ח"כ משה גפני בראיון ל"גלובס":"אני מקווה שלא תהיה מלחמת דת, אבל זה מול עינינו ואנחנו לא מתייחסים"

בראיון מיוחד ל"גלובס" ערב העברת התקציב, מתייחס יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לסוגיות הבוערות בפוליטיקה ובכלכלה, וביניהן נושאי דת ומדינה כמו חוק המרכולים, עבודות הרכבת בשבת, יחסו לשילוב נשים ויחסו לסערת הגיוס לצה"ל.

נראה לך סביר שהמפלגות הציוניות שחברות בקק"ל פועלות בשם העם היהודי כולו?
"אני יכול להגיד את זה גם על הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית. אני סבור שמדינה אחרי 70 שנה, גם אם היא יהודית ודמוקרטית – צריכה להתנהל באופן מסודר ושוויוני. לפי דעתי, זה (המהלכים של קק"ל בפרויקטים שהקרן מממנת – ט"ש, ע"ב) נעשה באופן לא מסודר וחלק גדול מחברי הכנסת שותקים בגלל שהם כנראה נמצאים שם. יושב ח"כ מהבית היהודי וכל הזמן נלחם עבור קק"ל, עבור הסוכנות. הרי זה לא דבר אידיאולוגי. מה זה אומר? תשאירו לקוראים שלכם להבין".

באשר לחוק הגיוס, ההודעה של נתניהו בנוגע לתיקונים שיידרשו מאוד עמומה. איך מתקדמים עם זה? בג"ץ פסל את מה שתיקנתם מצד אחד, ומן הצד השני, חלקים בציבור החרדי יוצאים ברחובות כבר על החקיקה הקיימת.
"נדבר על זה אחרי שהחוק יונח. יש הסכם קואליציוני, העברנו חוק ובית המשפט פסל אותו ואנחנו נביא חוק אחר. לא תהיה עמימות בנוגע לחוק הגיוס, פה זה לא איראן".

עם יאיר לפיד אתה מדבר?
"בניגוד ליעקב ליצמן שלא מדבר איתו מילה, אני מדבר איתו כל הזמן וחתמתי איתו ביחד על הצעת חוק להעדפה מתקנת בתעסוקה לעולים חדשים, מיעוטים וחרדים. אני משוחח איתו כמו שאני מדבר עם כולם בבניין הזה, אבל אני לעולם לא אשב איתו בקואליציה, גם אם הוא יהיה המפלגה הגדולה ביותר. זה לא רלוונטי לנו אחרי מה שהוא עשה לחרדים. אין בעולם המערבי תקדים למה שהוא עשה, שלוקחים קבוצה ומכים בה ללא רחם. הוא פגע בנשים חרדיות, בנשים שהולכות לעבודה, במעונות, בתינוקות חרדים".

אבל כאשר נתניהו היה שר האוצר הוא פגע בקצבאות למשפחות מרובות ילדים והתבטא נגד משפחות גדולות ואתם איתו היום.
"לא טענתי שזה היה בסדר. את הפגיעה בקצבאות הילדים ניתן היה לתקן. אבל פה היה מהלך שיטתי לכל אורח החיים שלנו ובכל דבר שנוגע לחרדים. עם התבטאויות אני יכול לחיות, אבל דבר כמו יאיר לפיד עם הניסיונות שלו ועם התוכניות שלו לעתיד, לא יכולתי לשבת איתו".

חוק המרכולים הוא בעוכריכם בסופו של דבר, אתה לא חושב?
"אני רוצה שהמרכולים ירדו כבר מסדר היום, כי יש מי שמנצל את זה כדי לומר שקרים. לקחו נאום שלי שאמרתי שיהיו פקחים, אבל אין פקחים שהממשלה שולחת. מי ששולח את הפקחים זו העירייה. הטענה הייתה, מדוע הממשלה והכנסת מתערבות בנושאים המקומיים? אבל מה קורה באשדוד – אנחנו שלחנו את הפקחים? ראש העירייה שלח אותם".
מה בנוגע לעבודות ברכבת בשבת?
"שם העברתי ביחד עם השר חיים כץ את חוק התחשבות במסורת ישראל בעת מתן היתרים לעבודה בשבת. המציאות הזו שבה השר בא לאשר היתרי עבודה ביום המנוחה, הוא יכול להתחשב במסורת ישראל, לדעתי זה דבר מהפכני מבחינה חברתית. כי אם יש יהודי דתי, אפשר להתחשב בו".

