו מחר לכנסת את "חוק יסוד לימוד התורה". שיהיה ברור, אין לי שום בעיה עם התורה, אבל החוק הזה לא קשור אליה. למעשה השם הנכון "חוק יסוד ההשתמטות". לא רק השתמטות מצה"ל, אלא גם משירות לאומי, מעבודה, השתמטות מכל החובות שיש לאזרח ישראלי.
כל חיי אני קורא בתורה. לא מצאתי שם אף משפט שמתיר לאדם להתחמק מהגנה על מולדתו ועל אחיו ואחיותיו. לא מצאתי שם אף משפט שפוטר תלמידי ישיבות מהצורך להיות חלק מהקהילה ולתת כתף בצה"ל, במד"א, בבתי חולים, בסיוע לנכים וקשישים.
"חוק יסוד ההשתמטות" הוא עלבון לכל אזרח ישראלי, אבל הוא גם עלבון לתורת ישראל. במקום שהתורה תאחד אותנו, הופכים אותה למה שמפריד בינינו. במקום שאנשים יקחו על עצמם "עול מצוות", הם הופכים את המצוות לתירוץ לפרוק עול. במקום "ואהבת לרעך כמוך", שלח את רעך מול החיזבאללה והחמאס ושכח ממנו.
 
 
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
 "שיא הצביעות זה שהמפלגות החרדיות, שמעולם לא הכירו בעקרונות חוקתיים הרואים במדינה כמקור הסמכות – לפתע מביאים בעצמם חוק יסוד כשזה מגיע להשתמטות מצה"ל. ואיך זה קורה? כי הם מזהים חולשה. הם יודעים שכששרידות הקואליציה ורה"מ הם הדבר היחיד שעל הפרק- כל הערכים עומדים למכירה, והם לא מהססים לחטוף מכל הבא ליד. אשרינו שזכינו לחיות במדינה משלנו, המגנה על עצמה בכוחות עצמה עם צבא נפלא. שירות בצה"ל זו זכות גדולה, וזה בלתי מתקבל על הדעת שמדינת ישראל הרשמית תצא נגד ערך הגיוס – לא סתם בחוק, אלא בחוק יסוד בעל מעמד מיוחד. אני בטוחה שלא חסרים בקואליציה שרים וחברי כנסת הגונים שלא יתנו לזה יד, ולא יחצו את הגבול הזה. ימין או שמאל – כתבו והפעילו לחץ על חברי הכנסת בקואליציה שלא לתמוך בחוק שמפורר את העקרונות הבסיסיים ביותר עליה מושתתת המדינה".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): 'הצעת חוק יסוד לימוד תורה' היא יריקה בפרצוף של החברה הישראלית, ותקיעת טריז נוסף בינה לבין החרדים. כמי שמכבדת כל אדם ומוקירה את מורשת העם היהודי אני קוראת לסיעות החרדיות ולקואליציה להוריד את ההצעה מסדר היום ולא לפגוע ברוב הציבור המשרת בצה"ל.