ח"כ משה גפני בוועדת הכספים: "המדינה רוצה שהחרדים יהיו חילונים, או שיהיו מקבצי נדבות"

את הדברים אמר ח"כ משה גפני בדיון שנערך אמש (7/10/15) בוועדת הכספים. דברים אלו נאמרו בתגובה לדבריו של ראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, לפיו בשנת 2050 מחצית מאוכלוסיית המדינה תורכב מחרדים וערבים, דבר שצריך להטריד את מקבלי ההחלטות נוכח העובדה שאחוז ניכר בשני המגזרים אינו משתלב בשוק העבודה.
בתגובה אמר ח"כ גפני כי "המדינה אינה עושה די לסייע לחרדים שמבקשים למצוא מקום עבודה לפרנסתם".

להלן עיקרי הדברים מהוועדה:

ח"כ משה גפני:  "המדינה אינה עושה די לסייע לחרדים שמבקשים למצוא מקום עבודה לפרנסתם, אדם שלמד בישיבת חברון, אחת הישיבות הטובות בעולם הישיבות, שביקש להתפרנס ולעבוד כמורה דרך. לא קיבלו אותו לעבודה כי אין לו שנות לימוד. אין לו שנות לימוד? הוא למד בישיבה שנות לימוד ארוכות שהמדינה לא מכירה בהם. טיפלתי גם באדם שביקש להיות מורה נהיגה, לא מהנדס טילים, מורה נהיגה שלא קיבלו אותו בגלל היעדר שנות לימוד, המדינה פשוט לא עושה פעולות אמיתיות לפתרונות תעסוקה לציבור החרדי, היא רוצה שהחרדים יהיו חילונים, או שיהיו מקבצי נדבות…אם אתם באים עם המצגת להראות שחרדים וערבים הולכים להשתלט על המדינה, אז יש כאן בעיה באופן שבו אתם ממלאים את תפקידכם להבטיח צמיחה ושגשוג".

ח"כ אראל מרגלית: "האופן שבן הכלכלה הישראלית מנוהלת מתחת לכל ביקורת. באותו הזמן המשק האמריקאי בצמיחה. אין בתקציב הנוכחי שום בשורה למגזר העסקי ואף לא לפריפריה. חצי מהאוכלוסייה יוצאת לעבודה אך לא מתפרנסת כראוי. ישראל לא משקיעה במוקדי הצמיחה החברתיים שלה. המדינה צריכה לבוא ולומר משהו למגזר העסקי – לעודד העסקת חרדים וערבים"

ח"כ אורלי לוי- אבקסיס: "לא פועלים על-מנת לייצור שוויון אמיתי בחברה. הכל רק דיבורים. אם רוצים שוויון נדרש לקדם תקצוב דיפרנציאלי בתחומי החינוך והרווחה. יש לחזק את החינוך דווקא ברשויות החלשות ובפריפריה אך קורה בדיוק ההיפך".

לידיעה המלאה אודות הדיון בוועדת הכפסים מאתר הכנסת, לחצ/י כאן