אבל את חוק מסורת ישראל ניסחתם במתינות ועם שיקול דעת לשר – "השר יכול להתחשב במסורת" – ואילו במרכולים הלכתם על התערבות בחיי האנשים.
"המציאות היא שחוק מסורת ישראל הועיל מאוד ונוסח באמת מאוד במתינות, והפיקוח שאני מדבר עליו הוא על החוק הזה וודאי לא על חוק עזר. כל מי שתוקף אותנו על חוק המרכולים, לא מבין על מה הוא מדבר. המדינה לא שולחת פקחים ולא רשאית לשלוח פקחים. אבל צריך לדעת: יש יותר ויותר חנויות פתוחות בשבת, ומצד שני יש הרבה יותר אנשים ששומרים שבת למרות שאינם דתיים. כלומר, יש פה דבר והיפוכו. לדעתי יש צורך בהידברות בין הציבורים השונים בישראל, כי אחרת תהיה התנגשות – לא בין הציבור החרדי לחילוני, אלא בתוך הציבור המסורתי".

אתה אומר שמלחמת הדת הבאה תהיה בתוך המיינסטרים?
"אני מקווה שלא תהיה מלחמת דת, אבל זה מול עינינו ואנחנו לא מתייחסים. בסוף תהיה התנגשות שהיא יכולה להיות חיובית ויכולה להיות ההפך".

במקביל לחקיקת חוקי השבת, ראינו איך בליל שבת הולך בנו של ראש הממשלה למועדוני זנות, עם עובדי מדינה באוטו, דבר שמטריף גם חילונים וגם שומרי מסורת – למה אתם שקטים על זה?  "לא מוכן לענות על זה".

אבל זו שאלה מוסרית ממדרגה ראשונה. איך מי שמוביל מהלכים בתחום השבת לא מוכן לדבר על הנושא הזה?
"תעברו הלאה".

האם יום אחד נראה נשים ברשימה שלכם לכנסת?
"חד וחלק לא. במהלך ההיסטוריה היו נשים חזקות, נביאות, שהובילו את עם ישראל לניצחון. בלי דבורה הנביאה לא יצאו למלחמה. היחס של היהדות לאישה, הוא דבר שלא ניתן לתאר אותו. מה שעושים היום ביחס לנשים זה ביזיון, כאילו אנחנו מדירים נשים. הגמרא אומרת שאדם צריך לאהוב את אשתו כגופו ולכבד אותה יותר מעצמו. אישה חרדית לא הולכת לכנסת, כי הנושא של צניעות, יש לגביו הוראות. אם תבקשי מאישה חרדית שהיא תלך לכנסת, היא תגיד לך שבשום פנים ואופן היא לא מסכימה. יש לאישה החרדית תחומים שבהם היא עוסקת".

במה לאישה חרדית כן מותר לעסוק?
"חינוך, רווחה, נושאים ציבוריים של נשים, הנהגה ציבורית".

אנחנו מבינים מזה שאין לך בעיה שתהיה אישה ראשת ממשלה ותוכל לצאת איתה למלחמה, והרי נכנסנו לראות אותך עובד בוועדת הכספים, וישבת וניהלת ישיבה לצידה של שרת המשפטים איילת שקד. אפשר להבין ממך שאם שקד תהיה ראשת ממשלה, תסכים לצאת איתה למלחמה?  גפני מחייך. "שאלתי את הרב אלישיב לפני כמה שנים. אם יש לנו בעיה לתמוך באישה לראשות הממשלה (הכוונה לציפי לבני) והוא אמר אין בעיה לתמוך באישה. עדיף לתמוך באישה מאשר לתמוך בגבר שמחלל שבת".

לקריאת הכתבה המלאה באתר 'גלובס', לחצו כאן.